קנס של כמיליון שקל הוטל על סוכנות ביטוח שסייעה במשיכת מוקדמת של כספי פנסיה

זאת לאחר שרשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון ערכה בדיקות בכמה סוכנויות; הלשכה: "עלינו לפעול בכלל הכלים על מנת להרתיע חברות פיננסיות המציעות לאזרחים למשוך את הכספים מקרנות פנסיה פעילות עוד בטרם עזיבת מקום העבודה"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון הטילה עיצום כספי בסך 981,360 שקל על סוכנות הביטוח "מיי אדוויס" לאחר שמצאה כי זו הציעה ללקוחותיה סיוע במשיכת כספי הפנסיה בטרם הגעתם לגיל פרישה. הדבר מנוגד לתקנוני קרנות הפנסיה.

לפי הרשות, נערכו לאחרונה מספר בדיקות בסוכנויות ביטוח שונות שמשכו את הכספים מקרנות פנסיה עבור לקוחותיהן, אחת מהן היא "מיי אדוויס" סוכנות לביטוח. על פי נתוני הרשות, בין השנים 2020 ל־2021, פדתה הסוכנות כ-50 מיליון שקלים מחסכונות פנסיוניים של עמיתיה.

הרשות בודקת סוכנויות נוספות | צילום: Shutterstock

עוד עלה בבדיקה כי הליך השיווק הפנסיוני שבוצע ללקוחות היה לקוי, ובחלק לא מבוטל מהמקרים לא ניתן לחוסך הסבר ראוי על אודות ההשלכות הנגזרות ממשיכת הכספים, לרבות הסבר על חיוב במס בגובה 35% על משיכה מוקדמת של הכספים.

כאמור, הרשות בדקה סוכנויות נוספות וכנראה נגד חלק מהן יינקטו גם כן צעדי אכיפה.

"תופעה פסולה"

מהלשכה נמסר בתגובה כי "לשכת סוכני הביטוח תומכת במיגור תופעה פסולה זו".

נשיא הלשכה סו"ב שלמה אייזיק ציין כי "מדובר בתופעה פסולה אשר לאחרונה תופסת תאוצה ויש למגר אותה ולמנוע בכל דרך את עידודה. עלינו לפעול בכלל הכלים אשר בידינו על מנת להרתיע חברות פיננסיות המציעות לאזרחים למשוך את הכספים מקרנות פנסיה פעילות עוד בטרם עזיבת מקום העבודה, ולתמוך תמיכה מלאה בהליך האכיפה בעניין".

עוד אמר סו"ב אייזיק כי "משיכה מוקדמת של כספי הפנסיה גוררת תשלום עלויות משמעותיות: מס על משיכה שלא כדין, עלויות פתיחת תיק ונתח נאה מהכסף שהגיע לכיסו של המבוטח. לרוב, עלויות אלה אינן מוצגות לחוסכים, וגם לא הפגיעה במרכיב הביטוחי הקיים בקרנות אלה ובחיסכון לפרישה".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email