רשות שוק ההון תבדוק אפשרות להורדה רטרואקטיבית של דמי הניהול לפנסיונרים

זאת לבקשת ועדת הכספים שאישרה הורדת תקרת דמי הניהול למקבלי קצבה ל-0.3%. הלשכה: ״לאור העלאת התשואה המובטחת נדרש לעדכן את הריבית התחשיבית ובכך לשפר ולהגדיל לכל הפורשים את הפנסיות״
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ועדת הכספים בראשות ח"כ אלכס קושניר, אישרה השבוע את הורדת תקרת דמי הניהול שישלמו פנסיונרים מקבלי קצבת זקנה בפוליסות ביטוח מנהלים וקרנות הפנסיה; האישור ניתן למקבלי קצבה לראשונה החל מ-1 בפברואר 2022, והיא תרד ותעמוד על לא יותר מ-0.3%, במקום 0.5% עד לתיקון. האמור הוא גם במוטבים ושאירים של מקבלי הקצבה.

במהלך הדיון עלתה שאלה לעניין תיקון המצב רטרואקטיבית, גם לעניין מקבלי קצבה שכבר פרשו. יו"ר הוועדה ח"כ קושניר הורה לרשות שוק ההון להגיש לוועדה בכתב את חוות דעתה המשפטית בנושא, כאשר הסוגיה תיבחן ע"י הייעוץ המשפטי לוועדה, ויבחנו הצעדים האפשריים.

ברשות חוששים מהשלכות

הממונה על רשות שוק ההון, משה ברקת, ציין בתגובה כי "היינו שמחים להחיל את זה. אך יש חוזים, התגבשו זכויות מסוימות בחוק; כל התערבות שלנו תהייה חקיקה רטרואקטיבית שיש לה השלכות כבדות, גם עבור החוסכים. זה יכול לפתוח גם את עניין תוחלת החיים שעלתה, זו כניסה לתוך חוזה, ברגע שחוזה נפתח, הכל נפתח. בחנו את הנושא מבחינה משפטית".

סו"ב אלון דור | צילום: אריאל שנדלמן

ברוך לוברט, יועמ"ש רשות שוק ההון: "בחנו את הנושא, יש גם פסיקה די ענפה לגבי הנושא, זה בהתאמה לתיקונים שעשינו גם בעבר. תמיד התיקונים היו רק מכאן להבא כי מדובר בחוזים קיימים. מהרגע שאותו עמית פרש, הזכות מתגבשת. לכן אנחנו מאוד חוששים מפתיחה כזו, כי יכולים להיווצר שינויים שלא בהכרח לטובת הפנסיונרים והעמיתים. למשל גיל התמותה שיכול להביא דווקא להקטנה של הקצבאות. זו גם פסיקת בתי המשפט, בהתייחסות לחוזים קיימים, אנחנו לא משנים לאחור, רק מכאן ולהבא".

1,200 שקל בשנה

"משאירים 100 אלף איש שכבר פרשו מופקרים ל-0.5, זה 1,200 שקל לשנה״, אומרת לינור דויטש, מנכ"ל לובי 99. ״דמי ניהול לא נקבעים בחוזים אלא ברגולציה; יש בקשה לתביעה ייצוגית בנושא, שחברות הביטוח אומרות שזה לא תלוי בהן אלא ברגולציה. עכשיו לבוא ולומר שיש חוזים קיימים, זה לא חוזה. אין תחרות, שוק תחרותי זה רק לפני היציאה לפנסיה. מה קורה שאדם יוצא לפנסיה? לרוב האנשים אין מושג מה קורה, הם מגלים באיחור שהם משלמים 0.5%. גם ה-0.3 עדיין גבוה מידי, אין שום ניהול, הם כמעט לא עושים כלום".

באיגוד חברות הביטוח ביקשו להחיל את התיקון רק מהרבעון השני של השנה לצרכי הערכות, אך יו"ר הוועדה סירב לכך. מכיוון שחודש ינואר כבר נפתח ולצורך הערכות חברות הביטוח, יחולו התקנות החל מחודש פברואר.

"אנחנו לא מאושרים מהצעד הזה. אם יש כוונה לבוא לקראת אנשים מיעוטי יכולת, עם משכורת מינימום, אז הדבר נכון לגביהם הוא להוריד את דמי הניהול. כשמדובר במשכורות גבוהות, אין סיבה שגם לגביהם דמי הניהול ירדו. לגבי הכניסה לתוקף, אנחנו עובדים באירועים רבעוניים, אנחנו מבקשים שזה יתחיל ברבעון הבא, השני של שנת 2022”, אמר גיל סלומון, סמנכ"ל רגולציה, איגוד חברות הביטוח.

״לעדכן את הריבית״

נציג לשכת סוכני ביטוח, סו"ב אלון דור, יו"ר הוועדה לביטוח פנסיוני, אמר במסגרת הדיון כי "לשכת סוכני הביטוח מברכת על הצעת משרד האוצר להוריד את דמי הניהול של הפנסיונרים ותומכת באישורה בוועדה, כמו בכל צעד שנועד לשפר את הפנסיה לטובת אזרחי ישראל. יחד עם זאת, בכדי ששיפור דמי ניהול יעזור לאדם שפורש, צריך תחילה לדאוג שיגיע לגמלאות עם צבירה מכובדת של כספי הפנסיה שלו. אנו בלשכה מודאגים מפעילות שהולכת וגוברת בתקופה האחרונה של גופים שמציעים לציבור 'עזרה' במשיכת כספים ובפדיונות של כספי הפנסיה מבלי להבין את ההשלכות העתידיות בפגיעה בעתידם. עד כה תגובת הרשות לתופעה הייתה רפה, ולטעמנו על הרשות למצוא פתרון לאלתר ולהביא להפסקת פעילותם של גופים אלו, זאת כדי למנוע את הפגיעה בפנסיה של אזרחי ישראל ולדאוג שהם יוכלו לפרוש בכבוד".

דור הוסיף: "התקנות שאושרו ישפרו את הפנסיה של הפנסיונרים בכ-2%, אך יש לזכור כי מדינת ישראל קיבלה כבר החלטה שהייתה צריכה להוביל לשיפור הפנסיות של הפנסיונרים ב-4%. בחודש נובמבר אושר חוק ההסדרים שכלל את שינוי מנגנון הבטחת התשואה בקרנות הפנסיה והעלה אותה מ-4.86% ל-5.15%. לאור העלאת התשואה המובטחת נדרש לעדכן את הריבית התחשיבית ובכך לשפר ולהגדיל לכל הפורשים את הפנסיות.

שיפור הקצבאות כאמור נתמך על ידי אקטוארים בכירים, כמו גם על ידי מאיר שביט, לשעבר יועץ כלכלי לשר האוצר והממונה על אגף שוק ההון ביטוח וחיסכון. מסיבות שאינן ברורות, ישנם גורמים בשוק שמונעים את מתן ההטבה לפנסיונרים ובכך בולמים את גידול הקצבאות כאמור. אנו קוראים למשרדי הממשלה ולרשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון לפעול למימוש ההחלטה בהקדם האפשרי".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email