קרנות הפנסיה מאיימות: המנעות מהעלאת גיל הפרישה לנשים תפגע בחסכונות העמיתים לפנסיה

יו"ר ועדת הכספים: "שר האוצר לא מעוניין בהעלאת גיל הפרישה וזה נטל כבד על קרנות הפנסיה". ועדת הכספים יושבת על מדוכת גיל הפרישה כבר קרוב לשנתיים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

גיל הפרישה לנשים חייב לעלות מ־62, שזה הגיל הקבוע בחוק כיום. כך הסכימו כל משתתפי הדיון הנוסף שקיימה ועדת הכספים בכנסת בנושא. הדבר היחיד שמונע מהדבר לקרות בפועל הוא מחלוקת בין האוצר לוועדת הכספים על כל חבריה, קואליציה ואופוזיציה, באשר להגדרת נשים במקצועות שוחקים, לגביהן דורשים חברי הוועדה לקבוע שיוכלו לפרוש גם בגיל 62. עוד מחלוקת היא בעניין הזכאות לקבלת דמי אבטלה לאישה שפוטרה או שפרשה מסיבות שונות קודם לגיל הפרישה הקבוע בחוק.

יש לציין, כי ועדת הכספים יושבת על מדוכת גיל הפרישה לנשים כבר קרוב לשנתיים ושר האוצר אף מינה ועדה ציבורית שבחנה את הנושא, אך טרם הגיש את המלצותיו לוועדת הכספים. אי לכך, יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) יזם הצעת חוק עליה חתומים כל חברי הוועדה, שקובעת שגיל הפרישה יעלה.

גפני

ההצעה נותנת מענה גם לנשים בנות 55 שלא עובדות, נשים בעבודות שוחקות ונשים המשתכרות שכר נמוך. עוד קובעת ההצעה, כי נשים יקבלו דמי אבטלה מגיל 65 ועד גיל 67 במקרים בהן לא יעבדו וכן מס הכנסה שלילי, פי 2.5 מהרגיל. ועדת השרים לחקיקה דחתה פעמיים את הדיון בסוגיה, בפעם האחרונה עד לחודשי הקיץ.

בפתח הדיון אמר יו"ר הוועדה, ח"כ גפני: "שר האוצר היה אמור לומר לי את עמדתו ומה ממליצה הוועדה הציבורית שהוא עצמו מינה. קיימנו פה הרבה דיונים בנושא. עד היום לא הגיע שום דבר והיינו צריכים להיכנס לעובי הקורה בעצמנו. לכן הגשנו הצעת חוק מוסכמת על כלל חברי הוועדה. ההצעה הוגשה לוועדת שרים ונדחתה בשבוע ועתה הוגשה שוב ונדחתה לקיץ. המשמעות היא, ששר האוצר לא מעוניין בהעלאת גיל הפרישה וזה נטל כבד על קרנות הפנסיה".

בדיון אמר רונן הירש, יועץ משפטי ראשי ב'עמיתים' – קרנות הפנסיה הוותיקות: "בהנחה שהמצב החוקי לא ישתנה, מדובר בעלות מצטברת עד היום של 4.8 מיליארד שקל התחייבויות וללא הגירעון, שהוא גבוה יותר. כל זמן שהמצב לא משתנה, מתווספת מדי שנה עלות של 200 מיליון שקל לגירעון האקטוארי. בדו"חות הכספיים הנוכחיים נצטרך לפנות לרשות הביטוח ושוק ההון בבקשה לבצע איזון אקטוארי בדו"חות של העמיתים בקרנות כדי להתמודד עם זה".

הצעת החוק תעודד נשים לא לצאת לעבודה

סגן הממונה על אגף התקציבים באוצר, האחראי על תחומי מאקרו, יוגב גרדוס: "המדינה לא תישא בעלויות של הקרנות הוותיקות ויש לנו חוות דעת משפטית בעקבות ההסכם שחתמנו איתן, אחרי שהשקענו עשרות מיליארדים. אנחנו משפים אותם על אי העלאה של גיל הפרישה מגיל 64 ל־67 אך לא על אי ההעלאה מ־62 ל־64. המדינה לקחה על עצמה את הפער בין 64 ל־67.

"הגשנו הצעה שנתנה מענה לכל הנשים המוחלשות שנפגעו מהמהלך הזה. לא חושבים שזה נכון להגדיר מקצועות שוחקים בצורה ספציפית בחוק ולא שהבטחת הכנסה זו הדרך לצאת מעוני וגם לא דמי אבטלה. בסיס ההצעה של החוק טוב ויש מקום לדון בכך. העיקרון מוסכם, וגם הרצון למנוע פגיעה בנשים מוחלשות וזה גם מה ששר האוצר רוצה להשיג אז אפשר להגיע לפתרון, אך לא להניח הצעת חוק שעלותה מיליארד וחצי שקל ולא תשיג את התכליות אותן אנחנו רוצים להשיג.

"תמכנו בהסדר של מיליארד שקל על פני עשר שנים ואחר כך אמרנו שאנחנו מסכימים לעוד תוספת. הצעת החוק של ועדת הכספים כפי שהיא מנוסחת עתה, תעודד נשים לא לצאת לעבודה. העלאת הגיל תחסוך לביטוח הלאומי הרבה מיליארדים אקטוארית, לקרנות הפנסיה ולמשק בתרומה לתוצר וצמצום אי השוויון".

מחכים לתשובות

בסכמו את הדיון אמר ח"כ גפני: "הסיפור הזה התחיל מזה שהיה ברור שצריך להעלות את גיל הפרישה. אישה מגיעה לגיל הפנסיה, אך לא מקבלת את כל מה שמגיע לה והמשמעות היא שנשים יזרקו לרחוב ויהיו רעבות ללחם. נשים כמו גברים רוצות לעבוד, פעמים רבות אחרי גיל 62, אך יש גם קבוצה של נשים במקצועות שוחקים או נשים שפוטרו או נפלטו מסיבה כזו או אחרת משוק העבודה ולא יתכן שלא יינתן לכך מענה".

גפני פנה לנציגי האוצר ואמר: "אתם צריכים לשנות את החשיבה בעניין הזה. כל חברי הכנסת בוועדה מסכימים על תשתית החוק, אף אם לא כולם מסכימים על כל נושא ונושא. עכשיו האוצר צריך לבוא ולומר מה כן ומה לא ועל מה ניתן להתפשר. ברור שלא נסכים להעלאת גיל הפרישה אם יהיו נשים שיישארו ללא מענה".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email