ראש הממשלה הורה לבחון דחיית ביטול הביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים בשנה

הצעת חוק של מספר חברי כנסת מהקואליציה והאופוזיציה לביטוח סיעוד ממלכתי נתמכת בידי 80 חברי כנסת
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

שר העבודה והרווחה חיים כץ, ביקש מראש הממשלה בנימין נתניהו, ב"ישיבת שרינו" (פורום שרי הליכוד), שיפעל לדחיית ביטול הביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים בשנה, על מנת למנוע מצב שבו מיליון אזרחים ייוותרו ללא חלופה אחרי ששילמו במשך שנים ממיטב כספם, כדבריו. כץ הוסיף, שהדחייה תאפשר גם הקמת ועדה שתתווה דרך להחלת ביטוח סיעודי ממלכתי, כפי שהציע במתווה שיזם בשבוע שעבר. במקביל, שוחח השר כץ עם שר הבריאות יעקב ליצמן לטובת התכנסות להצעת חקיקה משותפת.
לאור בקשתו של השר כץ, הנחה נתניהו את יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה אבי שמחון, להיפגש עם מנכ"ל משרד העבודה והרווחה ד"ר אביגדור קפלן, ועם גורמי המקצוע באוצר ולבחון את הצעת השר כץ.
יש לציין, כי הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון דורית סלינגר, מתנגדת בתוקף להארכת הביטוחים הקיימים ואף הורתה לחברות הביטוח לחדש ביטוחים רק לפי המודל שגיבשה הרשות, שעיקרו ביטוח ארוך טווח. מאידך, גם שר האוצר משה כחלון וגם יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, תומכים בדחייה של ביטול הביטוחים הקיימים בשנה. ההסתדרות אף הודיעה בשבוע שעבר על סכסוך עבודה בעניין זה.

מסכימים פה אחד

80 חברי כנסת מכל סיעות הבית חתמו על הצעת חוק שתונח בשבוע הבא בוועדת השרים לענייני חקיקה, לכונן ביטוח סיעודי ממלכתי. הצעת החוק צפויה לעלות להצבעה טרומית בשבוע הבא, ב־19 לחודש.
במסיבת עיתונאים בתחילת השבוע הציגו את הצעת החוק יוזמי ההצעה, חברי כנסת מהקואליציה והאופוזיציה: איציק שמולי (המחנה הציוני), יואב קיש (הליכוד), מיכל רוזין (מרצ), אורי מקלב (יהדות התורה), רוברט אילטוב (ישראל ביתנו), קארין אלהרר (יש עתיד), בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), דב חנין (הרשימה המשותפת), יואב בן צור (ש"ס) וטלי פלוסקוב (כולנו). על פי הצעת החוק, מס הבריאות יועלה ב־0.75% במטרה להרחיב ולעגן את שירותי הסיעוד באשפוז ובקהילה כחלק אינטגרלי משירותי הסל הבסיסי בחוק בריאות ממלכתי.

הצעת החוק דומה לרפורמה שמבקש לקדם משרד הבריאות, ולמתווה שהציג השר כץ, והיא מבוססת על המרכיבים המרכזיים הבאים: הגדלת מעגל הזכאים – כיום מדירים רבים ממעגל זה; הגדלה משמעותית של היקף הסיוע, בעיקר לאנשים סיעודיים בקהילה ברמת מוגבלות גבוהה ובינונית; יעילות גדולה יותר של התחום הסיעודי באמצעות ריכוז הטיפול בנושא תחת גורם ממשלתי אחד. הצעת החוק מבקשת, בין היתר, להכפיל את היקף הסיוע שניתן לסיעודיים בביתם וקביעת רף מקסימלי של 4,000 שקלים להשתתפות עצמית באשפוז הסיעודי. גם בנושא המבחנים עוסקת הצעת החוק, שמבקשת לבטל את מבחני ההכנסה לבני המשפחה המורחבת כקריטריון למניעה בתמיכת המדינה. כמו כן, לפי ההצעה יש לבטל את מבחני התלות עבור בני 75 ומעלה וריכוכם עבור השאר. לקופות החולים נועד תפקיד – והן ירכזו את כלל השירותים לאדם הסיעודי במקום אחד.

ברוש. "ביטול הפוליסות מוביל לאובדן המיקוח.

"המודל של סלינגר ייקר את הפרמיה"

נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש, מתנגד ליוזמת המפקחת על הביטוח במשרד האוצר, לפיה יש לבטל את פוליסות הביטוח הקבוצתיות. לדברי ברוש: "שוב ושוב אנו עדים לכך שמכניסים את שוק הביטוח לטלטלה שפוגעת בציבור העובדים, בתחרות ובהיגיון הבריא. המהלך שמובילה המפקחת, ייקר באופן משמעותי את כלל הפרמיות, זאת במקביל לפגיעה בפוליסה עצמה בשל כיסוי ביטוחי נמוך יותר. עצם ביטול הפוליסות מוביל לאובדן כושר המיקוח אל מול חברות הביטוח".

בנוסף לכך, לדברי ברוש ביטול פוליסות הביטוח הקבוצתיות מבלי ניסיון לתת פתרון למבוטחים, תותיר מאות אלפי מבוטחים בחוסר ודאות, ותעלה את הפרמיה באופן משמעותי לכל אותם מבוטחים. לדבריו: "החלופה של ביטוח סיעודי פרטני תהיה יקרה יותר משמעותית לכל המבוטחים באותן פוליסות. התוצאה תהיה שהעובדים המבוגרים ביותר יישארו ללא ביטוח מתאים, או יאלצו לשלם סכומי עתק על מנת לדאוג לזקנה ראויה בכבוד. יכולתו של המבוטח לממן ביטוח סיעודי פרטני שואפת לאפס בגילאים המבוגרים יותר. כמו כן, ההצעה לאפשר אך ורק ביטוח קבוצתי ארוך טווח, בעייתית אף היא בלשון המעטה, שכן מדובר במכבסת מילים שנועדה לייקר באופן משמעותי את כלל הפרמיות, זאת במקביל לפגיעה בפוליסה עצמה בשל כיסוי ביטוחי נמוך יותר".
בנוסף מציין ברוש כי "גם הטענה כי פוליסות אלו לא משתלמות לחברות הביטוח היא מגוחכת, שכן בכל עת בשנים האחרונות יכולה הייתה כל חברת ביטוח להחליט בעצמה שהיא מפסיקה את שיווק המוצר. העובדה שלא כך היה, מוכיחה כי חברות הביטוח, בסיוע מבטחי משנה ובהסתמך על חישובים אקטואריים של מבטחי משנה, הגיעו למסקנה כי זהו מוצר ראוי אשר צריך להמשיך
ולהתקיים בהסכמת שני הצדדים".

לדברי ברוש, פוליסות הסיעוד הקבוצתיות מועילות לציבור העובדים, שכן מדובר בחוזים בהם התנאים עברו בקרה של גורמי מקצוע בעלי ניסיון, ולאחר משא ומתן על פרטי הפוליסה בין חברת ביטוח לבין נציגי המבוטחים. בנוסף, המשא ומתן המשותף אפשר לקבוצות המבוטחים להוות 'קבוצת רכישה' ומיקוח למול חברות הביטוח, והוכיח את עצמו במשך השנים.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email