"פעילות הסוכנים בתחום הפיננסים צומחת בקצב מהיר"

אחד על אחד: סו"ב אודי אביטל, יו"ר ועדת הפיננסים, מספר בראיון לקראת כנס המשולש על השינוי שחל בענף – "הבינו איפה נמצא הכסף הגדול" ועל תוכניות הוועדה בראשותו
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

"תחום הפיננסים הכפיל את עצמו בשנתיים האחרונות בקרב חברות הביטוח מ־2 מיליארד שקל לכ־4 מיליארד שקל. החברות הבינו איפה נמצא הכסף ורוב הפעילות נעשית בידי סוכני הביטוח. הכסף הגדול נמצא בתחום הפיננסים". כך אומר סו"ב אודי אביטל, יו"ר ועדת הפיננסים בלשכת סוכני ביטוח, בראיון שיפורסם במגזין "ביטוח ופיננסים" של "הכנס המשולש" באילת.

לדבריו, הפעילות הנ"ל אינה כוללת את הפעילות במוצרים האלטרנטיביים: "בשנת 2019 הסתכמה פעילות האלטרנטיביים ביותר ממיליארד שקל. גם שם הסוכנים מהווים זרוע מרכזית", הוסיף אביטל ומדגיש: "בשנתיים האחרונות שינינו את השיח אצל היצרנים וגם בלשכה. היעד שלנו היה להביא כ־600 סוכנים להתמחות בענף הפיננסים לאורך כל הקדנציה; עברנו את היעד לאחר שנתיים בלבד".

אביטל. צילום: באדיבות הלשכה

אביטל מציין כי הרחבת הפעילות המשמעותית של הסוכנים בתחום הפיננסים הושגה באמצעות שיתוף פעולה עם היצרנים וגופים מתמחים: "הבנו שבאמצעות המכללה לא נוכל להגיע למספרים האלה, ובמהלך השנתיים האחרונות נפתחו הרבה בתי ספר ללימודי ייעוץ פרישה, השקעות אלטרנטיביות ופמילי אופיס. הביקוש הוא גדול מאוד לשמחתי".

בתחום המוצרים האלטרנטיביים פעלה הוועדה הפיננסית במספר מישורים:

אשראי חוץ בנקאי. "קשרנו קשרים עם בלנדר, BTB, גם היא פלטפורמת הלוואות חברתיות, והמשכנו את הקשר המוצלח עם טריא. 2019 הייתה ברוכה לסוכנים בתחום האשראי; טריא צמחה ל־2 מיליארדי שקלים, כשרוב הפעילות נעשית על ידי סוכני ביטוח; בלנד צמחה ליותר מחצי מיליארד, גם אצלה רוב העשייה בידי סוכני הביטוח חברי הלשכה. לגבי BTB אין לי נתונים", מציין אביטל.

השקעות בנדל"ן. "אנחנו עובדים עם קרנות בארץ ועם יצרנים בחו"ל שעובדים לפחות 5 שנים ומגלגלים לפחות 5 מיליארד אירו ורק תחת רגולציה אירופית. לא משקיעים בארה"ב, כי המיסוי מסובך וקשה שם".

קרנות נאמנות וחברות נסחרות בבורסה, הן דרך הבורסה והן דיגיטלית. "מדובר בהשקעות קטנות יחסית, החל מ־3,000 דולר לעומת מאות אלפי שקלים שדורשות קרנות נאמנות של בנקים למשל. אנחנו פועלים רק עם קרנות מפוקחות. את הפעילות הדיגיטלית אנחנו עושים באמצעות 'פיורד השקעות' שמתמחה בהשקעות דיגיטליות. הסוכן הוא שמפנה את הלקוח לקרן ומקבל עמלה שהיא הרבה יותר גבוהה ממה שהוא מקבל בתחום הביטוח".

משכנתאות. "אנחנו מקדמים מאוד את הנושא בשלושה מישורים: 1. מחזור משכנתאות, שחוסך הרבה כסף ללקוח; 2. במו"מ עם הבנקים שם יש לנו קשר עם יועצי המשכנתאות אליהם אנחנו מפנים את הלקוחות תמורת עמלה; 3. משכנתה הפוכה – (משכון דירה בבעלות תמורת קצבה חודשית), שלצערנו רק כלל ביטוח עוסקת בזה בין החברות, אחרת הפעילות הייתה גבוהה בהרבה".

IRA (ניהול השקעות עצמי). "לאחר פדיון קרנות השתלמות או גמל, הלקוח יכול לבחור לנהל את השקעות הכספים שפדה, בעצמו, במקום להעביר את כל הכסף לבית השקעות, שינהל עבורו את הכסף. אנחנו ניתן דגש על הנושא בכנס באילת", מציין אביטל ומוסיף: "גם כאן הסוכן יכול להפנות לידים ליועצי השקעות ובתי השקעות ולקבל עמלה יפה".

תיקון 190. "הרבה סוכנים לא מודעים לאפשרויות שיש בתיקון 190, שבמהותו למי שיש כסף נזיל בחברות הביטוח רוצה להמיר אותו לקצבה, הוא ישלם 15% מס במקום 25% מס רווחי הון במשיכה של כל הסכום. ניתן להפקיד עד 5 מיליון שקל כמעט".

"בתפיסת העולם שלנו, סוכן הביטוח בתחום הפיננסים משמש כמו רופא משפחה כללי, ששולח את המטופל שלו למומחים בתחומים שונים, בהתאם לצורך. זהו הסוכן בעולם החדש – הוא לא יהיה במשחק אם לא יתנהל כך, כי מביטוח לבד אי אפשר להתפרנס; בביטוח הפנסיוני העמלות נשחקו והתחום הפך לשירותי בלבד. אבל אם הסוכן עושה ללקוח ייעוץ פרישה ותכנון פיננסי, הוא יכול לגבות אלפי שקלים מהלקוח, ותמורת מחזור משכנתה גם עשרות אלפי שקלים, כמו גם על טיפול מוצלח בתיק במס הכנסה", מסכם אביטל.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email