קנט שילמה למגדלי הפירות פיצויים בסך 200 מיליון שקל ב-3 השנים האחרונות

מבדיקה שערכה הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות לקראת ט"ו בשבט עולה כי נמשכת מגמת הפגיעה בגידולי הפירות כתוצאה מההתחממות הגלובאלית
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בשנים האחרונות מראות הפגיעה בפירות הפכו לנפוצים, ככל שמזג האוויר העולמי הפך לבלתי צפוי ולקיצוני יותר.

מבדיקה לקראת ט"ו בשבט שערכה קנט, הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות, עולה כי נמשכת מגמת הפגיעה בגידולי הפירות כתוצאה מההתחממות הגלובאלית. מהנתונים עולה כי בשלוש השנים האחרונות שילמה הקרן למגדלי הפירות קרוב ל-200 מיליון שקל. בשנה החולפת בלבד שילמה קנט למגדלי הפירות כ-76 מיליון שקל.

מנתוני קנט עולה כי שנת 2020 התאפיינה בתכיפות אירועי הקיצון ובשינויים בגורמי הנזק האופייניים לאזורנו, כשחלק ניכר מהפיצויים שולמו למגדלים בעקבות חוסר יבול כתוצאה ממזג האוויר הקיצוני ושינויי האקלים. מהנתונים עולה כי גורם הנזק המרכזי בתחילת השנה היו הרוחות העזות שגרמו לנזקים כבדים לגידולים השונים, ובכלל זה לנשר של חנטים ופירות מהעצים.

גם המשקעים הרבים שירדו, שאמנם ברובם היו גשמי ברכה לחקלאות ולמשק המים בישראל, גרמו לנזקים רבים. בחלק מהמקרים הגשמים היו מלווים במטחי ברד. הברד הפוגע בפרי והרוחות שמטלטלות את הפרי על העץ גורמים לפירות נזקים באיכות הפוסלים בהמשך את שיווקו של הפרי.

2020 התאפיינה בתכיפות אירועי הקיצון | צילום: shutterstock

לאחר החורף עתיר המשקעים, והנזקים, היינו עדים לקיץ שכלל מספר אירועי קיצון שגרמו לנזקים עצומים. בשבוע אחד, בסוף אוגוסט, שרר גל חום שגרם לשורה של נזקים בענפי החקלאות השונים ובכלל זה נזק גדול לגידולי הפירות ובמיוחד לתפוחים הגדלים בצפון הארץ, שבחלקם נצרבו מהשמש החזקה וחלקם התבשלו על העצים. גם בהמשך הקיץ היינו עדים לגלי חום קיצוניים ולטמפרטורות שיא שנמדדו ברחבי הארץ, טמפרטורות שהביאו אף הן לנזקים משמעותיים לגידולי הפירות.

מצב שעלול להחמיר

מבחינת גורמי הנזק והיקף הפיצויים, כ-40 מיליון שקל שולמו למגדלי הפירות כתוצאה מחוסר יבול וכ-25 מיליון כתוצאה מנזקי חום. נזקים משמעותיים נוספים נגרמו לגידולי הפירות, בשנה החולפת, כתוצאה מברד, שיטפונות וסערות.

בקנט מעריכים כי בדומה לשאר העולם, גם בישראל המצב עלול להחמיר, וגם חקלאים שבשנים האחרונות לא ספגו נזקים משמעותיים עלולים לספוג נזקים כאלה בשנים הקרובות. מעבר לנזקים למגדלים עצמם, במיוחד על רקע שינויי האקלים, לביטוח כנגד נזקי מזג האוויר חשיבות לאומית והוא מבטיח שהמגדלים יוכלו להמשיך את רציפות העבודה ולדאוג לביטחון התזונתי של תושבי ישראל ולאפשר להם לרכוש תוצרת חקלאית כחול-לבן.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email