צעד קטן לאדם, צעד ענק לגוגל: ענקית החיפוש נכנסת לשוק ביטוחי הרכב

אחרי שהשיקה את מיזם הרכבים ללא נהג, מצהירה גוגל על כניסה לשוק הביטוח של הרכב האוטונומי
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יתכן ויהיו כמה שירימו גבה על ההחלטה של גוגל, החתומה על שת"פ עם ענקיות הרכב וולבו ומרצדס לקחת אחריות על כל תאונה צפויה, טעויות עיצוב או אחריות על רכיבים לא איכותיים דיים, ברכבים ללא נהג. אולם מומחים פיננסיים מסבירים, כי מדובר דווקא בצעד הגיוני למדי שנועד לייצר שקיפות ובעיקר, לשמש מנוף בטוח לכניסתה של גוגל לשוק ביטוחי הרכב במכוניות ללא נהג אותן מייצרת, ביתר קלות.

"נכונותה של גוגל לקחת אחריות על כל תאונה ברכבים הנוהגים ללא מגע אדם, היא סוס טרויאני לתעשיית הביטוח המגלגלת מיליארדי דולרים", אומר בלייק קורבט, נשיא Pi Financial בוונקובר, ומומחה להערכות פיננסיות. כן, קראתם נכון: מיליארדים. ובשוק חזק כל כך, התחזקותה של גוגל והפיכתה לשחקנית מרכזית בשוק המכוניות ללא נהג שנמצא כיום בחיתוליו, היא רק עניין של זמן.

"ברגע שניקח ביטוח רכב של גוגל, כמה זמן ייקח עד שהענקית תכבוש גם את שוק ביטוחי הדירות, הבריאות, ביטוחי החיים ועוד?" שואל קורבט. התשובה עשויה להיות לא פשוטה בהיבטי השתלטותו של גוף ענק, מוצלח ככל שיהיה, על חיינו. נכון להיום, מעמידה החברה את שירותי גוגל Compare לטובת לקוחות הרוצים להשוות דירוגים של 21 חברות המציעות ביטוחי רכב. מה שמפר את הסטטוס קוו בשוק ביטוחי הרכב, אלו בדיוק הרכבים הללו, ללא נהג, המפחידים את השחקנים המרכזיים בשוק.

חלק מן הסיבות נעוצות בכך שרכבים אלה מתוכנתים כך שנדיר שתאונת דרכים תתרחש על ידם, לא נצפות טעויות אנוש ובעיקר, ישנה אחריות מלאה על כל פעולה שלהן, כפי שמציעה עתה גוגל שחברה לענקיות הרכב וולבו ומרצדס. כעת, ישנה דרישה הולכת וגוברת שיצרני מכוניות ללא נהג מחברות נוספות, יספקו ביטוח עם תנאים דומים לזה שמציעה גוגל. כיום, ביטוח שכזה אינו מוסדר רגולטורית, בדומה לביטוחי רכב רגילים.

"האחריות על ביטוח מכוניות ללא נהג יעבור מבעלי המכוניות הללו, ליצרני המכוניות", אומר קמלש מוהנארנגם, אנליסט תחבורה בכיר מפירמת הייעוץ Frost & Sullivan בלונדון. הוא מוסיף שעם הזמן ביטוחי הרכב צפויים להשתכלל: "חברות הביטוח יציעו מוצרי ביטוח העוסקים בניהול סיכונים עקב הדיגיטציה והחידושים שמוכנסים למכוניות; כך למשל, החברות צפויות להציע למבוטחים חבילת הגנה ממתקפות סייבר והאקינג למכוניות המושתתות על מחשוב מתקדם".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email