פרופ' יהודה כהנא: "ענף הביטוח יהפוך להיות משמעותי יותר מהבנקים"

את הדברים אמר פרופ' כהנא, חבר אורח בוועדה לבחינת עתיד ענף הביטוח, בכינוסה האחרון. "הבנקים איבדו את המקום שלהם והם בכלל לא יודעים את זה"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בדיון של הוועדה לבחינת עתיד ענף הביטוח השבוע אמר פרופ' יהודה כהנא, חבר אורח בוועדה, שהוא צופה שענף הביטוח יהפוך ליותר משמעותי מהבנקים. בדיון השתתפו יו"ר הוועדה, השר לשעבר גדעון סער, המפקח על הביטוח לשעבר, רו"ח דורון שורר, נשיא לשכת סוכני ביטוח, אריה אברמוביץ, פרופ' יהודה כהנא, מנהל הוועדה אליעוז רבין, והיועץ המשפטי, עו"ד עדי בן אברהם ומייסדת "אמון הציבור", גלית אבישי.

"הבנקים איבדו את המקום שלהם והם בכלל לא יודעים את זה", קבע. "העולם שלהם מתהפך, יש מכשירים פיננסים חדשים, העלויות לבצע את ההשקעות הן אפס, מה שיישאר זה עלויות הביטוח". לשאלתו של אברמוביץ אודות מקומו של ענף הביטוח, ענה כהנא כי ”ענף הביטוח ישגשג. שני אחוז מהתל“ג בא מהביטוח“.

לדברי כהנא, ענף הביטוח יתמקד יותר בתחום הפנסיה החווה משבר. "מספר התושבים בעולם לא יקטן והוא צפוי לגדול בעוד כ־2 מיליארד נפש ללא מלחמות. בשנת 2050 הוא צפוי להגיע ל־5.9 מיליארד ורק אז הוא יירד", הסביר פרופ' כהנא.

לדבריו, בכלכלה חדשה מדברים על ערכים ועל מטרות חברתיות, אתיות וסביבתיות וכלכליות. ”לענף הביטוח יש כ־80 טריליון דולר", אמר. "יש המון כסף שמנוהל על ידי חברות ביטוח וקרנות פנסיה ועם כלים חכמים אפשר יהיה לתעל את הכסף למקומות הנכונים; 6.1 טריליון דולר לטובת הסביבה והחברה זה סכום אפשרי. התחלתי לדבר עם מנהיגי הביטוח בעולם והם קיבלו את הרעיון והסכמנו שצריך לעשות את זה ביחד".

פרופ' כהנא. טוען כי ענף הביטוח ישגשג | צילום: מיכל קדרון
פרופ' כהנא. טוען כי ענף הביטוח ישגשג | צילום: מיכל קדרון

פרופ' כהנא התייחס לאמנת האו"ם עם חברות הביטוח לשמירה על הסביבה. "נעשו מאז השקעות במיליארדים של דולרים, האמנה הייתה הסכמה שמטרתה היא שחברות הביטוח תתנהלנה בצורה יותר אחראית כלפי הסביבה וזאת היתה הצהרת עקרונות", סיפר. "אמרנו להם – 'אתם יושבים על כספי ציבור, אז תנהלו אותם לכיוון שנדרש לכולנו'. באקדמיה יש סדרת פגישות על עתיד האנושות, אבל נקודת האל־חזור נראית באופק".

המשאב הגדול ביותר

"המשאב הכי גדול של ישראל זה הייטק והוא גם בעל ההכנסה הגבוהה ביותר", קבע שורר. "למה הממשלה לא מכוונת את קופות הגמל והפנסיה להשקיע בהייטק?“. לכך השיב יו“ר הוועדה, "זה לא מחלחל, כי אנשים יוצאים מזה; הישראלים הם בעלי יכולת המצאה וחדשנות אבל הם לא יודעים לנהל".

"ברגע שיש תשואה מתאימה זה מאפשר לתת פנסיות מתאימות וזה לא יעלה למשק כלום", הוסיף כהנא.

לדבריו של סער מדובר בסופו של דבר בשתי נקודות: השימוש בכספי ביטוח לצורך סביבתי והשני לצורך תשלום הפנסיה לאנשים. "מי שמשקיע יותר מחמישה אחוז בהייטק יקבל הטבת מס", אמר שורר. "צריכה להיווצר מנהיגות כלכלית וחברתית נכונה". "ברגע שזה ישגשג, סוכני הביטוח ייהנו מזה", קבע כהנא.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email