צבירה לפנסיה: כך תעשו זאת נכון

צבירה נכונה לפנסיה היא התנהלות סזיפית שמחייבת שיתוף פעולה בין לקוחות ואנשי מקצוע; סו"ב רון קשת מסביר כיצד להימנע מטעויות בניהול הפנסיה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ישנן לא מעט בשורות טובות עם מסירת תיקי פרישה מוצלחים, אבל לא על זה רציתי לכתוב. משהו באופי שלי מושפע יותר מהמקרים הלא נעימים ומשאיר עלי חותמת לאורך זמן.

לאחרונה מסרתי שני תיקים לפורשים, המשותף להם היה הבשורה הרעה של "אין מספיק כסף", המרחק בין רמת החיים לפני ולאחר הפרישה בלתי ניתן לגישור באמצעים רגילים.

במקרה הראשון מדובר על אדם בודד בן 67 שפורש ממקום עבודתו עם פנסיה חודשית של 3,800 שקל לחודש, חסכונות של 130 אלף שקל.
אם תוסיפו את קצבת הזקנה שלו נגיע ל־6,000 שקל בחודש, שזה פחות ממחצית מרמת החיים בה הוא חי טרם פרישתו, וזה כולל החזר הלוואות שבהן הוא מחויב בהן עומד ההחזר החודשי על סך של 2,500 שקל בחמש השנים הבאות. "ידעתי שזה לא נראה טוב אבל לא האמנתי שעד כדי כך", אמר לי הלקוח.

קשת | צילום: לשכת סוכני ביטוח

כאן נמצא הפתרון בעזרת שימוש בערך של הדירה שבבעלותו והפיכתה לכסף נזיל שיאפשר לו לסגור את הפער של הסכומים החסרים.

במקרה השני, זוג נוסף בני 67 ו־73 שמסרתי להם תיק פרישה חי מעסק שאינו בבעלותם אבל הם מנהלים אותו שנים רבות עם הכנסה שמאפשרת להם רמת מחיה בגובה של כ־24 אלף שקל לחודש נטו, כל זמן שהם עובדים. נתיבי החיים ובעיקר הטעויות הרבות שעשו גרמו לכך שההכנסה המשותפת של שניהם לאחר פרישתם לגמלאות, כולל ביטוח לאומי, תרד לסך של 13 אלף שקל לחודש, יחד עם חסכונות מצטברים של כ־140 אלף שקל.

"מצטער חברים", בישרתי להם, "מלבד העובדה שתצטרכו להמשיך לעבוד כל עוד תהיה לכם אפשרות אין לי בשורה עבורכם". אני מניח שהעובדה ששיקפתי עבורם את תמונת המצב והמלצתי להיכנס להליך של צמצום ההוצאה החודשית והפנייתה לחסכון, שיסייע לטיפול בבעיה.

ומשהו לסיכום, השבוע נתקלתי בתמונה עכשווית של שון קונרי, בן 88, שבעבר שיחק את סוכן 007 בסרטי ג'יימס בונד. הוא מתהלך בסמוך לביתו עם מטפל צמוד. ככה חולפת תהילת עולם וזה רק מראה שכולנו לא נישאר צעירים לנצח .

הכותב הינו יועץ פנסיוני מומחה בתכנון פרישה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email