רוזנפלד: "חסימת בני 60 ומעלה בביטוח נסיעות לחו"ל היא אפליה בניגוד לחוק"

במכתב שהופנה אל מנכ"לי חברות הביטוח כותב נשיא הלשכה כי על פי הפרסומים החברות לא מאפשרות ביטוח נסיעות חו"ל למעל 40% מתושבי המדינה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לשכת סוכני הביטוח פנתה לחברות הביטוח שירביט, כלל, הראל והפניקס בעקבות הפרסומים כי אינן מבטחות בני 60 ומעלה בטיסות בעקבות הקורונה.

במכתב שהופנה אל מנכ"לי החברות, כותב נשיא הלשכה סו"ב ליאור רוזנפלד: "בחברתכם התקבלה לכאורה החלטה חיתומית לפיה לא תאפשרו מכירת ביטוח נסיעות לחו"ל לאזרחי מדינת ישראל שגילם הוא 60 ומעלה.

סו"ב רוזנפלד. "מדובר באפליה מקוממת שאינה ראויה ואינה מידתית" | צילום: באדיבות הלשכה

"אנו בלשכת סוכני הביטוח, מבהירים בצורה מפורשת כי אנו רואים בהתנהלות זו אפליה, בניגוד לחוק איסור אפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבוריים, שהרי מדובר באפליה מקוממת שאינה ראויה ואינה מידתית, על בסיס גיל ללא כל הצדקה וללא כל נימוק. קל וחומר כאשר עסקינן בגוף הפועל תחת רישיון מדינת ישראל.

"יתרה מכך, אין כל נימוק ענייני או הסבר מלבד החלטה שרירותית ללא כל בחינה וקביעת שיעור הסיכון ותמחורו באמצעות פרמיה סבירה. נדמה כי חברות הביטוח, בהחלטה תמוהה עד מאוד בעיננו, מחליטות שלא לאפשר כיסוי ביטוחי למעל 40% מתושבי מדינת ישראל אשר נותרו ללא אפשרות לצאת את הארץ עם פתיחת השמיים על לא עוול בכפם".

הפרסומים לא הוכחשו

נשיא הלשכה ביקש לקבל את התייחסות החברות ולהבין אם יש אמת בפרסום "וזאת לנוכח העובדה שלא ראיתי שום הכחשה לפרסומים אלו ומצאתי לנכון להבהיר את עמדת לשכת סוכני הביטוח בנושא חשוב זה", כתב רוזנפלד והוסיף "עמדתנו היא כי זוהי גזירה שאין הציבור יכול לעמוד בה. מדיניות ביטוחית של הפקרת הציבור בגיל השלישי והרביעי תביא לתוצאה של חסימת שערי ישראל בפני כל מי שאיננו צעיר מגיל 60 או חלילה שמי שבשל עיסוקיו, בשל משפחתו או בשל אילוצים אחרים עליו לעזוב את הארץ יעשה זאת בחשש כבד ללא שום אפשרות להצטייד בביטוח מתאים תוך שהוא מטיל נטל כבד על משפחתו".

סו"ב רוזנפלד כותב כי נכון לעכשיו לא נודע לו על מחקר קליני מקיף ועל ממצאים ברורים שבגינם ניתן לשנות את תעריפי הביטוח לנוסעים מעל גיל 60 המבקשים לצאת את הארץ. "בהיעדר מחקרים כאלו זוהי החלטה שאין לה מקום בחברה מודרנית בה אנו שואפים לערבות הדדית ולקידמה ביטוחית בהעדר אפליה, הן לגבי אוכלוסיות מוחלשות, אוכלוסיות בעלי מוגבלות ובכלל.

"בעת הזו, דווקא על חברות הביטוח, להביא את עצמן לידי ביטוי, ולהיות קרן אור, להיחלצות מהמשבר ולעודד את פתיחת השמיים, תוך הענקת כיסוי ביטוחי מתאים לכלל האוכלוסייה ותוך לקיחת שיקולים עסקיים בצורה מחושבת וסבירה.

"לשכת סוכני הביטוח עומדת לימין הציבור וקוראת למצוא פתרון שיאפשר לבני ה-60 ומעלה לרכוש ביטוח נסיעות תוך תמחור נכון המשקף את רמת החשיפה של החברה ולמנוע סלקציה מיותרת ומפלה, ואם יתברר כי אכן יש ממש בפרסום, אנו נפעל לקדם הצעת חוק אשר תמנע התנהלות בה גוף בעל רישיון 'מבטח' אשר ניתן לו על פי חוק, פועל באופן המפלה מבוטחים שכל חטאם שגילם עולה על גיל 60", מסכם נשיא הלשכה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email