עו"ד אוריאל לין בכנס עדיף: "זה לא עומס רגולטורי, זה טירוף רגולטורי"

מנכ"ל התאחדות התעשיינים: "ההיפראקטיביות ברגולציה מסכנת את ההפרשה הנכונה לפנסיה של העובדים"
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

"שרי הממשלה מתבטלים לפני הרגולטור. במקום ששרי הממשלה יקבעו את המדיניות לרגולטור, הרגולטור מכתיב לשרים, ואז השרים צריכים לשמור על כבודם ולהמשיך ברגולציה. יש דוגמאות לרגולציות אוויליות עם מעורבות בלתי נחוצה, כי אנו הפכנו את הרגולטורים לחצי אלוהים ושרי הממשלה – במקום לבצע החלטת ממשלה, מתבטלים בפני הרגולטורים ולא יודעים לבלום את הרגולציה, לדאבוני הרב".

כך אמר נשיא איגוד לשכות המסחר עו"ד אוריאל לין, שמתח ביקורת חריפה על הרגולציה שמנהיגה רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, בכנס המעסיקים של "עדיף".

לדברי לין, גם הממשלה השתכנעה שיש עומס רגולטורי במדינת ישראל וגיבשה תכנית להפחתתו: "האמת, זה לא עומס רגולטורי, זה טירוף רגולטורי", הדגיש.

הוא הציג לדוגמה את החלטת רשות שוק ההון על הפרדת השיווק מהתפעול בכל מה שקשור בהפרשות לפנסיה של המעסיקים לעובדים.

"הערכנו שזה יעלה 500 מיליון שקלים לכל המגזר העסקי והיום ברור שזה עולה מיליארד שקלים. זו דוגמה בוטה למהלכים שיוזמים הרגולטורים בישראל, שמעמיסים עלויות נוספות על המגזר העסקי ללא הצדקה. עכשיו אנו מתבשרים על כך שהממונה על שוק ההון רוצה לבטל את הסליקה של הסוכנים דרך חשבונות הנאמנות ולהטיל את החובה בהעברות ישירות של המעסיקים, דבר שמכביד ובלתי נחוץ בעליל. אפשר לדבר על שכלול מערכות, אבל אי אפשר לבטל כליל מבנה קיים ללא הצדקה. אנו חייבים לשאול עצמנו בסופו של דבר מאיפה זה נובע? מאיפה יש את הכוח הזה לרגולטור יחיד במדינת ישראל לעשות מה שירצה בניגוד לאינטרסים של המגזר העסקי ומדי פעם בפעם ללא סוף?".

לין הזכיר כי הממשלה החליטה באוקטובר 2014 על תכנית להפחתת הרגולציה על המגזר העסקי בשיעור של 5% מדי שנה. ההחלטה אמנם לא חלה על אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון, אך הממונה דורית סלינגר הודיעה לממשלה שתתנהל וולונטרית ברוח החלטה זו.

"מה קרה במהלך השנתיים שלאחר מכן?", תהה לין ופירט: "בשנים 2016־2017 הנפיקה רשות שוק ההון אין סוף חוזרים, הבהרות, עמדות, חוקים, צווים, תקנות. אין בשום מקום בעולם שפע רגולטורי כזה, וזה לאחר שהממונה על שוק ההון מבטיחה לממשלה שבאופן וולונטרי יופחת העומס". לדבריו, מדובר בזלזול בכבודה של הממשלה, שגם היא מצדה אינה שומרת עליו. "הממשלה הייתה צריכה לבוא לסלינגר ולומר – 'סליחה, את הצהרת משהו, איפה ההבטחה שלך?'. מאומה לא קרה, בניגוד להבטחה".

תחשבו פעמיים

רובי גינל, מנכ"ל התאחדות התעשיינים, שהתארח בכנס עדיף, תקף גם הוא את עודף הרגולציה. הוא התייחס להצעת החוק של ח"כ יואל חסון, המבקשת להאריך את חופשת הלידה של אבות לתאומים.

"מדובר בהצעת חוק שיש לה תועלת והרבה רצון טוב. הבעיה היא ש'האב הגאה' הזה חובר ל־119 נוספים שהגישו הצעות חוק שנוגעות ליחסי עבודה. המשמעות היא שכל האבות־אימהות הגאים האלה שהגישו הצעות חוק שמטרתן טובה – בסופו של דבר מדובר בתוספת של מיליארדים רבים לעלות של המגזר העסקי בישראל", אמר גינל והוסיף: "אני מציע שגם חברי כנסת שפטורים מחובת בדיקת עלות רגולציה חדשה, כמו רשות שוק ההון והמסים, ויחידות רבות של משרד האוצר – יחשבו פעמיים לפני שמעריכים לבד או באמצעות מרכז המחקר והמידע, מהי העלות של 'הילד החדש' שמבקשים להוליד".

בהתייחסו להחלטות שהתקבלו לאחרונה ביחסי העבודה במשק אמר גינל, כי בנוסף לקיצוצים בשעות העבודה הגורמים למצוקה לעסקים, עבר תחום הביטוח הפנסיוני שינויים תדירים, המדירים שינה מרבים העוסקים בתחום: "השינויים משפיעים על המעסיק, במערך יחסיו עם עובדיו, צמצום השפעתו ועוד. המורכבות ההולכת וגדלה לצד הממשקים הרבים, מחייבת בניהול מערך מקצועי המתמחה בדיני עבודה, שכר, ביטוח פנסיוני, ממשקים ועוד, ולא – עלול המנהל למצוא עצמו מפר חוקים מבלי שמודע לכך. המעסיק ייחשב כמפר וישלם על כך. ההיפראקטיביות לא טובה לחוסכים ולמפרישים ואנו מתקשים לעקוב אחר השינויים כשהם קורים בתקופה קצרה", סיכם גינל.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email