שמולי: "המפקחת שמה לה למטרה לחסל את סוכני הביטוח – לא ניתן לה!"

הח"כ דן עם יואל זיו, יו"ר ועדת הבריאות והסיעוד ברפורמות בתחום: "מדובר בקטסטרופה. הפיתרון שמכר האוצר ייכשל"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

"אתם נתונים למתקפה בלתי פוסקת מצד הפיקוח על הביטוח. המפקחת על הביטוח שמה לה למטרה לחסיל את הענף שלכם, ואנחנו בכנסת לא ניתן לעשות את זה!".

כך אמר ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) בכנס אלמנטר 2016 באילת, בשיחה של אחד על אחד עם יואל זיו, יו"ר ועדת הבריאות והסיעוד בלשכת סוכני ביטוח. השיחה נשאה את הכותרת "הרפורמות בבריאות וסיעוד", שני תחומים בהם פעיל מאד ח"כ שמולי, שנבחר לחבר הכנסת החברתי ביותר.

בהתייחסו לשיווק הישיר של חברות הביטוח, המאיים על פרנסתם של סוכני הביטוח, אמר הח"כ: "מדובר בפנייה של מוקדניות שלא מבינות דבר וחצי דבר בביטוח, ומוכרות ביטוחים ללקוחות. זה אסון למבוטחים. אנחנו בכנסת חייבים לעסוק בשיווק הישיר של החברות, ולא מדובר רק בחברות לביטוח ישיר".

מרדף בלתי פוסק אחר כותרות

זיו ביקש משמולי להתייחס לכשלים ברפורמות הבריאות האחרונות, שענה: "יש הרבה בלופים בעולם ביטוחי הבריאות, שסובל משני כשלים עיקריים – מרדף בלתי פוסק של המפקחת אחרי כותרות בתקשורת באמצעות רפורמות פופוליסטיות שפוגעות בצרכנים; בלבול ומתח בתפקיד המפקחת בין מחוייבותה לצרכנים לבין רצונה לשמור על יציבות חברות הביטוח. התוצאות הן, שהפיקוח עובד יותר עבור חברות הביטוח ופחות עבור המבוטחים; פוליסות ביטוחי הבריאות והסיעוד האחידות, שיש בהן פרקטיקות נלוזות ומשפילות עם חריגים והתחכמויות, ועם אפשרות לייקר אותן".

זיו: "ומי שייפגעו מכך, כי להם יעלו את התעריף ראשונים, הם הקשישים".

ח"כ שמולי: "הטריק שמצאו בהנהגת הפוליסות האחידות יפגע במי שזקוקים לביטוחים האלה יותר מכל. אי אפשר להתעלם מהעובדה, שהמפקחת על הביטוח כשלה בתפקידה והיא מפקירה את המבוטחים וגם את הסוכנים".

זיו: "איך הציבור אמור להתגונן כלכלית בפני הסיכון להפוך סיעודיים? מה המדינה צריכה לעשות למענו?"

יואל זיו (מימין) וח"כ איציק שמולי
יואל זיו (מימין) וח"כ איציק שמולי

ח"כ שמולי: "במקרה הפרטי שלי, שבו סבתא שלי, שהייתה אחות בבית החולים וולפסון במשך שנים רבות, מדובר בבעיה של הביטוח הסיעודי הקבוצתי, אותו אני מכנה – ההונאה הגדולה ביותר. הייתה פה רשלנות פושעת מצד המדינה, שאיפשרה לחברות הביטוח לבטח בביטוחי סיעוד קולקטיביים את העובדים שהיו צעירים, ששילמו עשרות שנים, וברגע האמת – לא היה להם אל מי לפנות, כי חברות הביטוח ביטלו את הביטוחים האלה, בהוראת המפקחים על הביטוח. לכן, הצעתי ואני טוען, שכל עוד אין הסדר אחר למבוטחים שנפלטו מהביטוחים הסיעודיים הקולקטיביים, להשאיר את המצב הקיים. עד היום נפלטו כ-200 אלף איש מביטוחים אלה, מתוכם כ-20 אלף הפכו לחולים סיעודיים, ואין להם מענה ביטוחי. איך אפשר לתת יד למצב שבו שנה אחרי שנה זורקים אותם לרחוב כמו כלבים? אני מציע, שכל עוד אין פתרון אחר, להשאיר את המצב הקיים".

זיו: "אנחנו בלשכה הרמנו את הכפפה ובנינו מודל ביטוחי לנפלטים מהביטוח הסיעודי הקבוצתי מעל גיל 75, עם פוליסה זולה יחסית, ועם השתתפות של המדינה וחברות הביטוח. אנחנו, סוכני הביטוח, תורמים את חלקנו בכך שלא ניקח עמלה על צירוף מבוטחים לביטוח זה".

שחיתות עם רישיון

ח"כ שמולי: "אני מברך את נשיא הלשכה אריה אברמוביץ, על הקו הממלכתי והאסרטיבי-אגרסיבי, שהוא נוקט בו במקום שצריך להיות אסרטיבי. אני קורא ללשכה להוביל מאבקים ציבוריים, כמו שגם עשיתם בנושא קיצור תקופת הצינון של בכירי אגף שוק ההון והביטוח באוצר; בעיני זו שחיתות עם רישיון".

"אני לא מתנגד לביטוחי סיעוד פרטיים; הבעיה היא שכיום ביטוחים אלה מציעים את הבסיס ולא אקסטרות. מה שצריך לקרות זה שהמדינה תגדיל את הכיסוי הציבורי כך שיכסה את הבסיס. מי שירצה רובד נוסף, שיקנה ביטוח פרטי".

זיו: "נפגשתי רבות עם שר הבריאות יעקב ליצמן, שהבטיח גם לי כי אם לא תתקבל הצעת החוק שלו לביטוח סיעוד ממלכתי, הוא יביא למשבר קואליציוני. בינתיים, כמעט נגרם משבר קואליציוני בגלל עבודות הרכבת בשבת, אבל העובדה שהצעת החוק לביטוח סיעוד ממלכתי לא נכללת בתקציב המדינה, לא גרמה למשבר קואליציוני".

ח"כ שמולי: "אולי שהחולים הסיעודיים יתחילו לחלל שבת, אז יתייחסו אליהם. כיום, רוב התובעים את ביטוח לאומי או משרד הבריאות על מצב סיעודי, נמצאים לא זכאים או שההשתתפות העצמית שלהם גבוהה.

השר ליצמן צודק, שחוק סיעוד ממלכתי הוא הצורך הדחוף ביותר; באמת ציפיתי שיפרקו את הקואליציה על זה ולא על עבודות הרכבת בשבת. אנחנו בכנסת לא נוותר – נמשיך לאתגר את הממשלה, כי הקטסטרופה הזאת לא יכולה להימשך".

זיו: "אתה צופה גם משבר עתידי בביטוחים המשלימים של קופות החולים בתחום הסיעוד?"

שמולי: "מה שקרה עם הביטוח הסיעודי הקולקטיבי יקרה גם עם ביטוחי השב"נים, שהם ביטוחים קולקטיביים לכל דבר עם הגבלת הביטוח ל-5 שנים בלבד. לדעתי, לקופות החולים לא יהיה כסף לשלם על כל תביעות הסיעוד, והמבוטחים שם יישארו עירומים מכל כיוון. באו ומכרו לחברי הכנסת ולשרי הממשלה שקר, וגם שר האוצר נפל בפח. איפה הרגולטור בנושא זה? איפה השר כחלון החברתי? עובד אצל המפקחת על הביטוח, שעובדת אצל חברות הביטוח".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email