על תאונות דרכים, סוכני ביטוח ועורכי דין מומחים

עו"ד גל מוטאי מבהיר מונחים בסיסים בהקשר של תאונות דרכים, את יחסי הגומלין בין סוכני הביטוח לעורכי דין והחשיבות של מעורבות עורכי דין מומחים בכל תאונה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

אירועי תאונות דרכים מתרחשות בארץ בתדירות ובמספרים גבוהים. אירועים אלה גורמים לפגיעה קשה בחיי אדם, במספר ההרוגים ופצועים קשה מידי יום ובנוסף, לנזקים כלכליים קשים למעורבים ולחברות הביטוח.

במאמר זה נבהיר כמה מונחים בסיסיים ונדון ביחסי הגומלין בין סוכני הביטוח לעורכי דין והחשיבות של מעורבות עורכי דין מומחים בכל תאונה.

תאונת דרכים היא אירוע לא מכוון ולא רצוי | צילום: shutterstock

 

תאונת דרכים היא אירוע לא מכוון ולא רצוי אשר מתרחש עקב נהיגה בחוסר זהירות, נהיגה ברשלנות או נהיגה בקלות ראש של אחד או יותר מהמעורבים.

אבהיר את המונחים בקצרה: נהיגה בחוסר זהירות – מקרה שבו מתרחשת תאונה עקב חוסר תשומת לב רגעית ולא מכוונת של נהג כאשר אותה ההתנהגות שגרמה לתאונה לא נאסרה בחוק באופן מפורש; נהיגה רשלנית – מחדל של נהג שגרם לתאונה כאשר קיימת חובה חוקית ומפורשת לפעול כדי למנוע תאונת דרכים; נהיגה בקלות ראש – נהג יוזם עבירה כאשר הוא מודע לסיכון, ובכך גורם לתאונת דרכים.

חשוב להדגיש כי מונחים אלה לא הוגדרו בחוק באופן מפורש, הם מונחים מורכבים וקיימים מבחנים רבים לצורך קביעה האם בוצעה עבירה ואם כן, איזו מהן. מי שמעוניין להבין את המונחים לעומק מוזמן לקרוא מאמר אקדמי בנושא.

נראה לכאורה כי מקרים של תאונות הם מקרים פשוטים וכל נהג סביר יכול לדעת אם הוא או הצד שני אשם בתאונה. נראה גם כי כל נהג יודע היטב את תקנות התעבורה והוא יכול לתאר באופן נכון את שאירע בתאונה, את התנאים, הנסיבות ואת זירת התאונה.

כאן המקום לציין כי מניסיוני, כ־20 שנה במשטרת ישראל בתחום התעבורה ובשמונה השנים האחרונות כסנגור בתחום דיני התעבורה, אני יכול לומר באופן ברור כי במרבית המקרים הנהגים לא יכולים ולא יודעים לתאר נכון את נסיבות התאונה, את תנאי השטח ואת מידת  האשם של מי מהמעורבים.

  • מצב של תיאור לא נכון של נסיבות התאונה וזירת התאונה יכול להביא למצבים הבאים:
    הפללה עצמית בעדות שנהגים מגישים במשטרה ובכך יכולים להביא להגשת כתב אישום מיותר ופסילת רישיון הנהיגה של הנהג המעורב.
  • סוכן הביטוח שמקבל תיאור לא נכון יכול להביא למצב שתוגש תביעה לא נכונה כנגד פוליסת הביטוח של הנהג המעורב ובכך לגרום לנזקים כלכליים לחברת הביטוח אשר ביטחה את הנהג.

חשיבות הייעוץ של סוכן הביטוח עם עורך דין המתמחה בדיני תעבורה:

במקרה של קבלת דיווח על תאונת דרכים על ידי הסוכן, מומלץ להפנות מיידית את הלקוח לעורך דין, לייעוץ וחקירה לגבי נסיבות התאונה כדי לקבל תמונת מצב אמיתית על התרחשות התאונה ומידת אחריותו של הנהג המעורב. על ידי ייעוץ והדרכה נכונה של הנהג לגבי מסירת גרסתו לחברת הביטוח ניתן לחסוך נזקים כלכליים רבים שיכולים להיגרם בהיעדר הייעוץ. גם בחישובי עלות מול תועלת, ייעוץ עם עורך דין תעבורה מומחה כרוך בעלות מזערית ביחס לנזקים שיכולים להיגרם לחברת הביטוח.

חשיבות הייעוץ עבור המעורב בתאונת דרכים עם עורך דין המתמחה בדיני תעבורה:

נהג שמעורב בתאונת דרכים, מומלץ עבורו שלא למסור גרסה למשטרה לפני קבלת ייעוץ מעורך דין. קבלת ייעוץ והכוונה למסירת גרסה נכונה ותיאור נכון של נסיבות התאונה יכולה לחסוך כתב אישום ופסילת רישיונו של הנהג לתקופות ארוכות.

הכותב הוא עו"ד המתמחה בתחום תעבורה במשטרת ישראל וכסנגור. שותף במשרד עורכי דין מוטאי, מצגר, גרבאוי בתחום התעבורה. אין האמור לעיל מהווה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי פרטני. כל הנוקט פעולה או נמנע מנקיטת פעולה לאור האמור לעיל עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו הבלעדית. 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email