רוזנפלד בכנס מחוז השרון: "תפקידו של נשיא הלשכה לשים את השיקולים על כף המאזניים"

כ־220 סוכני ביטוח נכחו בכנס בו נערך בין היתר פאנל בהשתתפות נשיאי העבר של לשכת סוכני ביטוח, סו"ב יוסי מנור, סו"ב אודי כץ וסו"ב אריה אברמוביץ
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

"אנחנו אופטימיים בנושא הביטולים בריסקים, כי ראש הרשות ד"ר משה ברקת פתוח ומקשיב. מצד שני יש לו סמכויות מאוד נרחבות. יש משקל והשלכות למאבק משפטי מול הרשות, שיכולה לבצע מולנו גם פעולות ללא הסכמתנו. לכן אנחנו פועלים בשיקול דעת ואני שמח שכל נשיאי הלשכה לשעבר תומכים בדרך הפעולה שלנו".

כך אמר נשיא לשכת סוכני ביטוח סו"ב ליאור רוזנפלד, בפאנל מסקרן ויוצא דופן של נשיאי הלשכה לשעבר יחד עם הנשיא המכהן, שהתקיים ביום העיון והרמת הכוסית של מחוז השרון במלון דניאל בהרצליה השבוע. "קיום הפאנל של נשיא הלשכה זה רעיון חדשני שהבאנו ליום העיון המחוזי וסוכני המחוז התלהבו מאוד מהתוצאה", מסר יו"ר המחוז, סו"ב דני קסלמן.

סו״ב דני קסלמן וסו"ב משה בן פורת | צילום: גיא קרן

בפאנל השתתפו גם נשיאי העבר של לשכת סוכני ביטוח – סו"ב יוסי מנור, סו"ב אודי כץ וסו"ב אריה אברמוביץ. את רב־השיח הנחה סו"ב מושיק בן פורת, יו"ר סניף השרון בלשכה. בן פורת ביקש מאודי כץ להשוות בין מאבק הלשכה בראשותו נגד מעורבות הפיקוח אז בתגמול הסוכנים לעומת מאבק הריסקים כיום. כץ: "האווירה אז הייתה שונה לגמרי כי היא הייתה אנטי סוכני הביטוח והיינו די בודדים במערכה. לנשיא הלשכה כיום יש הרבה יותר מידע. לליאור יש הרבה שעות מנוע במאבקי הלשכה וצריך לתת לו גב כדי שיעשה את המקסימום האפשרי לטובת הלשכה".

אברמוביץ נשאל על הפרדת דמי הניהול מהתגמול שהוביל בכהונתו והפיכת אגף שוק ההון לרשות עצמאית: "הפרדת התגמול מדמי הניהול היה מהלך נכון. דמי הניהול היום הם כל כך נמוכים, שאם לא הייתה הפרדה, התגמול היה שואף לאפס".

משוכות קשות

אברמוביץ הזכיר שמנור ניסה להתמודד לכנסת במסגרת מפלגת קדימה בעבר והוסיף כי "יש הרבה עורכי דין ורואי חשבון בכנסת, אך לצערי אין סוכן ביטוח כיום. עם זאת צריך לברך על כך שיש לנו לובי פוליטי חזק".

מנור, יו"ר MDRT אירופה, נשאל על ידי פורת איך יכול ארגון MDRT העולמי לסייע לסוכנים שאינם חבריו: אני מעביר לנשיא את כל המידע והתהליכים הקורים באירופה גם בנושא העמלות. באירופה יש שונות בין המדינות ביחס לסוכנים. אני יודע שנשיא הלשכה מנתח את המידע שאני מעביר לו ומשתמש בו".

לגבי גביית שכר טרחה מהלקוח אמר מנור, כי כבר לפני 12 שנה פרסם תעריף למבוטח באתר האינטרנט שלו, כי ראה את המגמה באנגליה: "הייתה אז ביקורת עלי. היום אני גובה שכר טרחה בכפוף לסעיף 19א. עברתי למודל מאוד מעניין – גביית שכר טרחה מהמעסיק על ליווי המערך הפנסיוני שלו. הסוכנים צריכים לפנות למעסיקים ולומר להם שהם ילוו אותם בניהול המערך הפנסיוני בארגון תמורת שכר טרחה, והמעסיקים נענים לכך ברצון. צריך לבקש – לא תבקשו, לא תקבלו", הדגיש מנור.

