מחאת העצמאים פרצה לפני כחודשיים, לאחר שתוכניתה של מיקי חיימוביץ, שנהגתה בסיוע להב, עסקה בעוול שנגרם להם. מיד לאחר מכן פתחו כמה נשים עצמאיות דף פייסבוק, ותוך ימים ספורים הגיע הדף ל-32 אלף חברים.

גם יו“ר צוות תגובות תקשורת בלשכה וסגן נשיא להב טוביה צוק הצטרף לדף. ”מקריאת חלק מהפוסטים, גיליתי שלרבים מהעצמאים יש בעיית ידע. הם פשוט לא יודעים מהן זכויותיהם, ומהן אפשרויות ההגנה על עצמם, על משפחתם ועל העסק שהקימו. אחת הטעויות וחוסר ההבנה של העצמאים היא שהם לא מבינים את מהות העצמאי, הם דורשים זכויות של שכירים, שעה שהם לא שכירים“.

המוחים דורשים שינויי חקיקה שיטיבו את מצבם. נכון להיום העצמאי משלם הרבה יותר משכיר (תשלומי עובד ומעביד) לביטוח לאומי, אך לא נהנה מכל הקצבאות הניתנות לשכירים וזאת יש לשנות:

1. יש להקטין את תשלומי ביטוח לאומי של העצמאי.

2. יש להשוות את דמי הלידה שמקבלת השכירה, לעומת העצמאית.

3. יש להשוות את תשלומי ביטוח לאומי לנפגעי תאונות עבודה.

יחד עם זאת, מציין צוק, דרישת העצמאים לקבל תשלום ימי מחלה, חופשה שנתית מראה על אי הבנת מהות העצמאי מול השכיר. ”נשיא לשכת יועצי המס ירון גינדי העלה הצעה מעניינת: לאפשר לעצמאים להוציא לעצמם תלוש שכר ובמסגרת זו יוכלו לקבל את זכויות השכיר. להצעה זו יש התנגדות בקרב ראשי המחאה, מאחר והפיכת העצמאים לשכירים (אצל עצמם) תחייב את העצמאי לערוך לעצמו פנסיה על פי חוק. ההתנגדות נובעת מכך שרבים מהעצמאים נשארים עם הכנסה נמוכה של פחות מ-10,000 שקל לפני מס הכנסה וביטוח לאומי אישי, ולכן לא נשאר להם כסף לחסכון פנסיוני“.

למרות הקשיים, מדגיש צוק כי לעצמאים כדאי לנצל את הטבות המס המגיעות להן, ופה נכנס גם סוכן הביטוח לתמונה. ”מתברר שעצמאים רבים לא מנצלים את הטבות המס הניתנות להם בתחומי הפנסיה, קרן ההשתלמות ואובדן כוח עבודה. חשוב להיפגש עם העצמאים ולהדגיש בפני מי שעובד בביתו, למשל, להוסיף לביטוח הדירה כיסוי לפעילות עסקית. לכל אחת ואחד מאתנו יש עצמאים בין לקוחותינו. צאו לפגישה עמם, הציגו בפניהם את אפשרויות הביטוח, וגם אם לא ייצא לסוכן הביטוח למכור פוליסה – לפחות הוא עשה מעשה חשוב“.

נושאים העומדים על הפרק לטובת העצמאים ומטופלים על ידי להב (רשימה חלקית)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *