על בעיית החובה במגזר הערבי

סו"ב מוחמד חטיב מציע פתרונות לבעיית ביטוחי החובה במגזר הערבי ומדבר על הקונפליקט המתמשך בין חברות הביטוח לבין סוכני המגזר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בעיית ביטוחי החובה במגזר הערבי היא ללא ספק אחת הבעיות המרכזיות שסובלים ממנה גם הלקוחות וגם סוכני הביטוח במגזר. לחברות הביטוח, כאשר מדובר במגזר הערבי, קל לתת הסבר ותירוצים למה הן מונעות מסוכני הביטוח הערבים להנפיק תעודות ביטוח חובה למבוטחיהם, זאת בטענות לריבוי תביעות ובך הם מונעים מסוכני הביטוח שלמדו וקבלו רישיון ממשרד האוצר למלא אחרי הוראות החוק ולתת שרות טוב ומיידי למבוטחים, ומאלצים אותם לחפש פתרונות שונים, בין אם זה דרך הפול או דרך חבריהם סוכני הביטוח היהודים. כל אלה יחד מביאים לגידול בהוצאות ובמעמסה לוגיסטית, כמו למשל נסיעה של עשרות קילומטרים כדי להשיג תעודות ביטוח חובה למבוטחים.

מוחמד חטיב | צילום: באדיבות הלשכה

מן הצד השני, נגרם נזק כספי למבוטחים בגלל איבוד הנחת חובה מקושרת שנותנות חברות הביטוח למי שעושה ביטוח חובה ורכוש אצלה, הנחה שיכולה להגיע ל־7.5% או 10% ואפילו 12.5% מעלות ביטוח הרכוש, כלומר מאות ואף אלפי שקלים.

יש לציין שהתביעות של המגזר הערבי מגולמות בדוחות הכספיים השנתיים של כל חברות הביטוח שמדווחות על רווחים אדירים של עשרות ומאות מליוני שקלים בשנה מפוליסות ביטוחי החובה. לכן הטענות של חברות הביטוח לא מתקבלות על הדעת. משרד האוצר והממונה על שוק ההון שצריכים להיות אמונים על כלל המבוטחים ולמנוע אפליה נגד מבוטחים וסוכנים, אינם מתערבים באופן תמוה בעניין, למרות שהם בעלי הסמכות ויכולים לחייב את כל היצרנים וחברות הביטוח לפתוח את המערכות שלהם לכל בעל רישיון ללא קשר לדת, גזע ומין.

הבעיה הזו ניתנת לפתרון ויש לכך כמה אפשרויות׃

  1. הפעלת לחץ פוליטי באמצעות חברי הכנסת על שר האוצר והממונה על שוק ההון לחייב את חברות הביטוח לחבר כל בעל רישיון למערכות שלהם
  2. חיבור מערכת הפול לכלל הסוכנים ובכך לאפשר להם להנפיק תעודות ביטוחי חובה במשרדיהם. יהיה צורך במציאת פתרון לעניין הנחת החובה ברכוש.
  3. חברות הביטוח יעשו סלקציה ויענישו רק את המבוטחים והנהגים הבעייתיים ויחסמו אותם. זה אפשרי וקל בעידן הטכנולוגי בו אנו נמצאים.

לסיכום, כל הרעיונות מחייבים לשכה חזקה ומאוחדת כדי להסביר ולהציג את הבעיה, אני עד למאמצים שמשקיעה הלשכה בראשות סו"ב ליאור רוזנפלד נשיא הלשכה. אני מבקש להמשיך ולהציף את הבעיה במלוא המרץ ומקווה למצוא פתרון הולם לבעיה זו.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email