צוואה בכל גיל – האמנם?

בקרב האוכלוסייה הצעירה, עניינים הנוגעים לצוואות וירושה אינם מעסיקים את מחשבותיהם
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

התפיסה הרווחת כיום בקרב החברה היא שצוואה עושים רק אנשים מבוגרים אשר סבורים כי לא נותרו להם עוד שנים רבות לחיות ולכן עליהם לקבוע כיצד לחלק את רכושם לאחר מותם. בקרב האוכלוסייה הצעירה, עניינים הנוגעים
לצוואות וירושה אינם מעסיקים את מחשבותיהם. הרי הדבר האחרון שמעניין צעירים זה לערוך את הצוואה שלהם.

צוואות, מעצם מהותן, מתקשרות למוות ותום תקופת החיים, נושא המרחיק את רובנו אשר מעדיפים לדחות את העיסוק בה עד כמה שניתן. בהמשך לכך, עולה השאלה מה לצעירים יש להוריש? התשובה לשאלה זו כמובן משתנה מאחד לשני, אולם יש גם את הצורך לשאול האם זו השאלה היחידה כאשר חושבים על עריכת צוואה? במדינת ישראל, בה בגיל 18 מתגייסים לשרת בצבא ונחשפים לסכנות העורבות מעבר לגדר, עניין של חיים ומוות הופך להיות משמעותי גם בגילאים אלו ממש.

בהיעדר צוואה כתובה בהתאם לאחת מסוגי הצוואות כפי שהן מוגדרות בחוק הירושה, תשכ"ה־ 1965, מי שצפוי לרשת את אותם כספי פיצוי ביטוחי יהיו בני המשפחה של הנפטר בהתאם לקרבה המשפחתית המפורטת בחוק הירושה. חוק הירושה, במהותו הוא כולל ופשוט. החוק אינו לוקח בחשבון את כל המורכבויות המאפיינות את החיים של כל אחד ואחת מאתנו. פעמים רבות פשטות זו של החוק אינה תואמת לשגרת החיים שלנו ולא תשרת את רצוננו בצורה המתאימה לנו ביותר בכל הנוגע לחלוקת הרכוש מבלי שנחתום אצל עורך דין על צוואה.

עריכת צוואה היא עניין משמעותי אשר יש להתייחס אליו בכובד ראש ולא להמתין שנים ועשורים עד היום בו נחשוב כי נכון לערוך צוואה. מטרת עריכת הצוואה היא קודם כל הבטחה של כל אחד מאתנו שהרצון האישי שלנו יובטח ויקוים בדיוק כפי שכתבנו בצוואתנו.

כך בצוואה, מעבר לאופן חלוקת הרכוש ישנה האפשרות לומר בפעם האחרונה את משאלת ליבנו אשר לאו דווקא קשורה לענייני רכוש. מומלץ לכל אדם המגיע לגיל בגרות לחתום על צוואה ולהחליט מי יהיו יורשיו.

הכותב הינו מתמחה בדיני משפחה וצוואות, משרד עו"ד פייטלוביץ־ברוך

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email