עוד בקשות לייצוגית נגד חברות ביטוח

הבקשות מתייחסות לגביית הוצאות השקעה שלא כדין בביטוחי מנהלים; לפני שבועיים אושרה תביעה ייצוגית נגד הראל, הפניקס והכשרה וגם נגד מנורה בסך 2.5 מיליארד שקל על גביית הוצאות שלא כדין בביטוחים, לא כולל מנהלים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מכת התביעות הייצוגיות נגד חברות הביטוח הגובות מהמבוטחים הוצאות ניהול והשקעות מתרחבת. בשבוע שעבר הוגשו לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב שלוש תביעות ובקשות לאישורן כייצוגיות נגד החברות הראל, הפניקס והכשרה. התובעים טוענים בבקשותיהם שהחברות גובות מהם הוצאות ניהול השקעות בניגוד להוראות הפוליסה בפוליסות ביטוחי חיים המשלבות ביטוחי מנהלים. החברות דיווחו על כך לבורסה.

היקף התביעות מסתכם ביותר מ־700 מיליון שקל. נגד הראל הוגשה תביעה בסך של כ־365.3 מיליון שקל. בתביעה נטען כי הראל גובה ממבוטחים בפוליסות ביטוחי חיים המשלבות רכיב ביטוח למקרה מוות ורכיב של חיסכון ("ביטוחי מנהלים") תשלום בגין רכיב הוצאות ניהול השקעות, מבלי שיש לכך כל עיגון חוזי בתנאי הפוליסה. אי לכך, טוען התובע, ניכוי הוצאות אלו מכספי החיסכון של המבוטחים התבצעה תוך הפרה ברורה של הפוליסה והתחייבויותיה החוזיות כלפי המבוטח.

התביעות הייצוגיות נמשכות | צילום: Shutterstock

בבקשתו להכיר בתביעה כייצוגית מבקש התובע לייצג את כל המבוטחים בפוליסות ביטוח המנהלים של הראל ביטוח, אשר נגבו מהם הוצאות ניהול השקעות, כאשר הפוליסה לא כללה הוראה המאפשרת לגבות ו/או לנכות הוצאות אלו. נגד הפניקס הוגשה תביעה בסך של כ־351 מיליון שקל. התביעה דומה זו שהוגשה נגד הראל, והקבוצה אותה מבקש התובע לייצג הינה כל המבוטחים בפוליסות ביטוח המנהלים של הפניקס ביטוח, אשר נגבו מהם הוצאות ניהול השקעות, כאשר הפוליסה לא כללה הוראה המאפשרת להפניקס ביטוח לגבות הוצאות אלו.

בכתב התביעה נגד הכשרה אומר התובע שבשלב זה לא ניתן להעריכה ביותר מ־3 מיליון שקל. הטענה שלו היא כי הכשרה הפרה הסכם כשגבתה הוצאות ניהול השקעות עבור ביטוחי חיים. הקבוצה אותה מבקש התובע לייצג היא כלל מבוטחי הכשרה בפוליסות שיש  בהן מרכיב חיסכון (גמל) לרבות מנהלים ומבוטחים שכירים בפוליסות הידועות בכינוי 'ביטוחי מנהלים', ולרבות מבוטחים בפוליסות המיועדות לעצמאים, בין אם נפתחו במעמד של ביטוחי מנהלים בין אם לאו.

כפי שפורסם ב"ביטוח ופיננסים", נגד החברות הנ"ל ובנוסף נגד מנורה מבטחים, בסוף חודש מאי האחרון אישר בית המשפט המחוזי בלוד, בקשה לתובענה ייצוגית בסך 2.5 מיליארד שקל שהגישו חוסכים בפוליסות חיסכון של חברות הביטוח הפניקס, מנורה, הראל והכשרה.

השופטת ציינה כי התביעה נוגעת לא רק למכשירים עליהן הוגשה התביעה, אלא גם לביטוחי המנהלים וקרנות הפנסיה. כאמור, עוד 3 תביעות הוגשו בנושא בתחום ביטוחי המנהלים.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email