רשות הפיקוח יוצאת לדרך: כחלון פרסם תזכיר חוק להפיכת הממונה על שוק ההון והביטוח לרשות עצמאית

לדברי שר האוצר, "הרשות תשפר את פעילות שוק ההון ותגן על האזרח". בענף הביטוח מודאגים: "גם היום קשה להתמודד עם ההחלטות חסרות ההגיון של המפקחת"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

שר האוצר, משה כחלון וסגנו, יצחק כהן, הפיצו להערות הציבור את תזכיר החוק להקמת רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון. הרשות תפעל כיחידה ממשלתית עצמאית ונפרדת, כאשר השר הממונה יהיה שר האוצר. על פי הודעת האוצר, תפקידיה של הרשות יהיו שמירה על עניינם של המבוטחים, העמיתים ולקוחות הגופים המפוקחים; הבטחת יציבותם וניהולם התקין של הגופים המפוקחים על מנת לקיים את התחייבויותיהם ללקוחותיהם; קידום התחרות בשוק ההון, הביטוח והחיסכון ובמערכת הפיננסית; ועידוד חדשנות טכנולוגית ועסקית.

שר האוצר, באישור הממשלה, ימנה את הממונה לתקופת כהונה של חמש שנים. הממונה יהיה ראש הרשות וינהל את ענייניה, ואופן מינויו ומשך תקופת הכהונה נועדו לבסס את עצמאותו. הרשות תתוקצב בסעיף תקציבי נפרד מתקציב המדינה, בדומה למשרד ממשלתי, והממונה יהיה האחראי על הסעיף התקציבי. יצירת סעיף תקציבי נפרד לפעילות הרשות תאפשר לה שיקול דעת מיטבי וחופש פעולה בקביעת סדר עדיפויותיה. בנוסף, כל עובדי אגף שוק ההון יעברו לרשות החדשה.

כחלון. "זה הוא צעד ראשון לעברו של עידן תחרותי חדש" | צילום: יח"צ
כחלון. "זה הוא צעד ראשון לעברו של עידן תחרותי חדש" | צילום: יח"צ

ממשרד האוצר נמסר כי על חשיבות עצמאותה של רשות פיקוח פיננסית עמדו ארגונים בין לאומיים, כמו ה־OECD וקרן המטבע הבין לאומית. הארגונים הדגישו בהמלצותיהם את החשיבות ביצירת רגולטור עצמאי בישראל אשר ישמור על ציבור המבוטחים והחוסכים. בעקבות פרסום התזכיר, אמר שר האוצר משה כחלון כי "זה הוא צעד ראשון לעברו של עידן תחרותי חדש כשהאזרח נמצא במרכז. הרשות החדשה תשפר את פעילות שוק ההון ותגביר את רווחתו הכלכלית והחברתית של האזרח בישראל. הרשות תשמור על ציבור המבוטחים והחוסכים, תשכלל את התחרות ותחזק את אמון הציבור בגופים המלווים".

סגן שר האוצר יצחק כהן הוסיף כי "הרגולטור החדש יהווה זרוע מרכזית בשוק ההון של מדינת ישראל לעשורים הבאים. הרגולטור החדש יהיה עצמאי, יבטיח יציבות מערכתית ויבצע פיקוח הנוגע להגנת הצרכן".

"רעיון שאסור שיתממש"

כפי שפרסם ב"ביטוח ופיננסים", בענף הביטוח ובמגזר העסקי מתנגדים נחרצות להפיכת הפיקוח על הביטוח לרשות עצמאית: "גם היום אנחנו מתקשים להתמודד עם ההחלטות המטלטלות וחסרות ההיגיון של המפקחת על הביטוח; אם היא תהיה רשות עצמאית, הרי היא לא תהיה כפופה לממשלה ולא לכנסת. היום אנחנו יכולים לשנות הוראות שלה בוועדת הכספים, או בוועדת הכלכלה. כרשות עצמאית היא לא תעבור את מסננת השר שלה, שגם הוא כפוף לכנסת, ולא את ועדות הכנסת".

שרגא ברוש, יו"ר נשיאות הארגונים העסקיים, אמר כי "במודל עצמאי יינתן לפיקוח כוח בלתי מוגבל ללא יכולת פיקוח ובקרה של הממשלה והכנסת. לצערנו, המפקחת הוכיחה בחודשים האחרונים את חוסר רצונה בתהליך הידברות מסודר עם מי שאחראי באופן טבעי על הפנסיה של העובדים – המעסיקים והסתדרות – ולמעשה במו ידיה הוכיחה מהי הסכנה שבהפיכת הפיקוח על הביטוח לרשות עצמאית".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email