"רעידת אדמה תגרום לקטסטרופה במערכות המדינה ולפגיעה כלכלית לפרט"

שתי רעידות האדמה שהתרחשו בשבוע שעבר הן קריאת השכמה לסוכני הביטוח - להאיר את עיני הלקוחות שעדיין אינם מבוטחים; סו"ב ועו"ד שרון טיקוצקי עם המדריך המלא: מתי עליכם לרכוש ביטוח מפני רעידת אדמה ומהם סוגי הכיסויים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

רעידת אדמה היא אירוע שמביא עימו נזקים רבים ובעלת השלכות משמעותיות על חיי האזרחים, החל מנזק פיזי למבנים ולרכוש, דרך נזק כלכלי ועד לפגיעה בנפש. ההרס הרב כולל, בין היתר, תשתיות, עצים שנופלים וגורמים לנזק נוסף, קריסת מבנים (לפעמים הם גם לא קורסים רק נוטים לצד ויש להרוס אותם ולהקימם מחדש לצורכי בטיחות), וכן לעיתים האירוע מלווה בהצפות, שיטפונות ושריפות שנגרמות מעמודי חשמל שנופלים. רעידת אדמה הינו מקרה בו נראה את כל גורמי החירום עובדים עד קצה גבול היכולת שלהם על מנת לספק את כלל השירותים הנדרשים במצב חירום מסוג זה.

לאחרונה היינו עדים, שוב, לשתי רעידות אדמה בתוך פחות מיממה, רעידות שפקדו את צפון הארץ והורגשו מבית שאן ועד חיפה. כבר שנים אנו שומעים ממומחים שונים בתחום כי זה לא עניין של האם תהיה כאן רעידת אדמה, אלא השאלה היא רק מתי היא תקרה ובאיזו עוצמה היא תפגע.

מבנים רבים בישראל נמצאים בסכנת קריסה במקרה של רעידת אדמה | צילום: shutterstock
נזק כלכלי עצום

השנתיים האחרונות מאופיינות בטלטלות וחוסר ודאות כללי ועסקי עקב מגפת הקורונה, כשאת רוב הנזקים שקרו בעקבותיה לא היה ניתן לבטח.

בתקופות של חוסר ודאות עסקים ואנשים פרטיים צריכים לשאוף ככל האפשר לצמצם את החשיפה לסיכונים ולנהלם בצורה מושכלת, וזו בדיוק מטרת הביטוח – הגנה מפני היבטים כספיים של אי ודאות.

ביטוח עושים כנגד אירועי קטסטרופה, כמו רעידת אדמה – אירוע מטלטל שעלול לגרום לפגיעה עסקית קשה וכן לפגיעה כלכלית עצומה לפרט.

הפיצוי אינו מובטח

המדינה אינה מבטיחה לתת כל פיצוי לעסק או אדם שנפגע עקב רעידת אדמה. המדינה מנסה, באמצעות כלים שונים, לצמצם את החשיפה לנזקי רעידות אדמה (הסברה, ועדות מיוחדות של פיקוד העורף, תוכנית תמ"א 38 וכו'), אך במקרה של נזק משמעותי אין ביכולתה של המדינה לתת פיצוי לכלל האזרחים ולכן נותר לנו לסמוך רק על עצמנו.

להלן סקירה קצרה אודות סוגי הביטוחים העיקריים שבמסגרתם יש לרכוש כיסוי כנגד סיכוני רעידת אדמה:
ביטוח דירה

בפוליסה התקנית לביטוח דירה ברירת המחדל הינה שיש כיסוי לרעידת אדמה. במידה שהמבוטח אינו מעוניין בכיסוי הנ"ל, הוא נדרש לחתום כל שנה על הצהרה בה הוא מאשר להסיר את הכיסוי הביטוח בגין רעידת אדמה.

ברירת המחדל בהשתתפות העצמית לרעידת אדמה היא 10% מגובה הנזק.

למבוטח יש אפשרות להקטין את ההשתתפות העצמית לאחוזים נמוכים יותר בפרק רעידת אדמה (בתמורה לפרמיה נוספת).

