רוזנפלד בפנייה לראש רשות התחרות: "מתנגדים נחרצות לכניסת חברות האשראי לתחום הביטוח"

נשיא לשכת סוכני ביטוח, סו"ב ליאור רוזנפלד, יוצא במכתב חריף לממונה על רשות התחרות, עו"ד מיכל הלפרין
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בעקבות פניית חברת כרטיסי האשראי מקס (לשעבר לאומי קארד) לרשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, לקבל היתר לשיווק ביטוח, פנה הממונה ד"ר משה ברקת אל הממונה על רשות התחרות עו"ד מיכל הלפרין, לחוות דעתה בנושא. חברת מקס אף הודיעה רשמית כי היא פועלת להקמת סוכנות ביטוח.

נשיא לשכת סוכני ביטוח, סו"ב ליאור רוזנפלד, יוצא במכתב חריף לממונה על רשות התחרות, עו"ד מיכל הלפרין: "מתנגדים נחרצות להשתלטות חברות האשראי על תחום הביטוח", כותב רוזנפלד במכתבו.

בלשכה מודאגים שכניסת "גורם כה חזק המעורב במהלך חייהם של רוב רובם של אזרחי מדינת ישראל, מכיר את הוצאותיהם השוטפות, מנתח באופן סדיר ועל בסיס יומיומי את רמתם הכלכלית למול הכנסותיהם השוטפות והוצאותיהם המפורטות מידי חודש, על ידו, יגרום לפגיעה קשה ומהותית בענף הביטוח".

משה ברקת | צילום: באדיבות הלשכה

בלשכה אף חוששים שחברות כרטיסי האשראי ינצלו את כוחן להפעיל לחצים פסולים על הציבור, דרך הפעלת אילוצים מרומזים על הציבור שזקוק לחברות באופן שוטף". מצ"ב המכתב:

1. לשכת סוכני הביטוח שהח"מ עומד בראשה, מונה מעל 5,000 סוכנים עצמאיים, אשר פועלים לטובת ציבור המבוטחים בישראל.

2. לשכת סוכני ביטוח תאמר בפה מלא ובצורה ברורה: אנו מתנגדים נחרצות לכניסת חברות האשראי לתחום הביטוח.

פגיעה קשה בענף

3. אין ספק כי כניסה של גורם כה חזק המעורב במהלך חייהם של רוב רובם של אזרחי מדינת ישראל, מכיר את הוצאותיהם השוטפות, מנתח באופן סדיר ועל בסיס יומיומי את רמתם הכלכלית למול הכנסותיהם השוטפות והוצאותיהם המפורטות מידי חודש, על ידו, יגרום לפגיעה קשה ומהותית בענף הביטוח.

4. זאת יש לזכור, לסוכני הביטוח אין את הגישה הקלה לציבור המבוטחים בישראל כפי שנהנים ממנה חברות האשראי. לסוכני הביטוח אין את חוות המוקדים הטלפונים מהן נהנות חברות האשראי. כניסה של חברות האשראי משמעותן פגיעה אנושה, שספק אם ניתן יהיה להשתקם ממנה, ביחס לעתידם הכלכלי של אלפי בתי אב בישראל הפועלים לשווק מוצרי ביטוח לציבור בישראל.

5. יתרה מכך, קיים חשש כבד עוד יותר מעבר לאמור לעיל. חשש לכך שחברות האשראי ינצלו את כוחם על מנת לייצר אילוצים מרומזים כלפי הלקוחות לרכוש ביטוח דרכם. יש לזכור כי בניגוד לתחרות הבריאה הקיימת כיום בין סוכני הביטוח, הרי שחברות האשראי הינם גופים הדרושים ונחוצים עד מאוד ללקוחות.

6. בדומה לבנקים, חברות האשראי הן צינור חמצן לרוב הציבור בישראל, שווי בנפשך מצב בו עסק קטן מבקש שירותי סליקה וחברת האשראי מציעה לו לשקול בחיוב לרכוש ביטוח דרכה והדבר ישתלם לו. מה יעשה אותו עסק קטן (או גדול).

7. עצם העמדת הלקוחות למול הקונפליקט האמור, אין לו מקום במדינתנו ואל לרשות התחרות לתת לו יד, שכן מדובר במאבק שאינו הוגן ואין חולק כי אף עוסק לא יעז להתמודד מול גוף חזק שכזה.

8. אך לא עסקינן רק ב"עוסקים" העצמאיים התלויים בחסדי חברות האשראי ואמצעי הסליקה, כיצד יתמודד לקוח שזקוק להלוואה ותוצע לו הצעה מפתה לרכוש ביטוח לרכב או לדירה או למשכנתה? הרי על פי רישומי חברת האשראי ניתן לראות כי אצל הלקוח יורד כעת התשלום ה־11 לביטוח הרכב, כלומר בחודש הבא עליו כבר לחדש את הביטוח לרכב והמידע נגיש כאמור לחברת האשראי ולאלגוריתמים המתוחכמים שלה.

האמנם יכול הלקוח, הזקוק להלוואה, לסרב לערוך את הביטוח המוצע לו מהגוף שאליו הוא פנה כאשר הוא זקוק נואשות להלוואה?

9. כאמור, היקף הדוגמאות בהן נציב את הציבור בפני דילמה של חוסר ברירה הן רבות ונושקות לכל היקפי הפעילות של הציבור, אשר כרוך עד צוואר בפעילות באמצעות כרטיסי אשראי.

10. לא בכדי ראש רשות שוק ההון המכהן והן ראשת הרשות הקודמת, הגב' דורית סלינגר, הביעה התנגדות נחרצת לבקשות הבנקים להיכנס לתחום הביטוח – כניסה שכזו מצד גופים גדולים ואימתניים אלו יפגעו בתחרות לנוכח הכוח העצום והעודף עד מאוד שלהם ביחס ליתר השחקנים בשוק.

11. לא יעלה על הדעת כי חברות האשראי הופרדו מהבנקים על מנת להגביר את התחרות בענף הבנקאי מחד, ובאותה נשימה הם מבקשות לנצל את כוחן המופרז ולפגוע בתחרות בענף הביטוח מאידך.

12. די אם אזכיר כי רק לאחרונה פנתה רשות התחרות ב"קול קורא" לציבור וביקשה את עמדתו לכשלי שוק קיימים. אין ספק כי הבקשה שהועברה מטעם רשות שוק ההון לטיפולכם הינה דוגמה לסיטואציה אשר אין עוררין כי היא עלולה להוביל לכשל שוק.

13. לסיכום, אני מבקש כי רשות התחרות תסרב לבקשת חברות האשראי ותודיע לרשות שוק ההון בצורה ברורה ונחרצת כי אין מקום לאפשר לחברות כרטיסי האשראי להשתלט על עולם שיווק הביטוח בישראל, זאת באופן אשר יפגע בתחרות בצורה אנושה ויש לדחות את בקשתם על הסף", מסיים נשיא הלשכה את פנייתו.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email