קריסת המבנה בחולון – הלשכה פועלת למען המבוטחים

לשכת סוכני הביטוח תפנה לרשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון להוספת כיסוי להתמוטטות מבנה בפוליסות ביטוח דירה • כיום אין כיסוי ביטוחי בפוליסת דירה להתמוטטות מבנה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בעקבות קריסת מבנה המגורים בחולון, לשכת סוכני הביטוח תפנה לרשות שוק ההון בבקשה להוסיף כיסוי להתמוטטות מבנה בפוליסות התקניות של ביטוח מבנה ופוליסת תכולה. כך הודיע יו"ר ועדת ביטוח אלמנטרי בלשכה סו"ב קובי צרפתי.

לפני כשלושה שבועות נהרס באופן יזום מבנה מגורים נוסף ברמת גן, יומיים לאחר שנתגלו בו סדקים מסוכנים. בשני המקרים, חייהם של עשרות הדיירים ומשפחותיהם שהתגוררו בבניינים אלה ניצלו עקב ערנות הרשויות, אך הם נותרו ללא דירות ורובם אף ללא כול הרכוש שהיה בדירתם.

אם האירוע יוגדר כתאונה, יש סיכוי לכיסוי הנזקים | צילום: shutterstock
גל פניות לסוכנים

סוכנים רבים מדווחים על גל פניות של מבוטחים בימים האחרונים לבדיקת פוליסות הדירה שלהם, בעקבות קריסת המבנה בחולון.

סו"ב צרפתי מסביר כי התמוטטות מבנה אינה מכוסה בפוליסה תקנית לדירה. לדבריו: "בתנאי פוליסה תקנית לדירה, מקרה ביטוח נחשב אחה מאלה בלבד: אש, ברק, התפוצצות, התלקחות, סופה וסערה, נפילת כלי טיס, התנגשות, פעולת זדון, רעידת אדמה ונזקי טבע. הפוליסה אינה מכסה התמוטטות המבנה שלא מהסיכונים המכוסים. לכן באירוע הנ"ל המבנה והתכולה אינם מכוסים בפוליסה התקנית".

גם פוליסת כל הסיכונים אינה מכסה את הדיירים במקרה הזה?
"קיימות בשוק הביטוח פוליסות כל הסיכונים למבנה ולתכולת הדירה שהגדרתם: אובדן או נזק לרכוש מכל סיבה שהיא לרבות רעידת אדמה והכל בהתאם לתנאים ולסייגים ולחריגים הרשומים מטה. חריגים רלוונטיים לאירוע – השחתה הדרגתית, בלאי, לחות, חלודה, תהליכי קורוזיה, גורמים אטמוספריים או אקלימים בעלי השפעה הדרגתית. נזק הנובע מתזוזת קרקע, למעט אם נגרם כתוצאה מרעידת אדמה. נזק הנובע מליקוי תכנון ו/או בניה ו/או עבודה לקויה.

"השאלה המרכזית היא מהי סיבת ההתמוטטות והאם חברת הביטוח תצליח להוכיח שהסיבה להתמוטטות המבנה מוחרגת בתנאי הפוליסה".

אין מענה בפוליסה

סו"ב גיא לוי, יו" סניף חולון/בת-ים מספר כי לאחר קריסת הבניין פנו אליו מספר חריג של מבוטחים שביקשו לבדוק מה מכסה פוליסת הדירה שלהם ואם יש אפשרות לכסות גם מפני התמוטטות מבנה.

"לצערי, אין לנו את המענה בפוליסה התקנית, ואני מקווה שהאירועים האחרונים שהשאירו עשרות אנשים ללא קורת גג וללא פיצוי כספי הולם דרך הביטוח, ולאלה שלפחות היה להם ביטוח מבנה/תכולה, יביאו לכך שפוליסת הדירה התקנית תעודכן גם לכיסוי קריסת מבנה. הפוליסה מגדירה בדיוק את הסיכונים שהיא מכסה, כשכיום אפילו חדירת מי גשם שגורמים לרטיבות בדירה לא מקבלים כיסוי.

"פוליסת כל הסיכונים מכסה נזקים של התמוטטות מבנה רק במקרה של נזק מתאונה; אם האירוע יוגדר כתאונה, יש סיכוי לכיסוי הנזקים", מסביר סו"ב לוי.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email