רון קשת: ללקוחות שלכם מגיע הרבה יותר מחיסכון שמפסיד בפק"מ

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

"נשיא הלשכה הכריז בכנס שהלשכה מקימה מיזם לטיפול בלקוחות בגיל השלישי וליוויים לפרישה. אני שותף למיזם הזה, ואני חושב שזו הזדמנות גדולה עבור הסוכנים, כדי שהלקוחות יקבלו את הטיפול הטוב ביותר שאפשר", כך אמר חבר הוועדה לביטוח פנסיוני רון קשת, שהרצה בכנס באילת על פוליסת חיסכון מול אלטרנטיבה בבנק.

"כשאריה אברמוביץ הגיע למשרדי לפני שנבחר, הראיתי לו את המערכת שבה אני משתמש. הוא בחן אותה כמה דקות ואמר: 'אם אני נבחר, אני רוצה את זה לכל חברי הלשכה'. ואכן, לאחר שנבחר הוא פנה אלי ובנינו את המיזם".

קשת, שעוסק למעלה מ-35 שנה בייעוץ פנסיוני ובתכנון פיננסי, ציין כי בינואר ביקש יו"ר רשות ניירות ערך שמואל האוזר מהמפקחת על הביטוח דורית סלינגר להפסיק לשווק את פוליסות החיסכון שמתנגשות עם קרנות הנאמנות שבאחריותו. סלינגר השיבה שהמסקנות האלה אינן מתיישבות עם טובת הציבור. "בפוליסות חיסכון מושקעים 13 מיליארד שקל, בעוד שקרנות נאמנות מנהלות 280 מיליארד שקל, ניהול תיקים – 150 מיליארד ופיקדונות קצרים – 965 מיליארד שקל. אז איך זה שעדת הפילים הגדולה נבהלת מהעכבר הקטן?", תהה קשת.

לדבריו, ברגע שהעיתונות התחילה לכתוב על פוליסות חיסכון כחלופה טובה, החלו קרנות הנאמנות ושאר האמצעים המסורתיים לחוש מאוימים. "באחת הכתבות צוין כי מדובר בתוכנית שיווק מבריקה של חברות הביטוח: להציף צורך ולתת פתרון. מהו הצורך? כסף נמצא בחיסכון אצל מרביתנו. זה הצורך שאומר שאם אנחנו רוצים שיהיה לנו סכום כסף שיעמוד לרשותנו בעתיד, כדאי שנשים כסף בצד.

"עד לפני עשר שנים שמנו כסף בקופות גמל, הרוב בבנקים ומעט בחברות ביטוח. לפני כמעט עשור, בוטלו הטבות המס על קופות הגמל ל-15 שנה ואנשים הפסיקו לחסוך. בשנים האחרונות אנחנו נמצאים בסביבת ריבית מאוד נמוכה. על פי הריבית נקבעות תוכניות החיסכון והן לא מניבות לנו רווחים כלל. לקחתי את המסלול הכי סולידי בחברות הביטוח ומצאתי שבממוצע התשואה השנתית היתה 4.36%. במסלול כללי התשואה היתה 5.56%".

קשת מציין כי התחרות האמיתית של פוליסות החיסכון הן קרנות נאמנות. "הן מזכירות במשהו את קרנות הפנסיה – הן פועלות תקנונית. זו משמעות הרסנית לחוסכים, מכיוון שהן משנות את המדיניות ואת דמי הניהול ללא הרף".

היתרונות הבולטים בפוליסות חיסכון: נזילות הכספים נזילים בכל עת ללא קנסות פירעון הסכם אישי ולא ניתן לשינוי דמי ניהול קבועים – עד 2% אין עמלות על קנייה ומכירה, שיעור הוספה, דמי נאמן ושמירה אפשרות להפקדות שוטפות הפקדות וחד פעמיות גמישות מבחר מסלולי השקעה ניתן לעבור ביניהם ללא עמלות קנייה ומכירה מיסוי אין תשלום מס רווח הון בעת המעבר בין מסלולים, מס רווח הון ישולם במועד המשיכה חד פעמית או קבלת אנונה משיכה חודשית קשת ציין כי בתוכניות החיסכון קיימת גם אפשרות לתוספת כיסויים ביטוחיים, כמו שחרור מתשלום על הפקדות שוטפות, שיבדלו את התוכנית לעומת תוכנית חיסכון אחרת. כמו כן, מס הכנסה מאפשר לקבל פטור על רווחים בשוק ההון.

לדבריו, "הערך המוסף שלנו כסוכנים הוא שאנחנו יכולים לשלוט ברווחים ולבצע פדיון ברגע שמגיעים לגבול הרווחים פטורים ממס, כדי להימנע מאירוע מס". כששאל כמה מבין הנמצאים מכרו יותר מעשר תוכניות כאלה בשנים האחרונות, ציין כי מדובר בכ-60%-70% מהסוכנים. "לקוחות רבים בוודאי יגידו לכם: 'אם מדובר במוצר כל כך טוב איך יכול להיות שלא שמעתי עליו עד היום?'. כל מה שאני מבקש מכם הוא ללכת ולהפיץ את הבשורה. מדובר במוצר שהוא רגל בדלת, שדרכו אפשר לשווק מוצרים נוספים ללקוחות. לכו ללקוחות שלכם וספרו להם על המוצר, כי מגיע להם יותר מאשר ההפסדים שהם עושים בפק"מ".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email