ראו הוזהרתם: חתימה מזויפת על מסמכי מבוטח תביא להליך פלילי ולביטול הרישיון

הצוות לטיפול באתרים מתחזים, הפועל מטעם הלשכה, מטפל בפנייה של סוכנת ממנה ניסו לגנוב במירמה וזיוף לקוח של 30 שנה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

התלונות על מתחזים וגם סוכנים שמנצלים תמימות של לקוחות כדי "לגנוב" תיקי ביטוח מסוכנים אחרים הולכות ומתרבות. סו"ב יפית תמיר, חברת הוועדה לפיננסים, הוועדה לקידום מעמד האישה וחברת המועצה הארצית, מספרת על המקרה שארע לה לאחרונה:

"יש לי לקוח שהוא ואשתו מבוטחים אצלי כבר 30 שנה, מאז שהיו כבני 50. מלבד ביטוחי רכב, דירה ואחרים, יש להם פוליסה ענקית של ביטוח בריאות וסיעוד, עם כל הכיסויים האפשריים. בוקר אחד קיבלתי הודעה על כתב מינוי של סוכן אחר על הפוליסה, שחתומה על ידי הלקוח. נדהמתי. התקשרתי מיד ללקוח ושאלתי אותו למה החליט לעזוב.

תמיר. צילום באדיבות הלשכה

"הוא אמר שלא חתם על דבר כזה. כשאמרתי לו שהוא חתום ואמרתי לו את שם הסוכן, הסביר לי שהיה אצלו אדם בשם זה שדיבר איתו על תחום הפיננסים והחתים אותו על טפסים שונים, אבל לא על מינוי הסוכן בפוליסות הביטוחים שלו ובטח לא על פוליסת הבריאות והסיעוד.

"מיד פניתי לחברת הביטוח, שהיא מהגדולות בתחום, ולאחר שהבהרתי להם מה קרה ובאימות העובדות עם המבוטח, בוטל כתב המינוי. השבוע, לאחר שמונה חודשים מהמקרה הראשון, שוב קיבלתי את אותו כתב מינוי לאותו סוכן ולגבי אותו מבוטח. שאלתי את הלקוח אם משהו השתנה. הוא אמר שאיש לא דיבר אתו מאז המקרה הראשון, וכי אני הסוכנת שלו ותמיד אהיה הסוכנת שלו.

"חזרתי אל חברת הביטוח והפעם 'שטפתי' אותם, שהרי מדובר באותו מסמך, ואמרתי להם שהם מתנהלים כמו שוק. הם הבטיחו לחדד את הנהלים בנושא כתבי מינוי של סוכנים.

"מצער אותי מאוד שיש סוכנים שעובדים בצורה פסולה כזאת, מנצלים תמימות של מבוטחים, במיוחד כשמדובר באנשים מבוגרים. אני בניתי להם פוליסה מעולה, כבר שולמו להם תביעות על ניתוחים, את כל הזמן והטרחה שלי, והאמון שבניתי עם הלקוח שנמצא אצלי 30 שנה, סוכן אחר רוצה לקחת ממני כלאחר יד ובצורה לא כשרה".

יש לפעול בשקיפות

עו"ד עדי בן אברהם, יועמ"ש הלשכה, מוסיף: "כל סוכן ביטוח נדרש לפעול על פי הוראות הדין והרגולציה, אך בנוסף הוא נדרש לפעול בשקיפות מול לקוחותיו. מבלי להתייחס למקרה הקונקרטי, ולהתנהלות הגורמים המעורבים במקרה המתואר, אציין כי שימוש בהרשאה ללא אישור והסמכה מהלקוח עלול להעמיד את הסוכן בסיכון משמעותי אשר יכול לעלות לכדי עבירה פלילית על כל המשתמע מכך. מעבר לצורך, לא אסיים מלאכתי נאמנה אם לא אדגיש כי להתנהלות שכזו אף עלולה להיות השלכה ביחס לכיסוי הביטוחי והעובדה שהדבר אף עלול לעורר חשיפה בכל הנוגע לכיסויי האחריות המקצועית בפוליסה שברשות הסוכן. לכן יש לוודא ולאשר עם הלקוח את ביצוע הפעולה עבורו".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email