קנסות במיליוני שקלים על חברות הביטוח מנורה ואיילון על שיווק פוליסה הכוללת כיסוי אסור בגין הטרדה מינית

החברות המשיכו בשיווק הפוליסות למרות האיסור שחל עליהן. ח”כ עאידה תומא סלימאן: "הטרדה מינית היא לא תאונת עבודה או אסון טבע שניתן לרכוש לה ביטוח"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר, הטילה עיצום כספי על חברות הביטוח מנורה ואיילון בגין שיווק פוליסה הכוללת כיסוי ביטוחי נרחב של הטרדה מינית. הפוליסה שנקבעה במכרז לשכת עורכי הדין בישראל, שווקה על ידי שתי חברות הביטוח, והעניקה כיסוי האסור על פי הוראות הממונה על שוק ההון.

יו"ר הוועדה לקידום מעמדה האישה ולשוויון מגדרי בכנסת, ח"כ עאידה תומא סלימאן, בירכה על ההחלטה. ח"כ סלימאן קיימה בעבר דיונים בוועדה שבראשותה במטרה לעצור את שיווקם של מוצרי ביטוח המעניקים הגנה כנגד מקרי הטרדה מינית. למרות התנגדות הממונה, חברת מנורה, שזכתה במכרז לשכת עורכי הדין, המשיכה בשיווק הפוליסה ובכך הפרה חובה נוספת המוטלת עליה בחוק. בגין התנהלותה נקנסה מנורה בסך של 1.575 מיליון שקל בנוסף ל־2 מיליוני שקל על תנאי. חברת איילון נקנסה בסך של 175,000 שקל בנוסף ל־2 מיליוני שקל על תנאי, בגין שיווק כיסוי ביטוחי לעורכי דין בניגוד להוראות.

ח"כ סלימאן

הממונה על שוק ההון מסרה: "רשות שוק ההון פועלת באופן נחרץ ותקיף, בכל הכלים העומדים לרשותה, לאכוף את החוק והוראותיה, ובכלל זה למנוע הענקת כיסוי ביטוחי אסור לאדם שהטריד מינית".

ח"כ סלימאן הוסיפה כי "אפס סובלנות לכל ניסיון לחפות, לשפות ולכסות על מטרידים מיניים. הטרדה מינית אינה רק עבירה פלילית אלא עבירה מוסרית. הטרדה מינית היא לא תאונת עבודה או אסון טבע שניתן לרכוש לה ביטוח. הוועדה לקידום מעמד האישה בראשותי תמשיך להגן על נשים ותגביר את המאמצים למיגור תופעת ההטרדות המיניות. מסר חשוב הועבר היום, לכל אלה שחשבו שאפשר להטריד מינית ולחזור כרגיל לסדר היום – זה לא יקרה".

ח"כ עליזה לביא המלווה את הטיפול בנושא, אמרה: "התופעה חמורה בכל קנה מידה- ציבורית, חוקית וערכית. מעבר להתעלמות הבוטה מהחוק – הרעיון מאחורי שיווקה של פוליסה כזו מעוות ונושא עמו מסר בלתי נסבל. הוא מתייחס להטרדה מינית כאילו הייתה 'תאונת עבודה' או 'סיכון מקצועי' שצריך להגן מפניו. מצופה הן מחברות הביטוח והן מהמעסיקים להשקיע מאמצים בהטמעה וחידוד של הנהלים, לא בשבירתם ועקיפתם בדרכים עקומות".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email