רוזנפלד בפניה לח"כ גפני: "כנס את ועדת הכספים לדיון מהיר, סוף ענף הביטוח הסיעודי ייפול לפתחה של המדינה"

הראל, כלל איילון ומנורה הודיעו על הפסקה מיידית של שיווק ביטוחי סיעוד פרט • ברקת ורוזנפלד יפגשו בימים הקרובים • ההערכה היא שבעקבות הראל, הגדולה בתחום, ילכו גם החברות האחרות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מפולת בביטוח הסיעודי – כפי שפורסם ב"ביטוח ופיננסים" כבר לפני שלושה חודשים חברות הביטוח יוצאות מתחום הביטוח הסיעודי.

לאחר צמצום הכיסויים במהלך החודשים האחרונים, עליו הכריזו כל חברות הביטוח העוסקות בתחום הסיעוד, הודיעו מנורה, כלל, איילון והראל, המובילה בתחום עם נתח שוק של כ־40%, כי היא מפסיקה לשווק פוליסות ביטוח סיעודי חדשות. מדובר בהתפתחות דרמטית, שכן הראל כאמור היא הגדולה בתחום.

ח"כ גפני | צילום: גיא קרן

בהודעה לסוכני החברה נכתב: "אנחנו נאלצים להודיע לכם כי בשל תנאי פוליסות הסיעוד הקיימות, אשר בפועל מגלמות בתעריף שלהן הבטחת תשואה, שאין ביכולתנו להתחייב עליה לתקופות ארוכות בתנאי השוק הקיימים ועקב העובדה שמבטחי המשנה שפעלו בתחום הודיעו לנו על הפסקת פעילותם בתחום, הוחלט בחברה על הפסקת מכירת פוליסות סיעוד פרט, וזאת באופן מיידי. החל ממועד זה, לא ניתן יהיה לרכוש פוליסות סיעוד חדשות של הראל. החברה תפעל לקבלת אישור מהממונה על שוק ההון, לשיווק פוליסות חדשות המתאימות למצב השוק הנוכחי".

היום הודיעה כלל ביטוח ופיננסים שגם היא מפסיקה לשווק פוליסות סיעוד פרט בעקבות הפסקת הפעילות של מבטחי המשנה בתחום בישראל. גם היא הודיעה שהיא מגבשת תכניות חלופיות המתאימות לתנאים החדשים בשוק. בתחילת השבוע הודיעה גם מנורה מבטחים (המחזיקה בשוק כ־14%), שהיא מפסיקה לשווק פוליסות חדשות של ביטוח סיעודי פרטי. יש לציין כי מי שכבר מחזיק בפוליסה סיעודית לא ייפגע.

בהודעת החברה נאמר כי "כתוצאה מירידת הריבית במשק והשפעתה על התוצאות העסקיות במוצרי הפרט בענף הסיעוד, אנו נאלצים להפסיק לשווק את כלל תכניות הסיעוד הפרטיות בחברתנו וזאת עד להודעה חדשה". יש לציין כי הכשרה חברה לביטוח יצאה מהשוק כבר לפני יותר משנה.

גם הפניקס עדכנה השבוע את מדיניותה בתחום הביטוח הסיעודי ולפיה כל תכניות הסיעוד למעט "עתיר כבוד" ל־60 חודשים נסגרו ב־29 באוקטובר 2019 וגם היא תוגבל לשיווק לגילאי 25 עד 70 בלבד. בנוסף, קיצצה הפניקס משמעותית את עמלות הטיפול של הסוכנים (עמלות ספר).

מה שעומד בימים אלה מאחורי החלטות חברות הביטוח בתחום הסיעוד הוא הודעת מבטחת המשנה הגדולה "סקור", שספגה את רוב הסיכונים של חברות הביטוח הישראליות, להפסיק לספק לשוק בישראל את ביטוח המשנה שלה בתחום החל מ־2020.

"המשבר הולך ומחמיר"

בתגובה, אומר סו"ב ליאור רוזנפלד, נשיא הלשכה: "המשבר הולך ומחמיר, מדובר בכדור שלג שהולך וממתגלגל שבסופו לא יהיה ענף ביטוח סיעודי בישראל. בלשכה התקבלו בשבועות האחרונים עשרות פניות של מבוטחים מודאגים ובעקבות כך פנינו לממונה על שוק ההון. אני קורא לחברי הכנסת, לחברות הביטוח ולרשות שוק ההון להתעשת ולהתעורר, על מנת להציל את ענף הסיעוד בישראל. בלשכה קיים הידע הדרוש והרעיונות הנכונים להתמודד עם הנושא, בואו נתכנס במהרה למצוא פתרון כי הנפגעים העיקרים הם אזרחי מדינת ישראל שרק רוצים להזדקן בכבוד".

כיום יש כ־700 אלף מבוטחים בביטוחים הסיעודיים הפרטיים, כשרוב הציבור, כ־4 מיליוני מבוטחים, יש להם ביטוח סיעודי של קופות החולים. כ־3.5 מיליון איש לא מבוטחים כלל. ההערכה המקובלת היא שאחד מכל שלושה אנשים יהפוך לסיעודי במהלך חייו. במקביל, ביקש נשיא הלשכה מיו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, עימו קיים שיחה ביום שלישי, לכנס את וועדת הכספים בכנסת לדיון מהיר בהשתתפות הנהגת רשות שוק ההון וראשי חברות הביטוח לדון במה שהוא מכנה – "סוף ענף ביטוחי הסיעוד בישראל".

עוד נודע כי נקבעה פגישה דחופה בין הממונה על רשות שוק ההון ד"ר משה ברקת ונשיא הלשכה לימים הקרובים.

מקור בכיר בלשכה צוטט השבוע כך: "לא מבין איך ישנים בשקט ברשות שוק ההון, במקום לעסוק בנושאים שוליים הייתה אמורה הנהגת הרשות לעצור את הגלגל הזה ולהפוך כל אבן למציאת הפיתרון למען הציבור בישראל".

לדברי סו"ב איגור מורי, יו"ר ועדת הבריאות והסיעוד בלשכה, הביטוחים הסיעודיים של קופות החולים צפויים להתייקר וכי עתיד ביטוחים אלה לא מובטח: "מדובר בביטוח מוגבל בזמן, כשבמכרזים האחרונים נוסף סעיף ש־80% מההפסדים נופל על המבוטחים, כלומר, מדובר בעצם בקרן סיעודית שקשה לסמוך עליה – זו פירמידה ולא ביטוח, שבה הצעירים מממנים את המבוגרים. הפתרון יהיה חייב לבוא מהמדינה, כי חברות הביטוח לא יסכימו להפסיד בביטוח זה וייצאו ממנו ואילו המענה של קופות החולים מוגבל".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email