רוזנפלד בוועדת הכספים: "אנו בעד הארכת תקופת ההתיישנות – זאת טובת הציבור"

חברות הביטוח: "הארכת תקופת ההתיישנות תביא להתייקרות הפרמיות ובריחת מבטחי משנה"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

"כמו בכל יוזמה שעולה – הדבר שעומד לנגד עיננו הוא טובת הציבור. הארכת תקופת ההתיישנות משלוש לשבע שנים תסייע לאזרחי המדינה ותאפשר להם משך זמן ארוך יותר לממש את זכותם לתבוע", כך אמר נשיא הלשכה, סו"ב ליאור רוזנפלד, בדיון שהתקיים אתמול (ד') בוועדת הכספים של הכנסת. הוועדה דנה בהצעת החוק של חבר הכנסת אופיר כץ (ליכוד) להאריך את תקופת ההתיישנות בתביעות ביטוח משלוש לשבע שנים.

בהקשר זה הדגיש רוזנפלד את הצעת החוק בנושא כניסת חברות האשראי לתחום הביטוח, וציין כי להצעה זו לשכת סוכני הביטוח מתנגדת באופן נחרץ וזאת בשל הפגיעה בתחרות ובציבור המבוטחים. עוד הוסיף רוזנפלד: "יש לבחון את הצעת חוק הארכת תקופת ההתיישנות בחיוב, בכפוף לבדיקת ההתכנות הכלכלית של חברות הביטוח בנושא".

נשיא הלשכה, סו"ב ליאור רוזנפלד | צילום: גיא קרן

בהתייחסו להערת סגנו הבכיר של הממונה על שוק ההון, אוהד מעודי, שטען שהציבור לא מתייחס להודעות מחברות הביטוח – אמר נשיא הלשכה: "מכאן אני מבין שהוא שינה את עמדתו והוא מבין שצריך את סוכני הביטוח וחזק בתמונה", אמר רוזנפלד.

"הצעת חוק אגרסיבית"

עוד מוצע בהצעת החוק כי: "פנה המבוטח אל המבטח בשיחה, בהודעה או בכל דרך התקשרות מקובלת אחרת, בדרישה לקבלת תגמולים, יתריע בכתב המבטח בפני המבוטח 12 חודשים לפני סיום תקופת ההתיישנות לפי סעיף 31, ובהודעה נוספת שלושה חודשים לפני סיום התקופה האמורה, על משמעות סיום תקופת ההתיישנות, גם אם מתנהל משא ומתן ביניהם".

עו"ד גיל סלומון, סמנכ"ל רגולציה באיגוד חברות הביטוח טען בדיון: "זו הצעת חוק אגרסיבית שמשנה את דפוסי המשחק בשוק". הוא הזהיר, שהארכת תקופת ההתיישנות תביא להתייקרות הפרמיות ותפגע במבוטחים ועלולה להבריח מבטחי משנה נוספים מישראל, כמו שהיה בביטוח הסיעודי.

אוהד מעודי אמר כי רשות שוק ההון אמורה לבדוק לעומק את השלכות הצעת החוק, משום שהמשמעות שלה שחברות הביטוח יצטרכו להעמיד עתודות כספיות הרבה יותר גדולות, "מה שבסופו של דבר מתגלגל אוטומטית למבוטח שישלם פרמיה יקרה יותר".

הוועדה בראשות ח"כ משה גפני (יהדות התורה) החליטה, לאחר ששמעה את עמדת משרד המשפטים ועמדת רשות שוק ההון, לאשר הכנה של הצעת החוק לקריאה ראשונה, במקביל לבחינת ההשלכות הכספיות לעניין יציבות חברות הביטוח והשלכות התיקון מבחינתן.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email