שמולי בפאנל על הרפורמה במערכת הבריאות: הרגולטור כשל בהגנה על הציבור

בפאנל מיוחד בכנס היום התרעם ח"כ שמולי על הרפורמה במערכת הבריאות. סמנכ"ל אסותא: המדינה לא תדאג למי שלא דואג לעצמו
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בפאנל שעסק ב"רפורמה במערכת הבריאות – מחדל או הזדמנות" במסגרת כנס הבריאות של הלשכה, עלתה שאלת אחריותו של הרגולטור למצב אליו הידרדר הביטוח הסיעודי והמבוטחים הסיעודיים בישראל.

"במקרה הטוב הרגולטור התרשל", אמר ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) והוסיף, "בשנתיים האחרונות אי אפשר שלא לחבר את הנקודות לקו אחד שאומר שהרגולטור כשל בהגנה על הציבור. למשל בביטוחים הסיעודיים הקולקטיבים, בביטוחי הבריאות הפרטיים והדובדבן שבקצפת – רפורמת הביטוח הסיעודי בקופות החולים שתחול ב־1 ביולי. זה השיא, במקום שהמפקחת על הביטוח תהיה שם עבור המבוטחים במלחמה על הפוליסות ותשמור על אוכלוסיות חלשות, כל מה שנעשה במסגרת הרפורמה זה להקריב את המבוטחים לחברות הביטוח. ברור שמי שניסח את הפוליסות זה נציגי חברות הביטוח".

ח"כ שמולי רמז בדבריו כי אנשי הפיקוח מוצאים לאחר עבודתם הציבורית תפקידים בכירים בחברות הביטוח, ולכן הם מוטים לטובתן. הוא אף תקף את הרעיון להפוך את הפיקוח לרשות עצמאית וטען: "מי מגביל את הרגולטור כל כך עד שהוא צריך רשות עצמאית? להיפך, צריך להגדיל את הפיקוח על הרגולטור".

בפאנל אותו הנחה רן רזניק מהעיתון ”ישראל היום“, השתתפו גם אורית קרמר, מנהלת אגף הבריאות במנורה; גדי ארגמן, חבר ועדת הבריאות בלשכה; דני אנגל, סמנכ“ל שיווק ופיתוח עסקי באסותא; וד“ר נאוה ניב סרודיו, ראש אגף הבריאות בחברת איילון לביטוח.

מימין: ד"ר ניב סרודיו, קרמר, ארגמן, ח"כ שמולי, אנגל ורזניק
מימין: ד"ר ניב סרודיו, קרמר, ארגמן, ח"כ שמולי, אנגל ורזניק | צילום: ליאת מנדל

הציבור מבולבל

לשאלת המנחה אם הציבור מבין את הרפורמה ורוכש את הפוליסות החדשות, אמרה קרמר "הציבור מבולבל והסוכנים מבולבלים וזה יצר סטגנציה. אני קוראת לסוכנים לחזור למכור את הפוליסות החדשות. נגמר העולם הישן ויש להסתכל קדימה על העולם החדש. אנחנו מוכרים פוליסות חדשות, אבל הרבה פחות ממה שאנחנו רוצים".

אנגל ציין כי "הממשלה מנהלת את מערכת הבריאות בצורה פופוליסטית ומעבירה את האקדח אל הסקטור הפרטי ולא בודקת איך נראה השירות שלה עצמה. המדינה לא מתקנת את עצמה ורק באה לאחרים בטענות. מטרת הרפורמה היא להביא את הסקטור הפרטי לרמה נמוכה ביותר, כך שהרופאים לא יעברו מהציבורי לפרטי. זו לא מטרה ראויה. הטיפולים הופכים להיות יותר יקרים והמדינה לא מוסיפה תקציבים. המדינה לא תדאג למי שלא דואג לעצמו. 880 מיליון שקל שהוקצבו לקיצור תורים לא יקצרו אפילו תור אחד," אמר אנגל והוסיף כי ”עושים עוול לרופאים. מסתכלים על המיעוט שבמיעוט של הרופאים והופכים את כולם לחזירים. לרופאים החריגים – אם יש רופא יחיד שמתעסק בנישה מסוימת – שיכריזו עליו כמונופול".

לדעת ארגמן, יש צורך בשינויים בביטוחי הבריאות, אך לדבריו הבעיה היא בדרך שזה נעשה בידי הפיקוח. ארגמן אף הצר על כך שנציגי הפיקוח לא הגיעו לכנס.

ד"ר ניב סרודיו מחתה על תקציב הבריאות ואמרה "עד שלא תהיה תוספת תקציבית לבריאות הציבורית, הלקוחות יידרשו לקנות ביטוח פרטי. אני לא רואה מאיפה יבוא כסף לקיצור תורים". בהתייחסה לשאלת המנחה מה עושות החברות כדי לבדל את עצמן, אמרה כי ”לאיילון יש יתרון על החברות הגדולות באפשרות שהתיר לה הפיקוח לבחירת רופא לא דווקא מתוך רשימה סגורה של רופאים. אנחנו יכולים לשלם לכל מנתח, גם מי שאין לו הסכם איתנו".

עמימות מסוכנת

ח“כ שמולי מתח ביקורת על פועלו של שר הבריאות יעקב ליצמן להכנסת תרופות מצילות חיים (מחוץ לסל) לביטוחים המשלימים של קופות החולים. "אני חלוק על ליצמן בנושא הזה", אמר ח"כ שמולי. "אני לא מוכן לוותר על המערכת הציבורית. אינני מוכן ששירות שאמור להיות אלמנטרי לכל הציבור, מעבירים ומפריטים אותו".

שמולי פנה לקהל סוכני הביטוח ואמר "אתם נלחמים מול מי שמשווק ביטוח כאילו זה ביצת קינדר. כשאתם מסתכלים על ביטוחי הבריאות הפרטיים, שחברות הביטוח עושות עליהם בוננזה, האם אתם יכולים להבטיח למבוטח שהוא יוכל לשלם בגיל 65 את הפוליסה? תסתכלו על האופן בו החוזרים מנוסחים – בעמימות מאוד מסוכנת. מה שקרה ברפואה הפרטית זה מפלצת שאי אפשר להשתלט עליה".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email