עליזה לביא ונורית קורן יזמו דיון בוועדת הכספים בנושא ביטוח צד ג' בחברות ליסינג

חברות הכנסת עמדו בהבטחה שהעלו בכנס אלמנטר לקיום דיון מהיר בנושא. בהסבר לבקשה כתבו: "הפיצוי במקרי תאונות עם רכבי הליסינג אינו מוסדר כראוי"
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

בעקבות הבטחתן בכנס אלמנטר, שהתקיים בשבוע שעבר באילת, פנו חברות הכנסת ד"ר עליזה לביא ונורית קורן לחברי וועדת הכספים בבקשה לקיים דיון מהיר בנושא "חיסכון של חברות הליסינג וההשכרה בביטוח צד ג' – והציבור משלם". בכנס, השתתפו השתיים בפאנל "נושאים בוערים בביטוח", ומלבד הדיון הזה, הבטיחו גם לקדם (בשיתוף עם הלשכה) הצעת חוק בנושא.

בדברי ההסבר ליוזמתן כותבות חברות הכנסת לביא וקורן: "הפיצוי במקרי תאונות עם רכבי הליסינג וההשכרה אינו מוסדר כראוי. חברות הליסינג וההשכרה הגדולות אינן רוכשות ביטוח מקיף, ומעדיפות לבצע ביטוח עצמי כדי להוזיל בעלויות ובכך גורמות עוול גדול לציבור".

מימין: ח"כ קורן וח"כ לביא | צילום: שלומי דעי

יחס מזלזל מחברות הליסינג

משרד התחבורה קבע בצו הפיקוח על מצרכים ושירותים, כי התנאי לקבלת רישיון של חברות הליסינג וההשכרה הוא אם יש ברשותן ביטוח המספק את הנחת דעתו של המפקח. לכאורה, קיימת סמכות בידי המפקח על התעבורה להורות ולהנחות את חברות הליסינג וההשכרה לגבי כל החלטה שיראה לנכון.

"אולם כשעולה השאלה מה קורה במקרה בו נהג פגע בצד ג' ונזקיו ברי תביעה, מי יישא בתשלום – חברות הליסינג וההשכרה או הנהג? המפקח על התעבורה שותק. גם בפסיקה אנו עדים להתנהלות סותרת בין שופטים ובתי משפט. בתי המשפט מבולבלים ובלתי עקביים", אומרות חברות הכנסת.

בדברי ההסבר מדגישות חברות הכנסת את החשיבות של הנושא: "ביטוח צד ג' הוא חשוב וקריטי עבור כל נהג. השארת המצב הקיים בחוסר בהירות יוצרת עוול גדול לציבור הרחב. נתונים של לשכת סוכני ביטוח מלמדים שבמקרים רבים

בהם רכבים היו מעורבים בתאונה עם רכב המבוטח בביטוח עצמי של החברות, הנהגים קיבלו יחס מזלזל והתבקשו לשלם על הנזקים. המפקח על התעבורה חייב לפעול על מנת להבהיר את החלטתו בדבר חובת קיום או היעדר של ביטוח צד ג' על ידי חברות הליסינג וההשכרה. וכן, עליו להנחות אותן בהקדם כיצד לפעול גם בהיעדר ביטוח. בנוסף, הרגולטור, שבמקרה הזה זאת רשות שוק ההון, צריכה להתערב ולהביא לפתרון מיטבי".

כאמור, על פי סיבות אלו, הציעו חברות הכנסת לקיים דיון מהיר בוועדת הכספים של הכנסת. אולם טרם נקבע מועד לדיון.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email