סכום הביטוח בפרק המבנה משקף את עלות הבניה מחדש בלבד (ללא ערך הקרקע). לכן, אם מדובר בבית משותף יש אפשרות לקנות הרחבה לסכום ביטוח נוסף המשקף את עלות הקרקע במקרה של נזק רעידת אדמה. כמו כן, אומנם אין בביטוח הדירה סעיף תת ביטוח בפרק המבנה, אך יש לשים לב שסכום הביטוח מתעדכן מעת לעת ומשקף את עלות הבניה מחדש כך שישקף סכומים ריאליים שיוכלו להחזיר אתכם למצבכם טרם קרות הנזק, ככל האפשר.

ביטוח עסק

יש לרכוש ביטוח רעידת אדמה בתמורה לפרמיה נוספת ולוודא כי הכיסוי רשום מפורשות בדף הרשימה. בביטוח עסקי יש לשים לב לכך שפרק רעידת אדמה, במידה ונרכש, תקף לכל הפרקים הרלוונטיים לרבות מבנה, תכולה ואובדן רווחים.

סו"ב ועו"ד שרון טיקוצקי. "לצמצם את החשיפה לסיכונים ולנהלם בצורה מושכלת" | צילום: באדיבות המצולם

בפוליסות העסקיות השתתפות עצמית לרעידת אדמה משתנות לפי סכום הביטוח הכללי ולרוב הינה 10% מסכום הביטוח לאתר בו נגרם הנזק, מינימום 30 אלף שקל ועד מקסימום חמישה מיליון שקל.

כלומר, אם יש תחת אותה פוליסה מספר אתרים וכולם נפגעו מסיכוני רעידת אדמה כל אתר ישא בהשתתפות עצמית נפרדת (אתר אחד ייחשב כחצרים הסמוכים לזה לזה בשטח רציף אחד). כמו כן, אירוע אחד לעניין ההשתתפות העצמית ייחשב כאירוע אשר גרם לאובדן או נזק תוך פרק זמן של 72 שעות רצופות אחרי שנרשמה לראשונה רעידת אדמה.

יש לשים לב – ישנם הסכמי שכירות (הן לדירות והן לעסקים) בהם שוכרים נדרשים לבטח את המבנה המושכר של בעל הנכס. ישנם שוכרים שעל דעת עצמם מחליטים שלא לבטח את המבנה כנגד סיכוני רעידת אדמה (עקב העלויות וכן עקב טענה לגיטימית לכאורה שאין בנזק רעידת אדמה לשקף מעשה רשלנות מצד השוכר).  ישנה חשיבות להסדיר הנושא מול בעל הנכס.

היות ופרק רעידת אדמה הוא הרחבה לכיסוי האש הבסיסי ולא ניתן לרוב לרכוש אותו כפוליסה עצמאית רק בגין סיכון זה*, על בעל הנכס להיות מודע שהכיסוי למבנה אינו כולל ביטוח רעידת אדמה. רצוי להסדיר זאת ביחסים בין השוכר למשכיר מבעוד מועד ולא להגיע למצב בו החוזה שותק ובמקרה קטסטרופה שני הצדדים ימצאו עצמם ללא מענה הולם.

ביטוח רכב

בפוליסת ביטוח לרכב סטנדרטית אין כיסוי לרעידת אדמה. מדובר בהרחבה שיש לרכוש אותה בתמורה לפרמיה נוספת ולציין אותה מפורשות בדף הרשימה.

כיסוי לנזקי טבע

כמו כן, יש לשים לב כי כיסוי לנזקי טבע אינו כולל כיסוי כנגד סיכוני רעידת אדמה. ישנם מבוטחים שיטעו לחשוב שתחת ההגדרה הכללית של נזקי טבע מבוטח גם כיסוי מפני נזקי רעידת אדמה. כיסוי רעידת אדמה הוא נפרד (וכולל בתוכו גם נזק כתוצאה מצונאמי) ומצוין בנפרד מכיסוי לנזקי טבע (הכולל סערה, סופה ושטפון).

זוהי קריאת השכמה לכולנו. תפקידנו בתור סוכני ביטוח להאיר את עיני הלקוחות שטרם רכשו ביטוח כנגד סיכוני רעידת אדמה (גם אם הם מבוטחים אצלנו שנים ללא ביטוח זה) ולהזכיר שביטוח עושים כנגד אירועי קטסטרופה.

*ניתן היום לרכוש ביטוח פרמטרי לכיסוי רעידת אדמה רק עבור סיכון זה, לרוב בסכום פיצוי מוגבל ומוסכם מראש.

הכותבת היא סוכנת ביטוח ועו"ד – מ. טיקוצקי סוכנות לביטוח, חברת הוועדה האלמנטרית בלשכה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email