רשות שוק ההון: "לא נאפשר אפליה פסולה בביטוחי הנסיעות לחו"ל"

לשכת סוכני הביטוח: "לא יכול להיות שציבור שלם של בני 60 ומעלה יהיה מופקר ויימנע ממנו לטוס, או לטוס ללא ביטוח"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

השבוע פורסמו כתבות בתקשורת לפיהן הפוליסות החדשות של פספורט קארד ושל כלל ביטוח, שמבטחת בין היתר את חברי קופות החולים מכבי וכללית, מחריגות מבוטחים בגיל 60 פלוס שלא יוכלו לרכוש ביטוח נסיעות לחו"ל אצלן. הפרסומים עוררו תגובות נזעמות, בהן בין היתר של ח"כ גדעון סער (ליכוד) שפנה לממונה על שוק ההון, ד"ר משה ברקת, בעקבות פנייה שנעשתה אליו בנושא על ידי סגן ומ"מ נשיא הלשכה, סו"ב ליאור הורנצ'יק. ח"כ סער ביקש ממנו למנוע אפליית מבוטחים על רקע גילם, כעולה מהפרסומים.

בתגובה נמסר מרשות שוק ההון: "לא נאפשר אפליה פסולה, ואנו בוחנים מול חברות הביטוח את ההתאמות שהן רוצות לבצע בביטוחי נסיעות לחו"ל עקב השלכות הקורונה, תוך דגש על שמירת זכויות המבוטחים. הרשות עושה מאמצים לאפשר ביטוח לציבור הרחב בכל הגילאים ולכל המדינות, בכפוף לקשיים אובייקטיביים כגון זמינות ביטוחי משנה, קיומם של סיכונים בלתי ניתנים לכימות או זיהוי ועוד. הרשות בוחנת במסגרת זו גם את הנעשה במדינות שונות בעולם, אשר נתקלות באותם אתגרים בתחום ביטוחי הנסיעות.

אלון קצף, נשיא קבוצת דיוויד-שילד ויו"ר פספורטקקרד. צילום: יח"צ

סו"ב ליאור רוזנפלד, נשיא לשכת סוכני הביטוח מסר: "לא יכול להיות שציבור שלם של בני ה-60 ומעלה יהיה מופקר ומסורב ביטוח ויימנע ממנו לטוס או לטוס ללא ביטוח. לשכת סוכני הביטוח תפעל מול רשות שוק ההון וחברות הביטוח כדי למצוא פתרון. יחד עם זאת, עד שיוסדר הנושא אנו קוראים לציבור לפנות לסוכני הביטוח שלכם. הם ידעו לפעול ולמצוא את הפתרון הנכון עבורכם".

בבדיקה של "ביטוח ופיננסים" נמצא כי כלל ביטוח אכן אינה מאפשרת בכלל לבני 60 פלוס לרכוש ביטוח נסיעות לחו"ל של הקופות. באזור הרכישה הדיגיטלית באתר מכבי שירותי בריאות נכתב: "באופן זמני תקופת הביטוח המרבית היא 10 ימים, ולמבוטחים עד גיל 60 (כולל)".

פוליסה חדשה

לגבי פספורט קארד הסיפור שונה; ראשית, החברה חוזרת לפעול בשבוע הבא לאחר מספר חודשים בהם לא שיווקה פוליסות ביטוח נסיעות לחו"ל. ב-10 באוגוסט היא תשיק את הפוליסה החדשה שלה שאושרה בידי רשות שוק ההון הכוללת התייחסות למחלת הקורונה.

בשיחה עם אלון קצף, נשיא קבוצת דיוויד שילד ויו"ר פספורט קארד שבבעלות הקבוצה, הוא דוחה את הפרסומים המטעים לדבריו וטוען: "גילאי 60 עד 70 יכולים בהחלט לרכוש אצלנו ביטוח, אבל לא בחיתום אוטומטי, אלא בחיתום קפדני עם דרישה להמציא תיק רפואי. אנחנו כן מחריגים בשלב זה, כל עוד מגפת הקורונה קיימת, גילאי 70 ומעלה, בהתאם לסקאלה אותה קבע משרד הבריאות שמחשיב את האוכלוסייה שמעל גיל 70 לקבוצת סיכון גבוהה – כמו שהם מוזהרים שלא לצאת מהבית, אנחנו לא נמכור להם ביטוח נסיעות לחו"ל", אומר קצף.

דיברו איתך מרשות שוק ההון לאחר הפרסומים והתגובות הנזעמות שהם עוררו?

קצף: "מיד כשיצאה הידיעה בעיתון הבהרנו לרשות שוק ההון את מדיניות החיתום שלנו שמתבססת על ההגדרות של משרד הבריאות וקופ"ח כללית לגבי אוכלוסיות בסיכון גבוה ללא שום קשר לגיל המועמד לביטוח. בעת הזו, אדם שמומלץ לו מפאת מצבו הרפואי שלא לצאת מהבית, רמת הסיכון שלו להסתבכות רפואית בחו"ל איננה ברת ביטוח.

"לגבי המבוטחים המבוגרים, לדאבוני הנתונים מדברים בעד עצמם: על פי נתוני ה CDC (המרכז למחלות האמריקני), למעלה משליש מהנדבקים מעל גיל 70 יאלצו להתאשפז בבי"ח ומתוכם כשליש לא ישרדו את המחלה. עד כמה שהדבר מצער, מוטב שישמרו על עצמם בבית.

"ככלל, רמת הסיכון שאדם בן 70 ומעלה לא ישרוד אירוע של הידבקות מקורונה, גבוהה בערך פי 50 מרמת הסיכון של אדם בן 40 עד 49.

"אנחנו משיקים את הפוליסה ביום שני הקרוב, והיא תכסה בין השאר תרחישי קורונה שונים שלא היו קיימים עד כה ואשר יבטיחו למבוטחים כיסויי הוצאות בגין בידוד בחו"ל, כיסוי בגין סגר בזמן שהייתם בחו"ל, הוצאות בגין ביטול נסיעה כתוצאה מהידבקות בנגיף ושרותי טלמדיסין ברוב המדינות בעולם שיחסכו הגעה לחדרי מיון וחשיפה מיותרת להידבקות".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email