צוברים לפנסיה: דמי ניהול מול תשואות

יובל ארנון מסביר מה המחיר של הפרש בתשואה מול הפרש בדמי ניהול ומה המשמעות בסופו של יום לחוסך לפנסיה?
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בשנים האחרונות עולה בשיח הציבורי נושא דמי הניהול בתוכניות הפנסיוניות כאחד מהגורמים המשמעותיים ביותר המשפיעים על החסכון לטווח ארוך קרי, הצבירה לפנסיה של אזרחי מדינת ישראל.

ואכן לדמי הניהול יש השפעה, אך השפעה נוספת ולא פחות חשובה ואולי אפילו יותר משמעותית יש לתשואות אשר נוצרות באותן אפיקים של חסכון ארוך טווח.

גם נושא דמי הניהול וגם נושא התשואות ראוי שייבדק בטווחים ארוכים ולא בקצרים, כי השפעת פקטורים אלו אינה רלוונטית בטווחים הקצרים ובאה לידי ביטוי בטווחים ארוכים בלבד.

גם המדינה הפנתה את כל הזרקורים לנושא דמי הניהול, והראיה במכרז לבחירת קרן ברירת המחדל של המדינה, בה הפקטור היחיד שנבדק היו דמי הניהול בלבד, כלומר גם המדינה מצליחה להטעות את אזרחיה בכך שהיא ממקדת את עיקר הבעיה אך ורק בדמי הניהול ללא כל התייחסות לתשואות, ובוודאי שלא לדבר על שרות לאזרח (מימוש, תביעה).

כדי להראות את השפעת התשואות מול דמי הניהול התייחסתי למספר נתוני יסוד על בסיסם ערכתי את ההשוואות השונות: גיל תחילת הפקדה: 30 גיל סיום הפקדה: 67 גובה הפקדה חודשית: 1,000 שקל בטבלה המופיעה בהמשך הצבתי דמי ניהול שונים ותשואות שונות וזאת כדי להמחיש מה המחיר של הפרש בתשואה מול הפרש בדמי ניהול על ציר הזמן ומה המשמעות בסופו של יום לחוסך לפנסיה.

מלימוד הנתונים המופיעים בטבלה לעיל, עולה כי לא תמיד דמי הניהול הם חזות הכל, אנו יכולים לראות שאף במצב שהחוסך משלם את דמי הניהול המקסימליים המותרים כיום 6% מהשוטף ועוד 0.5% , והקרן שלו השיגה תשואה עודפת של 1% לאורך השנים, עדיין הוא יקבל יותר כסף בצבירה עם דמי הניהול המקסימליים, לעומת חוסך עם דמי ניהול של קרן ברירת מחדל.

אין כמובן לזלזל בנושא דמי הניהול, אך קביעת פרמטר יחיד על בסיסו ממליצה המדינה לצרף אלפי עובדים לקרנות ברירת המחדל זו טעות גדולה, אם לא לומר הטעיה מכוונת. המדינה חייבת לשנות את הפרמטרים לנושא קרן ברירת מחדל בדיוק כפי עשתה כאשר מדובר במכרזים של מעסיקים שם נמדדים פרמטרים נוספים של תשואה ושרות.

כאשר מצטרף חוסך לקרן פנסיה, הוא צועד על ציר הפנסיה לאורך עשרות שנים, על ציר זה הוא חווה שינויים רבים במצבו המשפחתי, בשכרו, מעבר בין מעסיקים, תביעות, אבטלה ועוד. הסתמכות אך ורק על דמי ניהול ולא על שאר המשתנים כולל סוכן ביטוח מקצועי המלווה אותו, משולה לשליחת אדם למדבר עם מימיה, ללא מצפן, ביגוד מתאים וידע בסיסי בהישרדות. רחוק הוא לא יגיע…חומר למחשבה.

הכותב הינו מנכ"ל משותף בסוכנות הביטוח "ארנון את וינשטוק"

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email