ענף הביטוח ממשיך להתאגד

הסכם קיבוצי ראשון והיסטורי ל־1,500 עובדי מנורה מבטחים. מנכ"ל מנורה מבטחים: "המשא ומתן על ההסכם נוהל לכל אורכו בהגינות רבה ובהוגנות מלאה"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, ומנכ"ל חברת מנורה מבטחים ביטוח מוטי רוזן, חתמו השבוע על הסכם קיבוצי ראשון ופורץ דרך בחברת הביטוח, שיחול על כ־1,500 מעובדיה שהתאגדו בהסתדרות בתחילת 2016. בכך מצטרפת מנורה מבטחים לשורת חברות הביטוח הגדולות הפועלות בישראל, אשר עובדיהן כבר נהנים מהעסקה תחת הסכם קיבוצי, בהן כלל, מגדל, AIG, הפניקס ושירביט.

בחתימה על ההסכם לקחו חלק יו"ר דירקטוריון מנורה מבטחים החזקות, ערן גריפל, יו"ר דירקטוריון מנורה מבטחים ביטוח ומנכ"ל מנורה מבטחים החזקות, ארי קלמן, יו"ר הסתדרות המעו"ף, ארנון בר־דוד, המשנה למנכ"ל מנורה מבטחים משה מורגנשטרן, סמנכ"ל בכיר ומנהלת אגף משאבי אנוש בחברה, הדס מרגלית, ראש חטיבת עובדי חברות הביטוח ובתי השקעות בהסתדרות המעו"ף, מירי גרגיר ויו"ר הוועד ניסים טורקיה. צוות המשא ומתן של החברה לווה על ידי עו"ד נחום פיינברג ועו"ד נטלי קמחי ממשרד עורכי הדין פיינברג ושות'. תוקפו של ההסכם שנחתם הוא עד לסוף שנת 2020. בין היתר נקבע בהסכם כי השכר ההתחלתי לעובדים הקיימים בחברה ולעובדים קבועים שייקלטו לאחר מועד חתימת ההסכם לא יפחת מ־6,000 שקל, גבוה משמעותית משכר המינימום הנוכחי במשק.

העלאת השכר ב־13% ובונוסים

על פי ההסכם, יעלה שכר העובדים ב־13% בממוצע לאורך תקופת ההסכם בארבע פעימות. בפעימה הראשונה שתשולם בסמוך למועד חתימת ההסכם יעלה השכר ב־4% בממוצע, עם עדיפות משמעותית לבעלי השכר הנמוך בחברה ובעלי הוותק הגבוה. שלוש הפעימות שלאחריה יהיו בשיעור של 3% כל אחת ותהיינה תלויות בביצועי החברה. כמו כן, עובדי החברה יקבלו כבר בשנה הראשונה להסכם בונוס שנתי שיחולק באופן דיפרנציאלי, ובשאר שנות ההסכם יקבלו עובדי החברה בונוס באם החברה תעמוד ביעדי הרווח שהוגדרו מראש. עוד נקבע כי עובדים קיימים בעלי ותק של שנתיים ומעלה, יקבלו קביעות עם החתימה על ההסכם ועובדים חדשים יקבלו מעמד של קביעות בחברה בתוך שלוש שנים. העובדים גם יקבלו קדימות בתהליכי איוש משרות פנימיים.

 

משכורת גבוהה משמעותית מהמינימום במשק | צילום: Fotolia

מספר ימי החופשה בחברה יהיה מ־12 ימי עבודה בשנה לעובדים בעלי הוותק הנמוך ביותר ועד ל־23 ימי עבודה לעובדים בעלי ותק של תשע שנים ומעלה. בנוסף לימי החופשה, ההסכם מעניק לכל עובד שני ימי בחירה בשנה וימי חופשה בגין אירועים מיוחדים. תשלום על ימי מחלה יינתן החל מהיום הראשון בערך של 100% לעובדים קבועים, והעובדים אף יהיו זכאים לשני ימי הצהרה בשנה. בנוסף, ההסכם מסדיר פיצוי לעובדים בגין קריאות פתע. בסעיף ההפרשות הפנסיוניות נקבע כי מדי חודש יופרשו לעובדים 6.5% משכרם על חשבון החברה, 6% על חשבון העובד ו־8.33% על חשבון החברה לטובת פיצויי פיטורים. ההסכם מסדיר גם הפרשות פנסיוניות בגין רכיב שעות נוספות גלובליות. החל מוותק של שנה, תיפתח לכל עובד קרן השתלמות שההפרשות אליה יהיו בגובה 2.5% על חשבון העובד ו־2.5% על חשבון המעסיק. עם קבלת מעמד של קביעות בחברה יגדל שיעור ההפרשות מצד המעסיק ל־7.5% . עובדים קבועים אשר הינם הורים לילדים בני שנתיים עד חמש, יהיו זכאים לתשלום תוספת גני ילדים, בגובה 300 שקל לילד לחודש. עובדים קבועים אשר הינם הורים לילדים בני ארבע עד עשר, יקבלו אחת לשנה תוספת קייטנות בגובה 350 שקל לכל ילד.

"הנכס המשמעותי והחשוב"

עוד הוסכם כי גובה השי שיקבלו העובדים בפסח ובראש השנה יעמוד על 500 שקל בכל חג. תקציב הרווחה לכלל עובדי החברה יעמוד על כ־5.7 מיליון שקל בשנה, והוא ינוהל באמצעות ועדה משותפת להנהלה ולוועד. תקציב הרווחה כולל בין היתר נופשים משפחתיים לעובדי החברה, ימי גיבוש וימי כיף. החברה אף תממן את תשלום אגרת הרישיון המקצועי השנתית לעובדיה, ותרחיב את רמת כיסוי ביטוח הבריאות. בהתאם לשיקול דעת ההנהלה, החברה אף תשתתף בעלות לימודים חיצוניים הרלוונטיים לתחומי עיסוקם של העובדים.

במעמד החתימה על ההסכם ניסקורן אמר כי "אני מברך את נציגות העובדים והנהלת מנורה מבטחים שהגיעו להסכם שיסדיר לראשונה וישפר את זכויות העובדים, באופן שמביא לידי ביטוי באופן מרבי את הערכת החברה להון האנושי שלה, תוך דגש על צמצום פערים בין שכבות העובדים".

גריפל אמר כי "עובדי הקבוצה הינם הנכס המשמעותי והחשוב ביותר שהביא להצלחה ושגשוג לאורך כל השנים. הדאגה לרווחתם ולרווחת משפחותיהם הינה נר לרגלינו. אנו מודים ומעריכים את הסתדרות העובדים והעומדים בראשה, את נציגות העובדים ואת הנהלת החברה על ההליך שנוהל בהגינות ובמקצועיות על ידי כל הצדדים".

רוזן הוסיף כי "אנו שמחים כי לאחר כ־28 חודשים, מאז החלו התארגנויות העובדים בחברה, ולאחר משא ומתן ארוך של כשנה וחצי ממועד ההכרה של החברה בהסתדרות כגוף היציג של עובדי מנורה מבטחים, נחתם הסכם קיבוצי מיוחד בין הנהלת החברה לבין הסתדרות העובדים הכללית החדשה וועד העובדים במנורה מבטחים ביטוח בע"מ. המשא ומתן על ההסכם נוהל לכל אורכו בהגינות רבה ובהוגנות מלאה על ידי כל הצדדים להסכם, תוך שמירה על שקט תעשייתי למופת. טובת עובדי החברה עמדה לנגד עינינו במהלך המשא ומתן".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email