רוזנפלד: "הרשות צפויה להוריד את נושא שש השנים בביטולי פוליסות מהפרק"

בראיון שהעניק נשיא הלשכה לעיתונאי שרון גל הוא התייחס לנושא גביית שכ"ט מהמבוטח והבטיח שעמלות הסוכנים בביטוחי בריאות לא ייפגעו; רוזנפלד: "לא נסכים למצב של גבייה רק מהצרכן"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בראיון אחד על אחד של נשיא לשכת סוכני ביטוח, סו"ב ליאור רוזנפלד, עם העיתונאי שרון גל, בכנס הפנסיוני באילת אמר גל לרוזנפלד: "הדברים של משה ברקת מאמש, באשר לגביית תגמול מהלקוח, עוררו סערה ברשת".

רוזנפלד: "משה ברקת מכיר את העמדה שלנו – עמדה אחת שסוכן הביטוח העתידי יגבה תשלום גם מהמבוטח וגם מהיצרן. לא נסכים למצב של גבייה רק מהצרכן. יש פעולות שאנחנו חייבים לקבל עליהן תגמול. ייעוץ למבוטח לא ייעשה בחינם. הרזומה והידע של המקצוענים שיושבים כאן שווה כסף. המבוטח מגיע אלינו למשרד לקבל ידע שאין לו", אמר רוזנפלד והוסיף "יחד עם זאת אנחנו לא מוותרים על עמלה מיצרן. גם ברקת חוזר על זה שהסוכן יתוגמל מהמוצר, קרי הפוליסה וחברת הביטוח, ויתוגמל גם מהמבוטח. לשם הוא כיוון והוא יודע שנעמוד על הרגליים האחוריות בנושא הזה כך שהסוכן יתוגמל בעמלה ראויה גם מהיצרן. לא ניתן למהלך כזה לעבור".

שרון גל מראיין את ליאור רוזנפלד בכנס הפנסיוני 2019 | צילום: באדיבות הלשכה

לשאלתו של גל, כיצד הלשכה מתכוונת ללמד את הסוכנים לגבות שכ"ט, השיב רוזנפלד: "סוכני הביטוח עוברים בשנה האחרונה הדרכות בימי עיון ובמכללה לפיננסים וביטוח. סוכני הביטוח צריכים ללמוד ולקבל את האומץ לדרוש את מה שמגיע להם עבור הידע שהם מספקים לציבור. הציבור זקוק לנו. על אותו ידע וכלים שאנחנו נותנים אנחנו אמורים להיות מתוגמלים. העולם משתנה ושוק הביטוח משתנה ואנחנו נשתנה איתו. גם בעולם הזה נעמוד על כך שהסוכנים יתוגמלו בהוגנות".

רוזנפלד מדגיש כי בסופו של דבר הלקוח צריך את הסוכן לצדו. לדבריו, כפי שאיש כלכלה זקוק לאיש מקצוע שיסייע לו להבין את דוח הפנסיה שלו, כך רבים צריכים אנשי מקצוע לצידם כמו הסוכנים.

ההקרבה האישית שווה

גל: אני מתרשם שתפקיד הנשיא הוא מאוד תובעני. איך מתמרנים בין החיים האישיים והמשרד?
"התפקיד של נשיא לשכה הוא שליחות. יש הרבה דברים שצריכים להקריב. אין לנשיא הלשכה ימים ושעות. יחד עם הצוות שעובד איתי אנחנו לא רואים את הבית בשבועות האחרונים. והתוצאה היא שאנחנו עושים טוב לעם ישראל ולסוכנים. אין בלעדינו ענף ביטוח. הציבור צריך אותנו וזקוק לנו, וכל הקרבה אישית שווה את זה. זה שווה כי יש תוצאות. אני יודע שנושא הריסקים מאוד בוער. הייתה בעיה של הסדר לרבים ופתרנו אותה. הייתה בעיה של סוכני הנסיעות ופתרנו אותה. עצרנו שיווק ישיר ללא סוכנים של יצרנים ושילבנו בו את הסוכנים עם עמלה. חברות הביטוח גם הבטיחו לא למכור ללקוחות במחיר זול יותר מאשר דרך הסוכנים". אמר רוזנפלד.

"אני שומע קולות בציבור מה יקרה בתחום הבריאות. אני יכול להגיד שבמסגרת השיחות ברשות שוק ההון הבטיחו באופן ברור שלא יפגעו בעמלות סוכני הביטוח בתחום הבריאות. גם נושא 6 השנים יורד מהפרק", הוסיף נשיא הלשכה. "סוכן הביטוח הטוב, שיודע לשמור על תיק הלקוחות שלו ולא עוסק כל הזמן בטוויסטינג, ימשיך להיות מתוגמל ולא ייפגע מנושא הביטולים. בימים הקרובים נמחיש איך סוכן הביטוח לא ייפגע".

אל עומס הרגולציה בישראל התייחס נשיא הלשכה ואמר כי משנת 2014 יש החלטת ממשלה להקטנת העומס הרגולטורי, אך היא לא מתייחסת לשוק ההון והביטוח. רוזנפלד הוסיף: "בכל הענפים האחרים יש החלטה כזו ואצלנו זה וולנטרי. ד"ר ברקת מכיר את הנושא הזה ואני פונה לחברי הכנסת העתידיים – חקיקה בנושא הזה. הנושא הוולנטרי לא מצליח. כשנותנים לראש הרשות את החופש הזה – זה נתון להחלטתו. אם תהיה החלטת ממשלה שתכלול את שוק ההון והביטוח, אנחנו נראה רגולציה אחרת לגמרי".

רוזנפלד קרא לחברות הביטוח להציע תגמול חדש. לדבריו, בשיחות עם ראש הרשות, הוא חזר ואמר שהוא לא מתערב בעמלות הסוכנים ושאין שום הנחייה של הרשות להתערב בעמלות. רוזנפלד: "היצרנים לא אמורים לפגוע בעמלות הסוכנים וכל טענה אחרת היא שקרית. היצרנים מוזמנים להביא מודל חדש לתגמול ואני יודע ששתי חברות יציגו בימים הקרובים מודל חדש עם עמלות נפרעים של עשרות אחוזים. גם כאן אנחנו ננצח. אנחנו לא נאפשר לאף אחד להתערב בהסכמים עם היצרנים. היחיד שרשאי לקבוע עמלת מקסימום הוא שר האוצר באישור ועדת הכספים של הכנסת. ראש הרשות מודע לזה ואנחנו לא נאפשר התערבות של רגולטור בעמלת יצרן־סוכן".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email