שמיים פתוחים? המדריך המלא לביטוח נסיעות חו"ל בתקופה מאתגרת

במיוחד בימים אלה, ביטוח נסיעות הוא כבר לא מוצר מדף זניח כפי שהיה נהוג לחשוב בעבר; סו”ב מירה פרחי עם כמה המלצות חשובות לאור שאלות הסוכנים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ובכן, נפתחו השמיים ליעדים ירוקים וליעדים המוכנים לקבל את אזרחי מדינת ישראל האדומה. לאור החזרה של ביטוחי הנסיעות ולאור השינוי המהותי בעקבות המגפה אני נשאלת מבוקרו של יום ועד ערבו שאלות רבות באמצעות אתר הלשכה, ובאמצעות דרכי תקשורת נוספים.

חשוב להבין, ביטוח נסיעות לחו"ל נחשב היום למוצר מורכב והוא אינו מוצר מדף זניח כפי שניתן היה לחשוב בעבר.

חשוב ללמוד את התחום ולהתמקצע בו | צילום: Shutterstock

שכיחות המקרים העלולים להתרחש בחו"ל עלתה באופן משמעותי בעידן הקורונה ופוליסה שלא תותאם באופן מקצועי ללקוח עלולה לחשוף אותו לעלויות גבוהות שלא יהיו מכוסות, וכמובן שחשיפה כזו עלולה להציג אתכם כסוכנים שאינם מקצועיים בתחומם.

המלצה חמה לי אליכם ללמוד את התחום ולהתמקצע בפוליסות השונות. לא מרגישים מספיק בטוחים למכור לבד את הפוליסה ללקוח? עדיף להשתמש בשירותי מוקד מכירות, כפי שניתן לסוכנים על ידי חברת פספורטכארד. כך תוכלו לתת שירות ללקוח בעת הצורך, אך להסיר מכם את האחריות על תהליך המכירה עצמו.

שאלות נפוצות

האם נכון להמליץ על מבטחים בארה"ב לגיל השלישי והרביעי?
קראו את הפוליסות של המבטח בארה"ב, האם אתם מבינים את ההסכם של מרפאות רופאי הסדר ופריסתן באזור בו הלקוח שוהה? כמו כן, הבעיה המהותית יותר בפוליסות אלו הינה גבול האחריות הנמוך באופן משמעותי מהכיסוי המינימלי הנדרש בארה"ב.

לכן אני ממליצה שלא להקשיב להמלצות לשדך למבטחים בארה"ב. אם הכיסוי הרפואי לא יספיק למבוטח אזי במקרה הטוב רק שמכם יפגע. במקרה הגרוע יותר אתם עלולים להיתבע על ידי הלקוח בגין רשלנות מקצועית.

כמו כן, כמובן שאם אינכם שולטים היטב בשפה בקשו שיעזרו לכם. אל תמליצו מבלי להבין היטב את מכלול הכיסויים וגבולות האחריות בפוליסה.

2 . מה ההבדל בכיסוי בין חברות הביטוח במקרה של חובת בידוד והארכת שהיה?
אם ניקח את שתי חברות הביטוח המובילות כיום, פספורטכארד והראל, נראה כי יש שוני בחלק מהמקרים: בהראל ניתן לרכוש כיסוי ביטול נסיעה רגיל או מורחב. במקרה של בידוד לפני טיסה יינתן כיסוי של עד 400 דולר (עם תקופת אכשרה של 3 ימים). אם המבוטח יזדקק להארכת שהייה בחו"ל, עקב היותו מאומת בלבד, יהיה גובה הכיסוי שרכש 400 דולר או 5,000 דולר, על פי סוג ההרחבה שרכש. ההמלצה שלי היא תמיד להמליץ על הכיסוי הגבוה.

בהראל אין כיסוי במקרה של דרישת בידוד בחו"ל באם המבוטח אינו מאומת לנגיף, אלא בעקבות הופעת סימפטומים כגון עליית חום, קרבה לחולה מאומת, דרישת הרשויות וכד'. מאז שתדירות הנסיעות עלתה, מתברר שזהו מקרה הביטוח השכיח ביותר בחו"ל.

כמו כן, במקרה של דרישת בידוד (גם אם מדובר על חולה מאומת) אין בהראל החזר הוצאות מהן הלקוח לא נהנה מהן מרגע הכנסו לבידוד, כגון: טיסות פנימיות, בתי מלון, רכב שכור.

בפספורטכארד הכיסוי לביטול הנסיעה תקף אם המבוטח או מישהו מבני משפחתו הגרעינית הינם מאומתים לנגיף בשבוע שלפני הנסיעה.  

בנוסף, בפספורטכארד יש כיסוי מלא למקרים בהם המבוטח חויב להיכנס לבידוד מסיבה כלשהי, גם במקרה שאינו מאומת לנגיף. חשוב לציין שהכיסוי להוצאות בידוד פספורטכארד, בניגוד לחברות אחרות, מתחיל מרגע הדרישה לבידוד ולא רק עם סיום תקופת הביטוח המקורית. כמו כן, במקרה כזה הלקוח זכאי, בנוסף לעלות הבידוד, גם לכיסוי בגין החזר הוצאות מהן הלקוח לא נהנה מרגע הכנסו לבידוד, כגון: טיסות פנימיות, בתי מלון, רכב שכור.

נושא הרחבת הבידוד בחו"ל חשוב ויש להסביר ולשקף ללקוח. להלן ריכוז הכיסויים:

3. איזה שירותים נוספים חשוב שיהיו במסגרת נסיעה לחו"ל בתקופה הזו?
המבוטחים נמנעים להגיע למרפאות מחשש להדבקות בנגיף. לכן חשוב שבנוסף לכיסויים הסטנדרטיים בפוליסה, מעטפת הכיסויים למבוטח תכלול "שירותי רפואה מרחוק". פספורטכארד לדוגמה, מפעילה שירותים בהם ניתן לקבל ייעוץ רפואי טלפוני או בצ'אט, קבלת מרשמים וביקור רופא בעת הצורך.

לסיום, אני שמחה לסייע לכל אחת ואחד מכם, אני רואה זאת כשליחות. יחד עם זאת אני מבקשת לפנות אלי בצינורות המקובלים ובשעות סבירות. ועצה אחת, לרכז את התשובות המתקבלות בקבוצות מכולנו הן חכמות ומסייעות לכולם וגם אני מחכימה מהן, שמרו בתיקייה ייעודית לרגעי צורך. כל השאלות נענות, כל טוב ובהצלחה לכולנו.

הכותבת הינה בעלת סוכנות לביטוח, יועצת הלשכה וחברת המועצה הארצית

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email