החשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו, החליט על ביצוע הנפקה פרטית למשקיע מוסדי באירופה, קרן פנסיה מהגדולות ביבשת, בהיקף של 500 מיליון אירו לטווח של 50 שנה. עם ההנפקה הזו נכנסת מדינת ישראל לראשונה לקבוצה מצומצמת מאוד של מדינות איכותיות המנפיקות לטווחים ארוכים מאוד, כאשר עד כה המדינה הנפיקה לטווחים של עד 30 שנה.

ההנפקה בוצעה בריבית קבועה של 2% באירו, המשקפת עלות נמוכה בהשוואה להנפקות ארוכות קודמות. ממשרד האוצר נמסר, כי דירוג האשראי של מדינת ישראל הביא לגידול בביקוש המשקיעים האיכותיים לחוב של ממשלת ישראל ולראייה בינואר האחרון הממשלה ביצעה הנפקה ציבורית בהיקף של 2.5 מיליארד אירו.

רוני חזקיהו | צילום: משרד האוצר

המשקיעה בהנפקה זו הינו קרן פנסיה מהגדולות והמובילות באירופה הנחשבת למשקיעה איכותית, אשר לא השקיעה בעבר באגרות החוב של מדינת ישראל. החתמים בהנפקה היו Barclays ו־Deutsche Bank, שמשמשים כעושי שוק ראשיים באג"ח ממשלתיות.

שר האוצר משה כחלון התחייס להנפקה: "חוזקה של כלכלת ישראל נבחנת באמון המשקיעים והמוסדות הפיננסים העולמיים בה. ההנפקה הזו היא הבעת אמון בכלכלת ישראל ובמשק הישראלי, אך יותר מכך, היא מבטאת את אמון העולם בכך שמדינת ישראל כאן כדי להישאר. אני מברך את אגף החשב הכללי על העבודה המקצועית והמסורה שהביאה להישג הזה".

גם החשב הכללי, רוני חזקיהו, התייחס: "הביקוש הגובר של המשקיעים המובילים בעולם להנפקות החוב הישראלי לטווח ארוך מסמל את האמון הרב בכלכלת ישראל ואת הגישה הנוחה של מדינת ישראל לשווקי ההון הבינלאומיים. ההנפקה לטווח זה נעשית כחלק מאסטרטגיית הארכת מח"מ החוב, המקבעת את הריבית הנמוכה לטווח ארוך".

סגן בכיר לחשב הכללי, גיל כהן: "ההנפקה הינה חלק ממדיניות ניהול החוב הכוללת הנפקות בשווקים הגלובליים לצורך גיוון מקורות המימון והגדלת בסיס המשקיעים הזרים בחוב מדינת ישראל".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *