פרישה, חצי פרישה

ההזדמנויות הרבות שטומן שירות יעיל ואיכותי עבור סוכני הביטוח * וגם – העקרונות המנחים שחשוב שתכירו לקראת הליך הפרישה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
צילום: shutterstock

בשנה האחרונה פגשתי לקוחות רבים שממשיכים לעבוד מעבר לגיל הפרישה. חלק מהם עובדים כי אין להם ברירה, ורמת הקצבה שלהם פשוט לא מספיקה. חלק אחר לא מתכוונים לפרוש כי העבודה מעניינת אותם או שהם בעלי השליטה בחברה. במקרים רבים ניתן לקחת קצבה, ולקבל אותה פטורה ממס, וכך לשפר משמעותית את המצב הכלכלי של הפורש.

אספר על מ., שעבד בהובלות רוב השנים, והיום, בגיל 72, מלווה טיולים. באחת הפגישות הוא סיפר לי שהתכנית הכלכלית שלו היא פשוט יום אחד לא לקום בבוקר. היום אני מלווה אותו ועוזר לו להוציא את המקסימום כדי שזה לא יקרה.

למ. היו מגוון תכניות פנסיוניות, והקצבה המצטברת שלהן לא עלתה על 4,000 שקל. המשכורת שלו כמלווה טיולים לא גבוהה, ועומדת על כ-5,000 שקל בחודש.

העקרונות שהנחו אותנו בתהליך היו:

  1. להשיג את הקצבה המרבית עבורו (אשתו מקבלת קצבה גבוהה, ואינה תלויה בו).
  2. לחסוך במס הכנסה ככל שניתן.
  3. להשאיר מעט כסף בצד לשעת חירום/חיזוק ההכנסה השוטפת.

בנינו תכנית, ובה הוצאנו קצבה שכולה פטורה ממס, וזאת על ידי הליך קיבוע הזכויות. מ. ממשיך לעבוד כמדריך טיולים, וכל ההכנסה שלו פטורה. בנוסף, ריכזתי את כל היתרות הקטנות שצבר אצל גוף פנסיוני אחד, ממנו יכול למשוך בעת הצורך השלמה לקצבה. בעתיד, כאשר יפסיק לעבוד כמלווה טיולים, מיתרות אלו נוציא תשלום של עוד 2,000 שקל לחודש.

מה יעשו בעלי השליטה בחברות?
במקרה של א., שותף מנהל בחברה בתחום ההובלות, החלטנו להוציא קצבה מקרן פנסיה ותיקה. במקביל הוצאנו פטור מרבי על הקצבה, ומכיוון שהוא מתכוון להמשיך לעבוד עוד שנים רבות, לא הוצאנו קצבאות מפוליסות שיש בהן מרכיבי ברירה ורכיבים הוניים. לא. יש תכניות להוציא פיצויים כאשר יסיים לעבוד, ולכן דאגנו לשמור יתרה עתידית למשיכת מענק פטור לצורך משיכת הפיצויים.

לסיכום, א. מקבל קצבה של 2,500 שקל, ובמקום לשלם עליה 35% מס, היא פטורה לחלוטין. א. ממשיך לעבוד במסגרת החברה ונהנה מהעבודה ומהחיים. התכניות הפנסיוניות ההוניות ממשיכות לצבור רווחים פטורים ממס גם אם ימשוך אותן בסכום חד פעמי בהמשך. והכי חשוב, הוא יוכל למשוך את הפיצויים הפטורים בעתיד, וגם השארנו לו את כל הגמישות לביצוע פדיונות וקבלת קצבאות כשבעתיד, בין אם זה בעוד 5 או 15 שנה, יוכל לפרוש בראש שקט.

את א. הפנה אלינו סוכן הביטוח המטפל בחברה. בעקבות הטיפול ושביעות הרצון של הלקוח נפתחו הזדמנויות חדשות לסוכן גם מול בעלי השליטה האחרים בחברה וגם מול הצוות המנהל.

הכותב הינו מומחה בתכנון פרישה, חבר ועדת הפיננסים בלשכת סוכני ביטוח

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email