בן פורת הדגיש את הישגי הלשכה בזמן הקצר תחת הנהגתו של רוזנפלד, והמשוכה הקשה מולה הוא ניצב כיום בנושא הביטולים בריסקים. רוזנפלד: "המאבק אינו פשוט. יש היום רשות עצמאית חזקה עם סמכויות רחבות בהרבה מאשר לפיקוח על הביטוח בעבר. ראש הרשות מכיר בכוח שיש לו ולכן המאבק שונה מבעבר.

אני מכיר את דעת הקהל ברשתות החברתיות. קיבלנו את העצות לשרוף צמיגים ולחסום צמתים. צריך לזכור שמאבק על עמלת סוכני הביטוח לא יוצר אמפטיה גדולה בציבור ואנחנו לא חברת חשמל עם היד על השלטר. צריך לנהל את המאבקים שלנו בצורה חכמה. יש לנו דלת פתוחה ברשות שוק ההון ואנחנו אופטימיים".

לגבי חבירה למפלגה אמר רוזנפלד: "יש לנו קשר מצוין עם כל סיעות הבית. היה לנו לובי של 40 חברי כנסת בכנסת היוצאת ולפי הרשימות יהיו יותר בכנסת הבאה. לפעמים ח"כ במושבים האחוריים יכול לסייע יותר מראש מפלגה שעסוק מאוד".

הנשיאים תומכים גם בהמשך לקדנציה נוספת ללא בחירות לנשיא, בתנאי שהקדנציות יקוצרו. לגבי מאבק מול חברת הביטוח אמר אברמוביץ: "צריך להיפרד מהן ולהיות עצמאים. שורש הרע הוא הקשר התלותי של הסוכן לחברות הביטוח".

כנס עשיר בתכנים

בכנס מחוז השרון השתתפו כ־220 סוכני ביטוח והוא התקיים בשיתוף החברות – שגריר, כלל, פוינטר, אילן שמשות, י.א. כספות וסמארט. הכנס נפתח בדברי ברכה וסקירת פעילות שנת 2018 ופעילות מתוכננת ב־2019 על ידי יו"ר המחוז דני קסלמן. יו"ר הסניפים, הסוכנים – בן פורת (השרון); סו"ב יורם פנש (נתניה), סו"ב איילת דן (פתח תקווה) וסו"ב נתנאל קסטן (חדרה), בירכו גם את המשתתפים.

הכנס היה עשיר בתכנים מקצועיים: רן גבאי, סמנכ"ל "קבוצת שגריר" דיבר בנושא "מוסכי הסדר"; עו"ד עדי בן אברהם, היועץ המשפטי של הלשכה סקר את נושא "הגדרת אובדן כושר עבודה לפי דרישת הרגולציה" והיישום הפרקטי שלהן; יניב ברוך, סמנכ"ל שיווק, פוינטר  סיפר על "מאחורי הקלעים של עולם גניבות הרכבים"; סו"ב עוזי ארגמן, יו"ר ליסוב סוכנות לביטוח, עדכן בנושא "פוליסות קולקטיב עבור חברי הלשכה".

כמו כן, הרצו עו"ד ליאור קן דרור, יועמ"ש למחוזות חיפה ירושלים והדרום שדיבר על "סוגיות חדשות בניהול תביעות ביטוחי חיים סיעוד ובריאות"; ג'קי מצא, רו"ח (משפטן) לנושא יעוץ מיסים והשקעות. ראש רשות המיסים לשעבר שריתק את הנוכחים בהרצאתו על "סוגיות מיסוי בעולם החיסכון והביטוח"; שלומי תמן, משנה למנכ"ל כלל ביטוח, האלוף (במיל) גיורא איילנד, לשעבר ראש אגף המבצעים והתכנון בצה"ל "על הסתרת האמת מהמטופלים ומדוע זה נוגע לחברות הביטוח"; וליאור רוזנפלד, נשיא לשכת סוכני ביטוח.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email