רפורמת כתבי השירות: בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות דורשים לדחות המהלך

בלשכת סוכני ביטוח מדגישים: "המהלך נוגד את האינטרסים של הציבור". הרפורמה לביטול מערך כתבי השירות הקיים אמורה להיכנס לתוקף ב־30 ביוני
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

המפקחת על הביטוח דורית סלינגר תקיים פגישה עם חברה בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות, ח"כ טלי פלוסקוב (כולנו) בנושא כתבי השירות. כך נודע ל"ביטוח ופיננסים". זאת בעקבות פנייה של פלוסקוב אל סלינגר בבקשה לדחות את הרפורמה בנושא הכוללת את ביטול מערך כתבי השירות הקיים, ואמורה להיכנס לתוקף ב־30 ביוני.

לפני חודשיים קיימה ועדת העבודה, הרווחה והבריאות דיון סוער תחת הכותרת "הרפורמה בכתבי השירות עלולה לפגוע במבוטחי ביטוחי הבריאות הפרטיים". את הדיון הדחוף יזמו הח"כים איציק שמולי (המחנה הציוני), אוסמה סעדי (הרשימה המשותפת) ונורית קורן (הליכוד). בדיון בכנסת הופיעו מבוטחים שרכשו כתבי שירות, וציינו שהם חבל הצלה עבור ילדיהם ובני משפחתם. "כיום במסגרת כתב השירות שרכשתי אני מקבל 000,4 שקל בחודש לטובת טיפולי השיקום של בתי", קבל אב לילדה שעוברת שיקום לאחר פגיעה מחיידק טורף. "איך אתמודד עם ההוצאות אם יבוטל כתב השירות?".

"גודעים זכות בסיסית"

בדברי ההסבר לבקשת הדיון הדחוף, טענו חברי הכנסת כי בחוזר המפקחת נקבע שלא יותר חידוש כתבי שירות ששווקו עם סעיף התחדשות אוטומטי אגב רכישת פוליסת בריאות אותה רכש אזרח. "סעיף זה הוסף על ידי חלק מחברות הביטוח כמעין ביטוח עבור החברות באופן שיאפשר גמישות תפעולית גם במידה וספק השירות יפסיק את פעילותו", נכתב. "הוראה רטרואקטיבית למעשה זו, גודעת באחת את זכותם הבסיסית של כל מי שרכשו כתב שירות במסגרת פוליסת הבריאות והסיעוד, להמשיך וליהנות מהשירות אותו רכשו בידיעה ברורה כי יוכלו ליהנות ממנו לכל אורך חיי הפוליסה. נוצר מצב אבסורדי במסגרתו מבוטחים שרכשו ביטוח הכולל כתבי שירות ושילמו בעבורו בזמן, לא יוכלו כעת להשתמש בכתב השירות. עוד נוצר מצב שבו אפשרי ששני אנשים דומים יובחנוביניהם רק בגלל שרכשו בחברות שונות".

בקשה לדחיית הרפורמה

חברי הכנסת שהשתתפו בדיון ביקשו לדחות את הרפורמה. במכתב ששלחה ח"כ פלוסקוב לסלינגר, היא מבקשת ממנה לדחות את הרפורמה בחודשיים לפחות. "הוועדה ביקשה כי תיעשה חשיבה מחודשת באשר לשירותים העתידים להתבטל, וכן ביקשה כי לא יהיה ביטול אוטומטי של כתבי שירות ללקוחות שמחזיקים כיום בכתב שירות מתחדש מאליו", נכתב בבקשה. כאמור, בעקבות המכתב תתקיים פגישה בין סלינגר לח"כ פלוסקוב.

ח"כ פלוסקוב. מבקשת לדחות את הרפורמה
ח"כ פלוסקוב. מבקשת לדחות את הרפורמה

כתבי השירות הם שירותים נלווים המצורפים כנספח לפוליסת הביטוח (המפקחת מתייחסת בעיקר לביטוחי בריאות) המסופקים על ידי גורמים חיצוניים ולא על ידי החברה המבטחת. כתבי השירות בהם מדובר נמכרים תמורת 8־20 שקל לחודש למבוטח מחוץ לפוליסת ביטוח הבריאות. מדובר בשירותי מניעה כמו דיאטה וגמילה מעישון, טיפולים פסיכולוגיים, טיפולי פיריון, בדיקות, רפואה אלטרנטיבית ושיקום. כל אלה ייפסקו מה־1 ביולי על פי הוראתה של סלינגר, שטענה כי כתבי השירות מכילים שירותים לא חיוניים כמו גמילה מעישון. היתרון ברכישת כתב שירות הוא בכך, שהמבוטח אינו מחויב לחתום על הצהרת בריאות, מה שמאפשר גם לחולים כרוניים או נכים לרכוש אותו ללא מגבלה.

על פי הרפורמה יבוטלו כתבי השירות הנוכחיים בפוליסות; ניתן יהיה לרכוש את כתב השירות אם יש חידוש של הפוליסה, רק לאחר הוכחת קשר ישיר בינו לבין פוליסת הביטוח הספציפית שנרכשה, או שניתן יהיה לרכוש כתבי שירות ישירות מהספקים. כמו כן תיאסר מכירת כתבי שירות המעניקים טיפול מונע, וזאת בטענה כי ניתן לקבל אותם ללא הגבלה ברפואה הציבורית.

"למה לבטל הכל?"

לטענת לשכת סוכני ביטוח וחברות המספקות כתבי שירות קיימת בעייתיות ברכישה מחדש של כתבי השירות במסגרת חידוש פוליסת בריאות שכן הדבר ידרוש חיתום מחדש ויגרור בהכרח הוצאות רבות לחברות וללקוחות. "המפקחת נתפסת לנושא של גמילה מעישון, כי לא היה שימוש בשירות הזה", אמר בדיון יו"ר ועדת הבריאות בלשכת סוכני ביטוח, יואל זיו. "אז תוציאו את זה מכתב השירות, אבל למה לבטל הכל? בפוליסת הניתוחים החדשה כל נושא הפיריון לא נמצא. כאשר שאלנו את המפקחת למה הוציאה את טיפולי הפיריון, היא אמרה שניתן להשיג את הפתרון דרך נספח שיירכש מחברת הביטוח; אלא שאז צריך הצהרת בריאות, המחיר יקר הרבה יותר והנה היא נתנה עוד מתנה לחבר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email