רוזנפלד: היעדר משילות בתקופת בחירות מכניסה מקלות בגלגלי החקיקה גם בתחום הביטוח ושוק ההון

מנהל רשות המיסים ערן יעקב התייחס לנושא בכנס הכלכלי של לשכת רואי החשבון; בנוסף, הרשות שוקלת מיסוי במע"מ על הורדת אפליקציות מחו"ל וכן מיסוי שכר דירה; הלשכה תביא לממשלה הבאה הצעת חוק להעלאת גיל הפרישה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

"במסגרת ה־FATCA וה־CRS הכוללים חילופי מידע בינלאומי, התקבל מידע על אלפי חשבונות של ישראלים באיי קיימן שאנו יודעים שחלקם לא דווחו. הדבר נמצא בשלבי חקירה ורשות המיסים מתכננת לבדוק את הנושא לעומק. כדאי לנצל את הליך 'הגילוי מרצון' שיימשך עד סוף 2019 ולא יתחדש".

כך אמר ערן יעקב, מנהל רשות המסים, בכנס הכלכלי של לשכת רואי החשבון בראשות איריס שטרק, שהתקיים השבוע באילת. לדברי יעקב, בגילוי מרצון שהחל ב־2018 ויימשך עד סוף השנה, התקבלו עד כה סך הכל 964 בקשות ומתוכם 520 נמצאות כעת בטיפול, 197 בקשות נדחו ו־151 כבר אושרו.

כנס רואי החשבון | צילום: שלומי יוסף

"כלכלת חלטורות"

יעקב התייחס לאתגרים שהרשות מתמודדת איתם ונושאים שנבחנים התופסים נפח גדל בעולם בו יותר ויותר צעירים בוחרים להיות עצמאיים, בכלל זה נושא מיסוי של "כלכלת חלטורות". במסגרת הפאנל בכנס התייחס מנהל רשות המסים להיערכות לתקופת בחירות נוספת ולגירעון והדגיש כי הרשות תציע לשר האוצר כיצד להתמודד עם כיסי מס קיימים, לדוגמה בצורת קידום חקיקה למיסוי פלטפורמות דיגיטליות שפועלות ולא משלמות מס בישראל. "בנוסף, נדרשת חשיבה וחקיקה מתאימה למיסוי במע"מ על הורדת אפליקציות מחו"ל, שכיום לא ממוסות.

כמו כן, יש כיום הרבה מאוד פטורים שיכולים לייצר הכנסות כמו נושא הפטור משכר דירה. על פי הערכות מיסוי שכר דירה יוביל לגבייה של כמיליארד שקל," ציין יעקב.

רו"ח איריס שטרק אמרה: "אנו רואי החשבון משמשים כשומרי סף של חברות, כמייצגי עסקים, כמי שמלווים ויועצים לעסקים מקטנים –בינוניים ועד לגדולים לרבות תאגידי ענק. אנו נמצאים בליבת המשק הישראלי ותפקידנו להיות חלק מרכזי מהשיח הכלכלי הציבורי למען העסקים ולעידוד הצמיחה.

שטרק קראה בנוסף להסרת חסמים מצד הרגולציה ועידוד הצמיחה: "אנו קוראים להקל בפתיחת עסקים בהליך מהיר, לתת פטור מניכוי מס במקור לעסקים חדשים כבר בתחילת הדרך, לאפשר פריסת חוב מס במספר תשלומים נוח כי קשה לגייס אשראי בתחילת הדרך, לכבד את הזכויות המלאות בהליכי ביקורת ושומה, לפשט הליכי גילוי מרצון, לאפשר הכרה בהוצאות מס לעצמאיים כולל הוצאות על פגישות בבתי קפה ועוד. כל אלו תוך יישום מדיניות תמיכה ואמון בעצמאיים ובעסקים הקטנים התורמים רבות לכלכלה הישראלית ומהווים מנוע אמיתי וגורם העסקה שמפרנס רבים", אמרה שטרק, שציינה גם כי היא רואה ערך מוסף רב בשיתוף פעולה עם כלל הארגונים הכלכליים לקידום נושאים מרכזיים.

חייבים טיפול ממשלתי

סו"ב ליאור רוזנפלד נשיא לשכת סוכני ביטוח, התייחס גם הוא בדבריו למערכת הבחירות הנוספת ב־2019 ואמר: "מערכת בחירות נוספת תוך חצי שנה גורמת לקיפאון חוקים שרצינו להעביר לטובת הציבור. תקיעות והמשך ביורוקרטיה וחסמים לא עושים טוב לכלכלה״.

נשיא הלשכה הדגיש את משבר הפנסיה בישראל, שבשל השיתוק הממשלתי עקב הבחירות הנוספות, לא ייפתר גם עוד שנה. הוא סיפר כי לשכת סוכני ביטוח תגיש תוכנית מסודרת משלה לממשלה החדשה לאחר שתקום בכל הקשור להעלאת גיל הפנסיה המתוכננת, לרבות ההתייחסות למקצועות שוחקים.

הוא קרא לארגונים האחרים להצטרף ליוזמה. לדבריו, בגלל סגירת כאלף עסקים בשנה, ציבור רואי החשבון יצטרך, בדומה לסוכני הביטוח, להילחם על מעמדו ולהמציא את עצמו מחדש.

כמו כן, נשיא לה"ב עו"ד רועי כהן תקף את ראש רשות המיסים ערן יעקב ואמר: "תפסיקו להתעלל בעצמאיים, אל תבדקו כל טוש או טיפקס. כל הגזירות שהרשות מטילה הן על העצמאים".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email