רשות שוק ההון נגד הסירוב האוטומטי של חברות הביטוח לבטח לקוחות עם מוגבלויות

ההוראות החדשות יסייעו למועמד לביטוח למצות את בחינת זכאותו לכיסוי ביטוחי, זאת למרות מצבו הרפואי והתפקודי
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, ד"ר משה ברקת, פרסם טיוטת הנחיות שמטרתן לסייע למבוטחים עם מוגבלויות בצירוף לביטוח. ההנחיות כוללות פרקטיקות ראויות שיש לפעול על פיהן בעת הליך החיתום. ההוראות החדשות יסייעו למועמד לביטוח למצות את בחינת זכאותו לכיסוי ביטוחי, זאת למרות מצבו הרפואי והתפקודי של המועמד לביטוח.

הרשות ערכה בדיקה במסגרתה נמצאו מקרים בהם חברת הביטוח דחתה את קבלת המועמד לביטוח, זאת לאחר שניתן משקל רב יתר על המידה לזכאותו של המועמד לקצבת נכות מביטוח לאומי, ללא שבוצעה בהכרח בחינה פרטנית לגבי מצבו הרפואי והתפקודי.

"חשיבות רבה להתנהלות הוגנת ושקופה מול בעלי מוגבלויות". צילום: shutterstock

לאור העובדה שהמוסד לביטוח לאומי מאשר זכאות לקצבת נכות ללא תלות בשאלת מיקומו של הפונה על הספקטרום האוטיסטי, לא מדובר באינדיקטור מספק שכן קצבת נכות ניתנת עד גיל 18 גם לילדים ברמת תפקוד גבוהה.

מסתירות מידע חשוב

בנוסף, נמצאו מקרים בהם טרם ניתן היה להעריך את הסיכון הביטוחי של הילד, שכן הוא היה צעיר מדי, אך חברת הביטוח לא ציינה במפורש במכתב שבאפשרותו לפנות שוב בגיל מבוגר יותר, לאחר שתתגבש ודאות לגבי מצבו התפקודי של המועמד לביטוח.

הרשות עומדת בקשר רציף עם נציגי מבטח משנה במטרה לוודא שנעשה המקסימום לצרף מבוטחים עם מוגבלות וכן עם נציגי הורים אשר תורמים רבות להעלאת המודעות לנושא.

רשות שוק ההון קוראת למבוטחים עם מוגבלות לפנות אליה ולקיים סיעור מוחות שיוכל לסייע לפתור את הבעיות הקיימות. בנוסף, כל מבוטח שנתקל בבעיה מול חברות הביטוח בהקשר זה או אחר יכול לפנות אל הרשות ישירות בקישור הבא.

רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון תמשיך לבחון את הליך החיתום בכדי לוודא כי ההליך מבוצע בהגינות, במקצועיות ובענייניות.

"אנחנו ברשות מייחסים חשיבות רבה להתנהלות הוגנת ושקופה של חברות הביטוח אל מול ציבור המבוטחים בכלל, ולמבוטחים בעלי מוגבלות בפרט ופועלים לסייע דרך טיפול פרטני בפניות אשר מתקבלות ברשות באמצעות הליך פניות ציבור ובאמצאות הליכי הסדרה וביקורת", מסר ברקת.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email