פרישה מאוחרת: כל מה שאתם צריכים לדעת על שימור הון והורשה

סו"ב אייל רחוביצקי מסביר את חשיבות הפרמטרים הכלכליים לעומת הפנסיונים ומדוע תכנון הפרישה הטוב ביותר עבור הפורש הוא למעשה תכנון ההורשה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כשפורש מגיע לגיל הפרישה וממשיך לעבוד, פעמים רבות יבחר שלא למשוך את הפנסיות שצבר כקצבה בגיל הפרישה, אלא ידחה את שלב קבלת ההחלטה עד לסיום העבודה. לכן במקרים רבים הפורש שמגיע אלי נמצא בשנות ה־60 המאוחרות. במקרים כאלו, לרוב, השיקולים המנחים מתמקדים במציאת השילוב הנכון בין הון לקצבה עם דגש על שימור רמת החיים והורשה מרבית. אבל כשהפורש כבר עבר את גיל הפרישה וממשיך לעבוד עד גיל 79? פורש כזה הגיע לטיפולי, והסוגיות המעסיקות אותו שונות מהותית מרוב תהליכי הפרישה שביצעתי. לפורש שלנו, חשוב לציין, יש אפשרות להמשיך ולעבוד, מכיוון שבתפקידו הנוכחי אין לו תחליף. הקשרים שיצר עם חברות אחרות במשק הפכו אותו לבעל ערך, ולא משנה עד לאיזה גיל יבחר להמשיך לעבוד. בשלב הנוכחי הוא ירד לחצי משרה ונהנה מעבודתו. בנוסף, לפורש בת זוג עם קצבאות מקרן פנסיה ותיקה, קצבת זקנה וכן קצבת נכות. לפורש עצמו קצבת נכה צה"ל וכן קצבת זקנה מביטוח לאומי.

הקצבאות הקיימות הגענו כבר בשלב זה להכנסות נטו של כ־22 אלף שקל. לזוג יש גם נכסי חסכון בפוליסות ביטוח פרט, וכן תיק השקעות מנוהל וחסכונות בנקאיים אחרים העולים יחד על מיליון שקל. בבדיקת ההוצאות שלהם גילינו שהם חיים ברמת חיים דומה לרמת הכנסה מהקצבאות המתקבלות, ובנוסף מצליחים לחסוך לחסכון חודשי בחברת הביטוח ולתמוך חודשית בילדים, כך שלמעשה רמת החיים של הזוג שלנו עומדת על כ־16,000 שקל לחודש, וכל שאר ההכנסות מופנות לחסכון ולתמיכה בילדים.

השילוב הנכון בין הון לקצבה | צילום: shutterstock

בשלב הזה באתי לבחון את הרכב התיק הפנסיוני. לפורש פוליסות ותיקות בחברות הביטוח, חלקן מבטיחות תשואה וחלקן משתתפות ברווחים, מתוכן רכיב פיצויים משמעותי של כ־ 300 אלף שקל בפיצויים פטורים לאחר התחשבנות, וסכום של כ־400 אלף שקל לטיפול כעת. כשחישבנו את הזכאות שלו ממקום העבודה הנוכחי, אפשר לראות כי ניתן להוציא פטור על כל צבירות הפיצויים בשל ותק העבודה הארוך שלו, והשאלה העיקרית שלי בשלב זה הייתה האם אני פועל לקידום הליך קיבוע זכויות והוצאת קצבה נוספת או שאני פועל לשחרור כספי הפיצויים הנוספים ממס, ומטפל ביתרות התגמולים לקצבה או להורשה.

זוג הפורשים שלנו בשלב זה אמר שאינו מעוניין בקצבה נוספת, וניתן להבין מדוע. לכן הכנתי להם דו"ח מסודר המסביר ומפרש עבור כל מוצר פנסיוני מה התהליך במקרה שרוצים לממשו כעת ומה יקרה במקרה של הורשה. מכיוון שניתן כבר היום לסיים את כל התחשבנות הפיצויים, נוכל להותיר את הסכום הזה פטור לעתיד או לשימוש בשנים הקרובות. את יתרות התגמולים בפוליסות ביטוח ניתן לסדר, לייעל דמי ניהול ולאחד בחברה אחת, כדי שיוכלו למשוך בקלות במידת הצורך וכן לדאוג למינוי מוטבים מדויק התואם את מטרות הזוג. באופן כזה נוכל בקרוב מאוד לייצר הפיכה של כל הרכיבים הפנסיוניים להון פטור ממס במקרה של הורשה, וזה למעשה מה שהפורש שלנו מבקש בשלב זה .

אם בעתיד ישנה את רמת ההוצאות שלו, יוכל להנות בקלות מיתרות של מעל שני מיליון שקל בחסכון פנסיוני, חסכון פרט ותיק מנוהל בבנק, למשוך הכנסה נוספת של מעל ל־5,000 שקל בלי לפגוע בחסינות הפיננסית שלו, אבל בינתיים מכיוון שממשיך לעבוד, זה לא צפוי.

לסיכום: בתיקי פרישה מאוחרת המטרות והגישה שלנו אל תכנון הפרישה חייבות להיות יותר קשובות לצרכים ולרצונות של הפורשים, וכן להתאים אותם לכל הפרמטרים הכלכליים ולא רק הפנסיוניים. לעיתים נגלה שתכנון הפרישה הטוב ביותר עבור הפורש הוא למעשה תכנון ההורשה .

הכותב הינו מומחה לתכנון פרישה בסיריוס תכנון פרישה, חבר ועדת הפיננסים בלשכת סוכני ביטוח, סוכן השנה לשנת 2018 בענף הפיננסים.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email