רון קשת עם סיפור מיוחד הבוחן מקרוב את מכלול האפשרויות שכדאי לבדוק לקראת גיל הפרישה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

נכנסו אלי למשרד, בני זוג באמצע שנות ה־60 לחייהם. מאופקים מאוד בלבוש סולידי. "במה אני יכול לעזור לכם חברים?", שאלתי.

"קיבלנו כמה מכתבים מחברות הביטוח המודיעים שהפוליסות שלנו מסתיימות בגיל 65 ובשיחה עם סוכן הביטוח שלנו הוא המליץ לנו להגיע אליך להתייעצות לקראת הפרישה.

"גם רואה החשבון שלנו שמלווה אותנו שנים רבות טוען שאנחנו בבעיה גדולה מאוד עם נושא הפרישה שלנו ואנחנו כאן על מנת לקבל תמונת מצב עדכנית".

קשת. "פנסיה תקציבית" ממקורות החברה

מתוך סקרנות שאלתי, "מדוע רואה החשבון חושב שאתם בבעיה?", "האם הוא ביצע עבורכם בדיקה של התוכניות הפנסיוניות או משהו דומה?". לא, השיב הבעל, "יש לנו חברה שפתחתי יחד עם עוד שותף לפני כ־30 שנה. השותף עצמו נפטר והבן שלו נכנס במקומו. גם הבן שלי עובד כשכיר בעסק".

"לדברי רואה החשבון בגלל שאני שכיר בעל מניות (בעל שליטה) במשך שנים רבות התשלום לפוליסת ביטוח המנהלים שלי היה נמוך לפי התקרה של בעלי שליטה ולכן לא הצטברו לי סכומים מספקים".

אתה מבין, אמרה אשתו, שעד לאותו הרגע לא שמעתי את קולה. "אני כבר שנים חיה בצמצום ומנסה לחסוך ובעיקר להתרגל לחיות בצמצום כפי שכנראה נחיה לעת זקנה".

אתה לא מבין רון, המשיך הבעל, "יש לנו עסק טוב וגדול והמשכורת יפה אבל אני לא נהנה מהחיים בגלל החשש מהעתיד והחסכנות הכמעט אובסיבית שלה. כבר 5 שנים שלא היינו בחו"ל. כשהגעתי לגיל 60 החרדות שלה התגברו".

ביקשתי להסתכל על תלוש המשכורת שלו, אכן שכר של כ־30,000 שקל לחודש. חייכתי את החיוך הכי מרגיע שלי ואמרתי להם: "חברים, מנסיוני ועוד לפני שאני מתחיל לבדוק כנראה שהמצב טוב יותר ממה שאתם חוששים".

ביקשתי לקבל מהם את הנתון של רמת ההוצאות שלהם כיום והוצאות חד פעמיות נוספות מתוכננות.

מסתבר שהם בהחלט חיים בצמצום, ההוצאות שלהם לא עלו על 13,000 שקל לחודש נטו ובשכלול של ההוצאות התקופתיות 17,000 שקל. יתרה מזאת הם הצליחו לחסוך סכום ניכר שהושקע בתבונה והצטבר למעל 770,000 שקל. גם תמונת המצב הפנסיונית המשולבת של שני בני הזוג הייתה פחות גרועה ממה שהם תארו. שלא לציין שרבע מהתקציב שלהם יגיע מתשלומי הביטוח הלאומי.

חשפתי בפניהם את האפשרות לקבלת "פנסיה תקציבית" ממקורות החברה לאחר שיפרוש בסכום חודשי של למעלה מ־10,000 שקל לחודש. הנתונים הראו שהם נמצאים בפלוס משמעותי של הנכסים לעומת ההוצאות.

כאשר הנתונים והתיק נמסרו להם ראיתי אותה מורידה את הראש משעינה את המצח על כף היד, נושמת עמוקות ומנענעת בראשה.

הייתה שתיקה בחדר משך דקה ארוכה. הראשון שהתאושש היה הבעל. תגיד רון אתה בטח לא יכול לענות לי על זה. למה לא הגענו אליך לפני שנים.

לזה ידידי אין לי תשובה אישית, אני רק שמח שיכולתי לעזור ובעיקר עלייך גבירתי אני פוקד – לכי לעשות לעצמך קניות של מה שאת רוצה ואוהבת ותשתחררי מתחושת המחנק הלא נכונה. לכם קוראים שלי, אם אתם או מישהו שאתם מכירים יכול לדעתכם לקבל ערך ממה שאתם קוראים כאן אשמח לעמוד לרשותכם. מאחל לכם סופשבוע נעים ושלעולם לא תצעדו לבד.

הכותב הוא מנהל מיזם הפרישה בלשכת סוכני ביטוח

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email