פוליסות החיסכון הפיננסי

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

2014. הריבית הנמוכה אי פעם קפצה לביקור בדמוקרטיה היחידה במזה"ת וכבר עלתה על המטוס הראשון למערב אירופה בטיסת EASY JET, כמובן בלי ארוחות ושתייה – טוב עדיין הכל יקר.

זו אינה תקופה קלה עבור הלקוח הסולידי שלנו ומכאן גם עבורנו, אלה שאמורים לעזור לו לקבל החלטות לגבי נכסיו. הלקוחות שהורגלו לתשואות נאות בשנים האחרונות, באדיבות הראלי בשוק המניות ורווחי ההון והורדות הריבית התכופות, מצפים לשחזר את ההצלחה גם בשנים הבאות, אך הריביות הנמוכות ופרמיות הסיכון הנמוכות הגלומות באג"ח אינן מעניקות הרגשה של פיצוי הולם על הסיכון הגלום בהשקעה בהן.

אין הרבה מנהלי השקעות שאומרים כיום: "אני מרגיש בנוח עם תיק החוב שבו אני מחזיק". להפך – רוב מנהלי התיקים גורסים כי התשואות באפיק האג"ח הממשלתיות, שאין בו לכאורה סיכוני אשראי, אינן מפצות על הסיכון שכרוך בתרחיש של עליית ריבית עתידית או אינפלציה ובמקרה של אג"ח קונצרני, ההשקעה בהן לא עומדת במשוואת הסיכון/סיכוי.

למה בכל זאת קונים המשקיעים נכסים פיננסיים בתשואות כה נמוכות או ממשיכים להחזיק בהם? התשובה נאמרת בפה מלא: אין להם ברירה. האמנם? בגדול, כן. יחד עם זאת, יש פתרון למזג האוויר הסגרירי מבית היוצר של חברות הביטוח: פוליסות החיסכון הפיננסי. הפוליסות מציעות מגוון מסלולים (סולידיים יותר ופחות ברמת הסיכון) הצמודים ברובם למסלולים של ביטוחי המנהלים.

לכאורה, מדובר במוצר שדומה במהותו להשקעה בקרנות נאמנות, שגם הן מציעות שורה של התמחויות השקעה. עם זאת, לפוליסות החיסכון כמה יתרונות מובנים: בעוד שקרנות נאמנות מתמחות בדרך כלל באפיקים מסוימים (מניות, אג"ח או שילוב ביניהם), פוליסות החיסכון מושקעות במודל גמיש הכולל גם נכסים לא סחירים, בהם נדל"ן וקרנות השקעה, ובתקופה שבה הריבית כה נמוכה לאפיקים אלה יתרונות מהותיים על פני אג"ח מדינה ואג"ח חברות.

היתרון הבולט המשמעותי הנוסף שמציעה פוליסת החיסכון הוא האפשרות לעבור בין המסלולים שמציעה חברת הביטוח מבלי לחוות אירוע מס, בעוד שבקרן נאמנות משקיע שחפץ לעבור מקרן לקרן חייב ראשית לפדות את הקרן ולחוות אירוע מס. בשונה מקרנות נאמנות, דמי הניהול נתונים למו"מ. הדבר נובע מהגדרת המוצר כפוליסת ביטוח, המהווה חוזה בין הצדדים.

עם זאת, דמי הניהול מהווים את העלות היחידה למשקיע. בשונה מקרנות נאמנות, אין עמלות נלוות אחרות כמו שיעור הוספה, עמלות קנייה ומכירה או דמי נאמן. בנוסף, מאחר שהכספים אינם מנוהלים בבנק, פטור המשקיע מהעמלה המיותרת של דמי שמירת ניירות ערך בבנק.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email