שוב הולכים אל הלא נודע בכלכלה

תפקידנו כסוכנים להרגיע את ציבור החוסכים והמבוטחים שלא לפעול בפזיזות - ובעיקר להגן על העצמאים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לפני מספר ימים, ביום ירושלים, החל מבצע "שומר החומות". סבב הלחימה הנוכחי מביא אלימות ומטר טילים בלתי פוסק על האוכלוסייה האזרחית, ונראה כי שוב אנחנו הולכים אל הלא נודע אחרי שהיינו שם תקופה לא קצרה.

האם זהו פסיק קטן בכלכלה הישראלית ואירוע קצר מועד או שאנו הולכים לתקופת לחימה ארוכה? עובדים רבים קיבלו הודעות שלא להגיע למשרדים ולחזור לעבוד מהבתים; ילדים שוב לא הולכים למסגרות הלימוד; חלק ממקומות העבודה נאלצים שוב לסגור בטרם הספיקו לפתוח; שדה התעופה נסגר שוב (ואז נפתח), כאשר רק במהלך חודש אפריל החל להחזיר את העובדים באופן הדרגתי לעבודה ויכול  להיות שייצאו שוב לחל"ת; אירועים מתבטלים; אנשים חוזרים לחוות סטרס ולחץ; והבורסות מגיבות בהתאם. מדד הפחד עולה ומדדי המניות בארץ יורדים.

האם שוב אנו חוזרים לתחושת בלימה בכלכלה? | צילום: shutterstock

רק בחודש אפריל דווח כי ישראל מתחילה לצאת מהמשבר, וכי הגרעון מתחיל להצטמצם בשל חזרת עובדים לעבודה, גידול בצריכה הפרטית וכתוצאה מכך גידול חד בהיקף ההכנסות ממיסים, והנה שוב אנו חוזרים לתחושת בלימה בכלכלה.

תפקידנו הראשוני הוא להיות בחזית מול ציבור החוסכים והמבוטחים, להרגיע ולא לפעול בפזיזות. כולנו כבר מיומנים, חכמים יותר ומבינים כי צריך לתת לגל לעבור ואסור לקחת החלטות מלחץ ופחד.

מכה קשה לעצמאים

אחת האוכלוסיות שסופגות את המכה הקשה ביותר בתקופת חוסר הוודאות היא אוכלוסיית העצמאים אשר כל שינוי מהשגרה היומית פוגע בה ישירות. לצורך השוואה, כאשר יש הסלמה בעזה הראשונים שסופגים הם תושבי הדרום – כך גם העצמאים, במצבי חוסר ודאות הם אלה שסופגים ראשונים.

כל תושב שגר בדרום יודע כי הוא חייב להיות מתורגל, לרוץ מהר יותר למרחב המוגן, לדאוג לבתים עם ממ"ד או מקלט נגיש ואף לקבל עזרה לחוסן נפשי להתמודדות עם מצבי לחץ. תושב הגר בדרום יודע ומכיר את היתרונות במגורים אך גם את ההגנות הנוספות להן הוא זקוק. 

כל עצמאי יודע כי הוא חייב לסגל מנגנון התמודדות עם שינויים תמידיים, להתאים ולהמציא את עצמו מחדש ולחשוב כל הזמן מחוץ לקופסה איך להתמודד עם בלת"מים.

יש יתרונות רבים בעצמאות, אך גם צורך בהגנות נוספות בשונה מהשכיר. העצמאים חייבים להפנים כי מחובתם לדאוג למעטפת הגנות ראויה המתאימה לצורכיהם ולא לחכות שהמדינה תדאג להם, כל עצמאי חייב לבצע הפקדות לחיסכון הפנסיוני לא רק בגלל שמשנת 2017 זהו חוק, אלא, כי זו ההגנה הבסיסית לחיסכון לפנסיה למקרים של נכות ופטירה. אסור לעצמאי לוותר על הפקדה זו.

חובתנו כסוכנים

כמדי שנה בין אפריל ליוני, פונים העצמאיים לסוכני הביטוח ומבקשים את אישורי המס והדוחות השנתיים של התוכניות הפנסיוניות וביטוחי החיים. הרוב המוחלט של העצמאים מעביר את הדוחות לרו"ח ללא בדיקה או בקשה לסוכן הביטוח לעבור על הדוחות ועל התיק הפנסיוני.

רגע לפני שהעצמאי מעביר את הדוחות חשוב שיעצור ויפתח אותם, יבקש פגישה עם סוכן הביטוח גם, ואולי עדיף, שזו תהיה בתשלום, יעבור על התיק, יבדוק את ההפקדות, מסלולי ההשקעה, דמי הניהול, הכיסויים הביטוחיים ויראה האם יש מענה לצרכיו גם למצבי יום יום משתנים וגם לגיל הפרישה. ויפה שעה אחת קודם.

חובתנו כסוכנים היא להעלות את המודעות לאוכלוסייה זו שאין מי שדואג לה והיא נשארת מאחור, מבחירה או מבורות.

לעצמאים אין ועד עובדים או הסדר קיבוצי, אין הסדרים מפעליים ולא סוכן שמגיע לארגון לעדכן את התיק. חובתנו המקצועית והאחריות שלנו לשוויון ויצירת עתיד טוב יותר היא לעדכן, להעלות את המודעות, ללוות לטפל ולדאוג דווקא במגזר זה, שהוא, ממש כמונו, עצמאי. 

בלי העצמאים אין לנו משק חזק. הם הכוח שמניע את המשק. עתידם הוא עתיד כולנו. בואו נשמור עליהם והם ישמרו עלינו, שותפות גורל שכזו.

שנדע ימים טובים ושקטים ונשוב לחזור לשגרה במהרה.

הכותבת היא חברת הוועדה הבין-דורית

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email