פרופ' זאב רוטשטיין בכנס הבריאות: "אני לא מאמין שהגישור ישיג משהו"

בכנס הבריאות של לשכת סוכני ביטוח התייחס מנכ"ל הדסה למאבק הרופאים המתפטרים: "לצערי הרופאים המתפטרים לא מסתפקים בנטישת המחלקה, הם ממשיכים להשליך אבנים על מי שהתנדבו לטפל באותם ילדים חולים"

"משבר הדסה הוא נושא שילמד גם בשנים הבאות. כולנו מכירים את הסרט ה'נחשול' על ניסוי שנעשה בבית ספר בפאולו אלטו, שבו עשו ניסוי בילדים כדי להפוך אותם לניאו-נאצים. כולנו מכירים את תסמונת שטוקהולם, כשהנשבים נקשרים אל השובים שלהם, וגם את תופעת הכתות כשאיש אחד מסוגל לקחת אחריו קבוצה גדולה של מאמינים. אלו כולן תופעות שלאדם מבחוץ נראות לא הגיוניות. אנחנו בהדסה ללא ספק בתרחיש לא הגיוני, כשקבוצת רופאים, אחיות, סוציולוגים ופסיכולוגים החליטו כולם לעבור מעבר לכביש לבית חולים אחר". כך אמר פרופ' זאב רוטשטיין, מנכ"ל בי"ח הדסה במסגרת רב שיח "פרטי, ציבורי ורגולציה – ביחד לטובת הציבור" בכנס הבריאות של הלשכה.

כנס לשכת סוכני ביטוח אשר נערך בהיכל התרבות באיירפורט סיטי, תחת הכותרת "העיקר הבריאות בעידן החדש", התמקד בפוליסת הבריאות האחידה. מלבד פרופ' רוטשטיין לקחו חלק בכירים נוספים ממערכת הבריאות והביטוח ובהם – דני אנגל, מנכ"ל מדיקל סנטר, ח"כ אורלי לוי אבקסיס, יואב יונש מרשות ההון, ביטוח וחיסכון, נאוה ניב סרוודיו, מנהלת אגף הבריאות באיילון חברה לביטוח, סו"ב אריה אברמוביץ, נשיא לשכת סוכני ביטוח, וסו"ב יואל זיו, יו"ר ועדת הבריאות והסיעוד בלשכה.

פרופ' רוטשטיין

תרחיש אימים

"הצוות הרפואי נטש את המחלקה המטו-אונקולוגית, לאחר לא מעט תסכולים שנמשכו שנים, וניסיונות שונים להתפטר. המשבר התחיל הרבה לפניי אך כשהגיע למשמרת שלי הוא כבר הפך לכאוס. אני אשאיר את זה למדע לחקור כיצד זה קרה, אבל אני כן יודע שיום אחד הילדים קיבלו הוראות טיפול, וביום ראשון בבוקר, מצאנו את עצמנו ללא רופאים. זהו תרחיש אימים שאני לא ממליץ לאף מנהל לחוות, הילדים נותרו לגורלם", אמר רוטשטיין. "כמובן שהאתגר הבלתי אפשרי הזה חייב אותי לגייס באופן מידי רופאים מכל קצוות תבל על מנת שיהיה טיפול וכך זה נעשה. כיום, בדיוק חודש אחרי אותו אירוע, אותם ילדים מטופלים בידי רופאים מהטובים שיש. לצערי הרופאים המתפטרים לא מסתפקים בנטישת המחלקה, הם ממשיכים להשליך אבנים על מי שהתנדבו לטפל באותם ילדים חולים, זהו חלק מאותה הכת שהזכרתי בתחילת דברי".

בהתייחסו לגישור אמר רוטשטיין כי "הרופאים מחפשים לעצמם יחד עם קבוצת הורים מאוד דומיננטית את הסידור עבודה שלהם בבית החולים השכן, מה שהם רצו בהתחלה הם רוצים גם היום. אני לא מאמין שהגישור ישיג משהו, בגישור אמרתי על הכל כן, והרופאים אמרו על הכל לא. אנחנו כשומרי חוק נכבד כל החלטה של בג"צ. אני הגעתי לבית חולים הדסה בעקבות קריאת הממשלה על מנת להציל בית חולים שפשט רגל. מאז אנחנו בתהליך מאוד קשה".