רוזנפלד בוועדת העבודה והרווחה: תכנית הפיצוי לעצמאים היא לעג לרש

כך לדברי נשיא הלשכה בדיון בוועדה שהתקיים השבוע, בה תקף את תוכנית האוצר לפיצוי העצמאים; גינדי: להפעיל פיצוי לעצמאים לפי תקנות מס רכוש
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בדיון שהתקיים ביום ג' בוועדת העבודה והרווחה, תקף נשיא הלשכה סו״ב ליאור רוזנפלד את תכנית האוצר לפיצוי העצמאים ואמר: "התכנית היא לעג לרש. תוכנית הפיצוי לא ברורה. נציגי משרד האוצר לא מסונכרנים עם השר״.

"כמו כן, במה שונה סוכנות הביטוח הקטנה, שהיא חברה בע"מ, עם מחזור של 3 מיליון שקל בשנה – מעצמאי קטן? בהקשר זה אציין שרבים מסוכני הביטוח הם בעצם סוכנויות כאלה. כלומר, חברות בע"מ קטנות שנשארות בסוף החודש עם רווח שלא שונה מזה של מי שנתפס כעצמאי קטן״. לדבריו, "הסוכנויות הקטנות מעסיקות עובדים, כך שמהמחזור שלהן לא נותר רווח משמעותי. אז למה להן לא מגיע פיצוי? במה סוכנויות הביטוח הקטנות שונות מהעצמאים?”.

ירון גינדי נשיא לשכת יועי המס. צילום: Q Elite Beauty

נשיא הלשכה טען עוד, כי במקום להקל על מתן הלוואה מתוך החסכונות הפנסיוניים, מיהר משרד האוצר לאשר פדיון של 30% מהחיסכון ללא תשלום מס, מתוך אותם חסכונות ממש. צעד זה, אומר רוזנפלד, יפגע בפנסיה העתידית של ציבור העצמאיים. עוד ביקש רוזנפלד לסייע לסוכני הביטוח באותן ההקלות הרגולטוריות שמבקש בימים אלו ציבור העצמאיים.

הכלכלה השחורה תפרח

גם ירון גינדי, נשיא לשכת יועצי המס, תקף את התכנית ומסר: "כיועץ מס, שמלווה 30 שנה אלפי עצמאים ועסקים קטנים ובינוניים, אני טוען באחריות מלאה, שהפתרון שהוצג לא יאפשר למדינת ישראל לעשות את הדבר היחיד, שיציל כאן את הכלכלה, וזה החזרת המשק לפעילות מלאה מיד בסיום המשבר הבריאותי. הפתרון לא מונע את קריסת העסקים הקטנים והבינוניים, וכשהם שבורים וללא יכולת ביצוע וייצור, לא יהיה כאן מי שיחזיר את המשק לפעילות. התוצאה הצפויה – פגיעה אנושה בכלכלה, אנרכיה ומשבר חברתי-בטחוני שמסוכן לעם ישראל. אנחנו גם נחזור 20 שנה אחורה בזמן מבחינת המלחמה בהון השחור, כי אנשים קודם כל ירצו לשרוד והכלכלה השחורה תפרח כאן, לצערי הרב.

״לא יעלה על הדעת, שעסק שמרוויח 21 אלף שקל ברוטו, שהם 13,500 שקל נטו לא זכאי כלל לקבל פיצוי, רק בגלל  שהוא "עשיר גדול". עסק כזה לא ישרוד. עסק שמרוויח בין 16,000 שקל ל-20 אלף יקבל פיצוי חלקי בלבד, עד 3,000 שקל.

״וחשוב להבין, כל המספרים האלה מדברים על ההכנסות שלנו ב-2018, כלומר, עסקים שנפתחו בשנת 2019 – לא זכאים כלל לפיצוי. לעומתם שכיר, שמרוויח 100 אלף שקל לחודש, עדיין זכאי לדמי אבטלה מקסימליים. האפליה הזאת הגיונית במדינה דמוקרטית ושוויונית?

״שימו לב גם מה גובה הפיצוי, למי שמרוויח עד 16,000 שקל ברוטו לחודש – 6,000 שקל בלבד. איך בעל עסק שיש לו הוצאות קבועות והלוואות וחובות לספקים וגם צריך להביא אוכל לילדיו יכול להתקיים בכלל מסכום כזה, ואיך מצפים ממנו, שבסיום המשבר הוא יעמוד על רגליו ועוד אולי יחזור להעסיק עובדים, או שאנחנו מצפים שיישארו כאן מיליון מובטלים לעד.

״האם נשמע לכם הגיוני שימשיכו לשלם כאן מיליארדי שקלים כל חודש דמי אבטלה לשכירים ואילו לעצמאים מגישים תוכנית מגוחכת לפיצוי ישיר, שעלותה 3 מיליארד שקל (עלות המענק הראשון. ר.מ.) מגוחכים בלבד? 3 מיליארד שקל מתוך 80?, זה בעצם 1.5 מיליארד שקל כי צריך לשלם על זה מס הכנסה וביטוח לאומי.

אדוני ראש הממשלה בנימין נתניהו, מטעים אותך, אתה מקבל עצות מאנשים טובים ומוכשרים מאוד, אבל שמעולם לא ניהלו עסקים ולא הוציאו חשבונית מס אחת ולא מבינים את השטח ואיך באמת המגזר העסקי פועל. הם לא מבינים את גודל האירוע ומהם הצעדים שיש לעשות – בראשם לפצות את העסקים על ההפסדים שלהם מחוק מס רכוש וקרן הפיצויים, בדיוק כמו בצוק איתן”, סיכם גינדי.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email