פרישה בכבוד: איך פסיק קטן יכול היה לעלות ללקוח שלי 108 אלף שקל

יש להתייעץ במומחה ולבדוק כל פסיק במסמכים המוגשים למס הכנסה, כי לתקן טעויות יכול להיות בלתי אפשרי
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

אומרים ש"אלוהים נמצא בפרטים הקטנים". בעת פרישה מעבודה, כל פסיק יכול להיות ההבדל בין פורש מעושר ומאושר לבין לקוח מתוסכל וממורמר.

סיפור שהיה כך היה: לפני שנה הגיע אלי פורש שרק לפני כמה חודשים סיים לעבוד באחת החברות הגדולות בתעשייה הביטחונית. הוא שמע שניתן למשוך כספים המיועדים לקצבה בקופות גמל ורצה את הסיוע שלי בעניין.

לאחר בדיקה של מסמכי הפרישה, גיליתי פסיק קטן שחסם לו את האפשרות להיוון. בטופס 161 שמו פסיק אחד, וזה נגמר. אין לו אפשרות להוון כספים בהליך קיבוע זכויות, וכל הזכאות מומשה לטובת קצבה פטורה ממס. שאלתי אותו: "האם מישהו שאל אותך או הסביר לך מה המשמעות?", כמובן שהתשובה הייתה שלילית. אם לא שאלו אותו, ברור שלא הקדישו מספיק זמן למחשבה או להבנה של הנושא.

תכנון הפרישה הוא לא רק כלכלי | צילומים: fotolia, shutterstock

בסוף התהליך דחינו את פדיון הכספים, מכיוון שלא רצה לשלם למעלה מ־100 אלף שקל למס הכנסה. ללקוח מצאתי פתרונות אחרים שעזרו לו בשלב זה, ולמזלו היו לו מספיק מקורות נוספים זמינים למשיכה. לפורשים רבים, ברוב המקרים, אין עוד 350 אלף שקל שלא תכננו עליהם ויכולים לעזור לבן לרכוש דירה. לכולנו ברור מה רמת התסכול שיכולה להיווצר במקרה כזה.

מה המסקנה? יש להתייעץ במומחה ולבדוק כל פסיק במסמכים המוגשים למס הכנסה, כי לתקן טעויות יכול להיות בלתי אפשרי.

איך הוספנו עוד 278 אלף שקל לאחות חדר ניתוח שפרשה? ועוד סיפור: לפני כמה חודשים הגיעה אלי הפניה של ר', אחות מבית חולים בצפון. ר. גרה בנהריה, ויש לה הטבת מס, כך שהיא משלמת מס מופחת. בנוסף, ר. כבר פנתה למס הכנסה, וקיבלה פטור מלא מהפיצויים, ולכן התעקשה שאינני יכול לעזור לה. לבסוף, היא הסכימה להיפגש. בבדיקה מהירה של המסמכים גילינו שבאמת קיבלה פטור ממס על הפיצויים, ונכון שהיא גם מקבלת הטבת מס בגין עיר המגורים, אך בזה לא נגמר הסיפור. כמו פורשים רבים שמסיימים את העבודה ומקבלים פטור מכספי הפיצויים, גם לה מגיעות הטבות מס נוספות במסגרת הליך "קיבוע זכויות".

לאחר שבנינו לה תכנית פרישה, מיפינו את הכספים, חישבנו אילו כספים מיועדים להיוון ומה יועד לפטור ממס על הקצבה, הגענו להפחתת מס חודשית המתחילה ב־1,000 שקל לחודש ועולה בשנים הקרובות ל־1,250 שקל לחודש.

סה"כ תוספת של 278 אלף שקל. בנוסף, הפניתי אותה להגשת בקשה להחזרי מס בגין שנת 2017, כך שהיא מקבלת החזר חד פעמי בגין 2018 ו־2017 של פי כמה משכר הטרחה שנגבה ממנה, כבר באופן מיידי. סוכן הביטוח שהפנה אותה כבר מטפל בתכנון הרכיבים הפיננסים הנוספים, וביצע התאמות של התיק. אני בטוח כי הלקוחה מאוד מודה לו גם על השירות המתמשך וגם על ההמלצה הטובה.

הכותב הינו מומחה בתכנון פרישה, חבר ועדת הפיננסים בלשכת סוכני ביטוח

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email