קרן פנסיה חדשה בהלמן־אלדובי: מסלול 500 P&S האמריקאי

זו הפעם הראשונה בתחום קרנות הפנסיה בישראל בה בית השקעות משיק קרן במסלול אמריקאי. דמי הניהול בקרן יהיו 1.49% מההפקדה ו-0.05% מהצבירה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בית ההשקעות הלמן-אלדובי השיק מסלול חדש וראשון מסוגו בתחום קרנות הפנסיה בישראל: קרן פנסיה במסלול פאסיבי צמוד למדד ה-S&P 500.

מהחברה נמסר  כי המסלול החדש יהיה חשוף למדד S&P 500 בשיעור של כ-100%, למעט הכספים שימצאו במזומן. דמי הניהול במסלול החדש יהיו זהים לדמי הניהול הנמוכים של קרן הפנסיה של הלמן-אלדובי שזכתה פעמיים במכרז קרנות הפנסיה של האוצר ויעמדו על 1.49% מההפקדה ו-0.05% מהצבירה בלבד. דמי ניהול אלה הינם נמוכים והיעילים ביותר להשקעה במדד ה-S&P 500 מבין כלל אפיקי ההשקעה האפשריים במדד זה בישראל, מדגישים בבית ההשקעות.

שני-בלו-הרפניסט-צילום-עופר-חגיוב
שני בלו-הרפניסט. צילום: עופר חג'יוב

מדד ה-S&P 500 כולל את 500 החברות המובילות והצומחות בעולם בכלל ובארצות הברית בפרט ומייצג בצורה הטובה ביותר את שוק המניות האמריקאי. המדד מבוזר על פני 11 סקטורים הכוללים טכנולוגיה, בריאות, אנרגיה, תעשייה ועוד, ועובר התאמות המתבצעות באופן שוטף. אם בעבר המדד היה מוטה לחברות אנרגיה ותעשייה, בעקבות ההתאמות שעבר כיום הוא מוטה טכנולוגיה כששאר החברות מסקטור זה מהוות כחמישית מהמדד. הטייה זו מהווה יתרון למשקיעים  כיוון שמדובר בחברות ענק כמו מיקרוסופט, אפל, גוגל אמזון ופייסבוק, שמושפעות פחות מירידה במחזור הכלכלי.

תשואה של 14.57%

עוד נמסר, כי גם בתקופות של מיתון, כשרווחיות החברות נפגעות והמדד יורד, המדד גילה עוצמה וחזר לעלות עם התאוששות הכלכלה. לאורך ההיסטוריה, המדד הצליח לעמוד איתן אל מול מספר משברים, והוא מציג תשואה שנתית ממוצעת של כ-14.57% לשנה בעשור האחרון. לשם השוואה, קרנות הפנסיה הישראליות השיגו בעשור האחרון תשואה ממוצעת של 7.65%. המשמעות היא שחוסך עם שכר של 10,000 שקל שהיה מתחיל לחסוך לפני עשר שנים בצמוד למדד S&P 500 היה מגיע לחיסכון בגובה 496 אלף שקל, זאת לעומת חיסכון בגובה של 331 אלף שקל.

בתחילת משבר הקורונה, חווה המדד ירידה חדה של כ-33% ומאז הספיק להחזיר חלק גדול ממנה וסיים את הרבעון האחרון בתשואת שיא של כ-20%, התשואה הגבוהה ביותר לרבעון מאז 1998,  למרות שכלכלת ארצות הברית טרם יצאה מהמשבר. הדבר נובע מכך שקובעי המדיניות בארה"ב, ובראשם הממשל ונגיד הבנק הפדרלי, הוכיחו לאורך ההיסטוריה את נכונותם לספק את התמיכה הדרושה כדי להחזיר את הכלכלה האמריקאית למסלול של צמיחה – וכך הם פועלים גם בתקופה זו.

"החיסכון הפנסיוני כיום מבוסס על צבירה. ככל שהצבירה איתה נגיע לפנסיה תהיה גבוהה יותר, כך קצבת הזקנה תהיה גבוהה יותר", אומרת שני בלו-הרפניסט, מנכ"לית הלמן-אלדובי גמל ופנסיה. "בהתאם להנחיות רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון, בסימולציה שנעשית לחוסכים נלקחת בחשבון תשואה של 4.24%, כאשר הנתונים מראים כי השקעה לאורך זמן במניות עשויה להניב תשואה גבוהה יותר שתגדיל את קצבת הזקנה שלהם. כבר היום כל קרנות הפנסיה מציעות לחוסכים מסלולי השקעה מנייתיים, אולם על סמך ביצועי העבר, מדד ה-S&P 500 מספק לאורך זמן וגם בשקלול משברים כלכליים, תשואה עודפת על פני מסלולי ההשקעה האחרים.

לדבריה, כמסלול מנייתי, מסלול ה-S&P 500 עלול להימצא ברמת תנודתיות גבוהה, אולם ההשקעה באמצעות מסלול פאסיבי מחקה מדד ה-S&P 500 מאפשרת לחוסכים לפנסיה להיחשף בצורה יעילה ופסיבית לשוק ההון האמריקאי, כמוקד הכלכלה העולמית, תוך פיזור ההשקעה על פני סקטורים רבים להפחתת הסיכונים. "השקעה במסלול מתאימה לחוסכים בתחילת דרכם הרואים אופק השקעה ארוך עד הפרישה, ויכולים לצלוח משברים, או לחוסכים מבוגרים יותר המאמינים שהשקעה לאורך זמן במדד עשויה להניב להם תשואה עודפת על יתר המסלולים בקרנות הפנסיה".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email