פונים לדרך משפטית: הלשכה תגיש תביעה לביטול החלטת הממונה לאשר רישיון סוכנות ביטוח ל־MAX

במקביל להליך המשפטי - הצעת החוק של ח"כ מיקי זוהר למנוע כניסת חברות האשראי לענף הביטוח הוגשה לאישור ועדת השרים לענייני חקיקה. ח"כ זוהר: "שחברות האשראי לא ייערכו לכניסתן לשוק"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לשכת סוכני ביטוח תגיש בימים הקרובים תביעה לבית המשפט לעניינים מנהליים במטרה לבטל את החלטת הממונה על שוק ההון לאשר רישיון סוכנות ביטוח לחברת כרטיסי האשראי "מקס".

הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון ד"ר משה ברקת, חתם ביום שני השבוע על רישיון סוכנות ביטוח לחברת "מקס", וזאת למרות התנגדות ועדת הכספים של הכנסת, חברי כנסת וארגוני עצמאים ולאחר מאבק ארוך של לשכת סוכני ביטוח.

נשיא הלשכה סו"ב ליאור רוזנפלד אמר בתגובה: "ההחלטה לא הפתיעה, ברקת היה ממוקד מטרה וכפי שרשם מעל כותרות העיתונים קיבל החלטתו מזמן, השימוע ושאר התהליכים שנעשו מטעם הרשות היו רק למרעית עין, הציבור ייפגע באופן חד משמעי וזאת אמרו לו גם מובילי הדעה בישראל וגם נבחרי הציבור. עודף הסמכויות המצויות בידי ממונה צריך להדאיג כל אזרח. לכן אנחנו לא נעצור כאן ונעבור לשלבים הבאים של המאבק, שיתבצע בשלוש חזיתות – פוליטי, תקשורתי ומשפטי. אנחנו לא נוותר".

רוזנפלד וזוהר. צילום: באדיבות הלשכה

לדברי עו"ד עדי בן אברהם, היועץ המשפטי של הלשכה, התביעה תוגש בידי משרד עו"ד יגאל ארנון ושות', שאת שירותיו שכרה הלשכה עוד בתחילת מאבקה בסוגיה: "הלשכה מגישה את התביעה במטרה לתקן את העוול והשגגה בהחלטת הממונה, דווקא בעת הזו ובניגוד לכל הטיעונים והטעמים שהצגנו, בהם חוות דעת של
פרופסורים בעל שם בעולם הביטוח והכלכלה, ובראשם פגיעה קשה הצפויה לציבור", אומר עו"ד בן אברהם ומוסיף: "אנחנו מקווים שבית המשפט יתקן את העוול שיצרה החלטת הממונה ויוביל למצב שבו מבוטחים יוכלו לקבל שירות מקצועי וראוי בעולם הביטוח".

החלטה חסרת אחריות

ח"כ מיקי זוהר (ליכוד), הודיע מיד עם פרסום החלטת ברקת, כי סיכם עם יו״ר ועדת הכנסת, ח"כ איתן גינזבורג, על העלאת הצעת החוק שלו למניעת כניסת חברות האשראי לענף הביטוח לאישור בישיבתה הקרובה של ועדת השרים לענייני חקיקה. לדבריו, הנושא מתואם עם שר האוצר ישראל כץ.

"החלטתו חסרת האחריות של הממונה מסכנת את ענף הביטוח ופוגעת בעסקים קטנים דווקא בזמן משבר הקורונה", טוען ח"כ זוהר ומוסיף: "אני קורא לחברות האשראי שלא להיערך לכניסתן לשוק ולהימנע מהוצאות".

מרשות שוק ההון נמסר כי היא הקפידה על יצירת מתווה שיאפשר את פעילות החברה תוך קביעת איזונים ראויים לגבי השימוש במידע והגברת האובייקטיביות של סוכנות הביטוח. כך למשל, סוכנות הביטוח תעבור לעבוד במודל של סוכן אובייקטיבי באופן מדורג, כך שתקבל עמלה אחידה לאותו מוצר ביטוח ותעבוד עם מספר רב של חברות ביטוח.

בשלב הפעילות הראשון, סוכנות הביטוח לא תוכל לשווק מוצרים בתחום חיסכון ארוך טווח וביטוחי בריאות (למעט ביטוח נסיעות לחו"ל). בנוסף, עד לתחילת פעילותה במודל של סוכן אובייקטיבי, הסוכנות לא תוכל להשתמש במידע הקיים בחברת מקס פיננסים, למעט פרטי לקוח.

לדברי ברקת: "כניסתן של חברות כרטיסי האשראי תוביל להערכתנו להגברת התחרות בענף הביטוח, לקידום החדשנות ולשיפור בשירות הניתן למבוטחים. יצרנו תנאים שיאפשרו כניסה מדורגת ומידתית תוך זהירות ראויה. בפרט, בטווח הארוך בו יפעלו סוכנויות הביטוח על פי מודל הסוכן האובייקטיבי שיהיה מחויב אך ורק
ללקוחות ולא לחברות ביטוח המשלמות עמלה גבוהה יותר".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email