רשות שוק ההון מוזילה את מחירי ביטוח המשכנתאות ב־5%

הרשות דחתה את בקשת החברות להשאיר התעריף על כנו; 22% מסך הדירות המבוטחות בישראל מבוטחות במסגרת ביטוח משכנתה; רוזנפלד: 80% מלווי המשכנתה רוכשים ביטוח אצל סוכן ביטוח
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לאחר הפחתת התעריפים בביטוח חיים אגב משכנתא, הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, ד"ר משה ברקת, ממשיך את מגמת ההפחתה גם בתעריפי ביטוח דירה בענף המשכנתאות.

הרשות התנגדה לבקשת חברות הביטוח להותיר את התעריף על כנו ולבסוף, התעריף שאושר מגלם הוזלה של 5% במחיר הביטוח, שבאה על חשבון עמלת סוכנויות הבנק שהופחתה. מהרשות נמסר, כי שינויים אלו צפויים להביא להוזלה של עשרות אחוזים בביטוח דירה וביטוח חיים הנדרשים על ידי הבנקים במסגרת הלוואת משכנתא ואף להגביר את
התחרות בענף תחרותי זה.

משה ברקת | צילום: באדיבות הלשכה

 

עוד נמסר, כי החיסכון לציבור המבוטחים בשנת 2020 צפוי לעמוד על כ־80 מיליון שקל, כ־12.5 מיליון שקל בפוליסות הביטוח המופקות באמצעות סוכנויות הבנקים למשכנתאות וחיסכון צפוי של כ־65 מיליוני שקל נוספים בפוליסות הדירה שלא באמצעות סוכנויות הבנקים, זאת לאור הגברת התחרות בענף.

כמו כן, מדובר בחיסכון צפוי של כ־0.4 מיליארד שקל לתקופה של חמש שנים. בתחילת 2019 בוצע אף עדכון לתעריפים בביטוח החיים שהוזלו בכ־45%, והביא לחיסכון של עשרות אלפי שקלים בעלות ביטוח החיים למשכנתא לכל תקופת הביטוח.

החיסכון הצפוי לכלל הציבור בעקבות ההפחתה בתעריף ביטוח החיים כחצי מיליארד שקל בחמש השנים הקרובות.

בנוסף, נמסר כי הפיקוח של הרשות על התעריפים הביא לכך שעלות ביטוחי הדירה והחיים אגב משכנתאות, שהינם מעין ביטוחי חובה, יהיו תואמים לסיכונים העדכניים, יפחיתו העמסות מצד חברות הביטוח ויאפשרו מחיר נגיש לציבור המבוטחים. הרשות מבצעת בדיקת תעריפים מדי שנה.

הממונה, ד"ר ברקת, התייחס למהלך: "הרשות ממשיכה לפעול לשיפור רווחת הצרכן ולהגברת התחרות בכלל ענפי הביטוח. זאת במטרה לאפשר לציבור המבוטחים ליהנות ממחירים תחרותיים ורמת שירות גבוהה. היכן שניווכח שהשוק לא פועל כך, לא נהסס להתערב ולפעול".

חוסכים עשרות אלפי שקלים

היקף מבוטחים: נכון לנתוני שנת 2018, מספר הדירות המבוטחות בישראל עמד על 1.7 מיליון דירות, כאשר כ־375 אלף דירות מתוך סך הדירות, המהוות 22% משוק ביטוחי הדירות בישראל, מבוטחות באמצעות סוכנויות הבנקים למשכנתאות.
סך הפרמיות ששולמו בשנת 2018 בעבור ביטוחי דירה אגב סוכנויות הבנקים למשכנתאות עמד על 252 מיליוני שקל.

הגברת התחרות: בשנת 2003 נקבע על ידי רשות שוק ההון מתווה להפחתה הדרגתית של שיעור ההוצאות הכולל המותר בתעריפי ביטוח מבנה אגב משכנתא המשווק באמצעות בנקים למשכנתאות. בשנת 2012 הותקנו תקנות המגבילות את שיעור העמלה בעת מכירת ביטוח דירה אגב משכנתא. בתקנות אלו נקבע כי בשנת 2013 שיעור העמלה (כחלק מהפרמיה) לא יעלה על 30%, בשנת 2014 לא יעלה על 25% ומשנת 2015 ואילך שיעור העמלה יעמוד על 20% לכל היותר.

בנוסף, לאור הירידה שחלה בשנים האחרונות בסיכוני התמותה והתארכות תוחלת החיים, דרשה רשות שוק ההון מחברות הביטוח לעדכן את תעריפי ביטוח החיים בהתאם לסיכונים העדכניים. בעקבות דרישה זו אישרה הרשות בשנת 2019 תעריפי ביטוח חיים חדשים המגלמים הוזלה של כ־45% בעלויות הביטוח.

כמו כן, עדכון התעריפים בביטוח החיים באופן כללי הוביל לחיסכון של עשרות אלפי שקלים בעלות ביטוח החיים למשכנתא לכל תקופת הביטוח. החיסכון הצפוי לכלל הציבור בעקבות ההפחתה צפוי להיות כחצי מיליארד שקלים בחמש השנים הקרובות.

יו"ר הוועדה האלמנטרית בלשכת סוכני ביטוח, סו"ב ישראל גרטי: "ביטוח המשכנתא חייב גם הוא להימכר ע"י סוכן, אנחנו כל הזמן מחדדים את ההבדלים בין המוצר הנחות שנמכר ע"י הבנקים לבין המוצר שנמכר דרך סוכני הביטוח".

נשיא לשכת סוכני ביטוח, סו"ב ליאור רוזנפלד, מוסר כי "הלשכה מברכת על כל מהלך שתכליתו הוזלת שירותים לציבור המבוטחים. יחד עם זאת, פוליסות ביטוחי המשכנתאות המשווקות דרך הבנקים, שמוזלות כעת, הן מוצר נחות שנתפר קודם כל לפי צורכי הבנקים והצורך החשוב ביותר של הבנק הוא קודם כל ובעיקר לשמור על החזר המשכנתה בתרחיש קיצון. רוב הציבור (80%) מעדיף לרכוש את ביטוחי המשכנתה שלו דרך הסוכן. יש לכך סיבה ברורה. למשל בביטוח דרך הבנק לא מתאפשרת הגנה לכיסוי תביעות צד ג', כך שאם שריפה מתפשטת מהדירה שלך אל השכנים, או נזק מים, הם יכולים לתבוע אותך מבלי שתהיה לך יכולת להתגונן.

"דבר נוסף, הבנקים דורשים ביטוח רק בגובה המשכנתה שלקחנו. ומה אם לקחנו משכנתה בגובה שליש מערך הדירה והדירה נפגעת בנזק של אובדן מוחלט? מי נושא בהפרש הפיצוי? לכן רק סוכן הביטוח מבצע את ההליך המסודר והאופטימלי עבור המבוטח, ובסופו של דבר הוא מקבל פוליסה תפורה לפי מידותיו, שמגינה עליו בצורה המיטבית. ברור אם כן כי מומלץ קודם כל להתייעץ עם סוכן הביטוח".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email