קופת גמל להשקעה: הממשלה אישרה, אך במגזר העסקי מתנגדים

לאחר שאושר תזכיר החוק של שר האוצר פה אחד בתחילת השבוע, עולים קולות התנגדות מהמגזר העסקי. נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין: ”אפליה בוטה למול מכשירי השקעה דומים בשוק ההון"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

במגזר העסקי מתנגדים לתזכיר החוק שאושר בשבוע שעבר ויאפשר לחוסכים לקבל פטור ממס רווחי הון בעת קבלת הכספים כקצבה. על פי החוק שיזם שר האוצר, משה כחלון, תאפשר קופת הגמל למשוך את הכספים בצורה הונית – כלומר העמית יקבל במשיכה חד פעמית את כל כספי החיסכון שצבר.

נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין, מבקש פגישה דחופה עם כחלון טרם קידום ההצעה וטוען לאפליה. "בניגוד לאפיקי השקעה אחרים, בהם תשלום המס הינו בשוטף ולרוב בשיעור של 25%, הרי שבקופת הגמל החדשה, תשלום המס עומד על 15% בלבד (בגיל הפרישה פטור ממס עד לתקרה). יש בכך אפליה בוטה למול מכשירי השקעה דומים בשוק ההון".

כחלון: "מחזירים לציבור החוסכים את האפשרות לחיסכון לטווח הבינוני והארוך" | צילום: ליאת מנדל
"מחזירים את החיסכון לטווח הבינוני והארוך" | צילום: ליאת מנדל

עוד טוען לין כי הקופה עלולה להוות גם מקלט מס לאנשים אמידים ולפגוע בבורסה לניירות ערך בישראל. ”מרבית ההשקעה של מנהלי תיקי השקעות וקרנות נאמנות, הינה בניירות ערך מקומיים, בעוד שקופות הגמל מפזרות חלק ניכר מהשקעותיהם בבורסות שונות בעולם. הוצאת כספים מהבורסה בישראל, תפגע קשות במחזורי מסחר המקומיים“.

מעודדים תחרות

"קופת גמל להשקעה" אותה מציע כחלון תהווה אלטרנטיבה ליתר מוצרי החיסכון הקיימים כיום בשוק כקרנות נאמנות, פיקדונות בבנקים ופוליסות חיסכון. בשל החשיבות בעידוד חיסכון לטווח ארוך ולמטרות קצבה, קופת הגמל מאפשרת שני אפיקים למשיכת כספי החיסכון, הוני וקצבתי. "אנו מחזירים לציבור החוסכים ולעצמאיים בפרט את האפשרות לחיסכון לטווח הזמן הבינוני והארוך", אמר שר האוצר. "קופת הגמל החדשה תהווה אפיק השקעה תחרותי ותאפשר לחוסכים ולעצמאיים לבחור מהי הדרך המתאימה עבורם לחסוך את כספם. בסביבה של ריבית אפסית האחריות שלנו היא לייצר עבור האזרחים אלטרנטיבות איכותיות להשקעה".

מי שיבחר להמשיך ולחסוך בקופת הגמל הגמישה עד גיל פרישה יקבל על כך תמריץ כפול – החיסכון יהיה פטור ממס רווח הון, והקצבה שהוא יקבל ממנו תהיה פטורה ממס (כיום יש מיסוי על קצבת הפנסיה). אם ימשוך את הכספים קודם, הוא לא ייהנה מהפטור. בנוסף, חוסך שיבחר לחסוך בקופת גמל נזילה שכזאת, לא ייהנה מהטבות מס בעת ההפקדה, לעומת החוסכים בקופות גמל קיימות, בביטוחי החיים ובקרנות הפנסיה. המוצר החדש ינוהל בקופת גמל, שתיק ההשקעות שלה מושקע בשוק ההון ולא ייהנה מאגרות חוב מיועדות (מבטיחות תשואה).

לדברי יו"ר הועדה לביטוח פנסיוני המוצר החדש יאפשר לסוכנים להציע מוצר נוסף ללקוחות ולהגדיל את ההכנסות מול השחיקה הגדלה במוצרי קרנות הפנסיה. "אנחנו מתריעים כבר תקופה ארוכה, שלאחר תיקון 3 לחוק קופות הגמל ב־2008 נותר רק מוצר חיסכון אחד לפנסיה – קרנות הפנסיה“, אמר יו“ר הוועדה, יובל ארנון. ”אנחנו מברכים על כל מוצר איכותי שניתן להגדיל איתו את הפנסיה בגיל הפרישה".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email